הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תחליף מייאש
 
למה הכדורגל הישראלי נמצא במצב ביש? אולי בשל האצטדיונים הריקים מקהל האוהדים שמעדיף לשקוע בכורסה
מאת דרור עסיס | 05.01.2009
 
טרנזיסטור המוצמד לאוזן, קולו של אליהוא בן-און מדווח בלהט על הר הגעש הצהוב שהתפרץ (או כל צבע אחר שתבחרו), ניחוחם המלוח של הגרעינים הנישא באוויר, זמבורות מצפצפות, צבעים ודרבוקות ברקע. כל אלו, בשילוב השירים של האוהדים המשולהבים יוצרים את נעימת קולו של אצטדיון כדורגל מלא בדבר היפה ביותר שמאחד את כולם - אהבה לכדורגל. זו הפנטזיה הגדולה של האוהדים, זהו הכדורגל הישראלי (ובכלל) במלוא הדרו. אך המציאות קצת שונה.

הדיבורים תמיד הם על הרמה הירודה של ליגת העל, על שחקנים עצלנים בעלי יכולת חלשה, על המספר המוגזם של הזרים שבדרך כלל גם מאופיין ברמה מבישה, ועל חוסר מתן הזדמנויות שוות לשחקנים צעירים. ונשאלת השאלה, איפה הבעיה? האם דור הכדורגלנים הנוכחי אינו איכותי? האמנם קימת בריחת מוחות לחו"ל? או שמא המאמנים לא מספיק מקצועיים? ייתכן וכל אלו ביחד הביאו את הכדורגל הישראלי לשפל הגדול ביותר בעשור האחרון, אם לא יותר מכך. צריך להדגיש כי מיקומה של הנבחרת במקום ה 18 בדירוג פיפ"א אינו מהווה אינדיקציה ליכולת הקבוצות בליגת העל (ובהחלט לא ליכולת הנבחרת המגמגמת).

הבעיה הגדולה והמשמעותית ביותר לטעמי, היא העובדה שהקהל לא מגיע למגרשים. האצטדיונים שוממים, ומספרים שנעים בין 500 ל-3,000 צופים ברוב המשחקים,  הופכים את ההתמודדות על כר הדשא למגוחכת וחסרת חשיבות. למעט משחקים שמתקיימים פעם בכמה מחזורים, כששניים מאריות הכדורגל הישראלי נפגשים, ואז מתכנסת לה כרבבת צופים, ואף למעלה מכך. נכון, שרוב האצטדיונים בארץ אינם כמו אלו באירופה, אך אין לראות בכך סיבה לאצטדיונים ריקים.

הצגה כפולה היא חוויה שתחזיר את אוהדי הכדורגל למגרשים. אוהדי מכבי חיפה
תצלום: מתוך האתר הרשמי של מכבי חיפה

מה חלקם של ההסכמים של ההתאחדות לכדורגל עם חברת צ'רלטון, בעלת זכויות השידור של משחקי ליגת העל, לקבוצות ולכדורגל הישראלי בכלל. על פי הפרסומים, ההכנסות לקבוצות ליגת העל מזכויות שידור הן נמוכות ביותר (כשני מיליון שקלים), ואינן תורמות להן באופן משמעותי במישור הכלכלי בנוסף, ידוע כי הקהל הישראלי מפונק מאוד (בניגוד, למשל, לקהל האנגלי), ואם משדרים עבורו את רוב המשחקים בשידור חי,  יש לו סיבה מצוינת להדיר את רגליו מהמגרשים. ואכן, צ'רלטון בהחלט מאפשרת לקהל להישאר בבית ולעודד מהסלון. וכך נראה כי המרוויחים העיקריים, ואולי היחידים הם הזכיינים:  צ'רלטון (שמחזיקה בספורט 1 וספורט 2), ערוץ 10 וערוץ הספורט. וזו הזדמנות לציין את הרמה הירודה והמביכה לפעמים של השידורים בצ'רלטון, המלווה בפרשנים לא רהוטים שלא תורמים מקצועית להבנת המשחק, ובשדרנים מעצבנים לרוב.

על מנת שקהל יגיע למגרשים יש להקטין את מספר השידורים הישירים מליגת העל ולחזור למתכונת הישנה: משחקים הנערכים בשבת בצהריים במקביל, ומשחק מרכזי אחד שישודר בשבת בערב או מקסימום למחרת. נכון, פעמים לא מעטות יותר נוח לשבת בבית עם חברים ולהעביר ערב של כדורגל עם בירות וגרעינים במחיר חודשי השווה לכרטיס כניסה בודד למשחק. אבל בסופו של דבר העניין הזה חוזר אל האוהדים, כבומרנג - גם השחקן הגדול ביותר לא יכול לתת מעצמו 100% מול יציעים ריקים. היכולת הדלה יוצרת ממוצע שערים נמוך ובסופו של דבר, גם אכזבה לצופה בבית. אולם כפי שזה נראה כרגע, צ'רלטון לא מתכוונת להיעלם בקרוב, והקהל הישראלי יצטרך להתעלות על עצמו ולהגיע למגרשים למרות השידורים.

כיצד ניתן יהיה להחזיר את כולם למגרשים? ההתאחדות אמנם פתחה בתוכנית מבורכת להוזלת כרטיסים, שבמסגרתה היא מסבסדת, בכל שנה, לאחת מהקבוצות כרטיסים ב- 40 שקלים בלבד לכל משחקי הבית. זה לא מספיק. הצעה אחרת היא לחזור ולקיים אירועי כדורגל גדולים כמו בעבר: בשנות ה-90 נהגו לערוך הצגות כפולות ואף משולשות באצטדיונים הגדולים, רמת גן, בלומפילד. גם איצטדיון טדי בירושלים (החדש יחסית) יעמוד בתנאים להצגה כפולה מרתקת.

זכורה לי במיוחד החוויה העצומה שחשתי כאשר נכחתי בהצגה הכפולה שהפגישה את ארבע הקבוצות הגדולות של הכדורגל הישראלי באותן שנים: בית"ר ירושלים- בני יהודה ומכבי חיפה - מכבי תל אביב עם הכוכבים הכי גדולים. עבורי, כילד, היה אחד מרגעי הכדורגל הגדולים. תארו לעצמכם את אצטדיון רמת גן מלא באוהדי ארבע קבוצות שבאו לראות את ההצגה הכי טובה בעיר. זה יעודד את הקהל להגיע, ידרבן את השחקנים, יהווה במה מצוינת לשחקנים צעירים ולכן יעיל לנבחרת. שבת ישראלית של כדורגל, יש דבר כזה או לפחות היה.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©