הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עם אחד, שם אחד
 
יואב מלכה מתלונן על כך שכל אחד מכלי התקשורת הכתובה בחר למלחמה הזו שם אחר. לכל אחד "עופרת יצוקה" משלו
מאת יואב מלכה | 10.01.2009
 
כבר ביום שבו החל צה"ל את הפעילות נגד החמאס בעזה, ניתן למבצע השם "עופרת יצוקה", שנלקח משירו של חיים נחמן ביאליק, משנת 1916 לכבוד החנוכה. הוגי השם קיבלו השראה מזמן תחילת המבצע - ביום הדלקת נר שביעי של חנוכה בשנת תשס"ט. עם זאת, לציבור קוראי העיתונים ואתרי החדשות בישראל מתגלה מציאות קצת שונה. לצד כותרות הענק, התמונות מזירת הקרב ומאמרי הדעה הרבים, מתברר כי כל אמצעי תקשורת בחר את השם שלו למלחמה בחמאס, תוך התעלמות משמו הרשמי.

ב"ידיעות אחרונות" קיבלו את השראתם, ממלחמת שלום הגליל, שהתרחשה לפני 27 שנים או בשמה הפופולרי יותר "מלחמת לבנון הראשונה". "מלחמת שלום הדרום" זועקות באדום האותיות מדי יום בעיתון מרחוב מוזס, אולם בהשוואה לחזית הצפונית, המערכה העכשווית באה להחזיר את השקט הנפשי לתושבי הנגב המערבי, דרום השפלה ומרכז הנגב. נראה שב"ידיעות אחרונות" שכחו שהחלק הדרומי של מדינת ישראל מורכב גם דרומית לבירת הנגב, באר שבע, והוא אינו מאוים על ידי הטילים והרקטות.

מתח ופחד מתבקש שיביא לריקון דוכני העיתונים לפני השעה 10 בבוקר
 

ב"מעריב" היו יצירתיים וממוקדים יותר, אולם אף סיסמתם מטעה. בפינות עמודי החדשות בעיתון בולטת הסיסמה, "מלחמה בעזה" הכתובה בכתב שחור על רקע צהוב, ולצידה שלטי הכוונה מצולמים בצורת חצים, שגויסו למערכה מכבישי הדרום ואשר מפנים את הנהגים המבולבלים אל מחוז חפצם, ארבע ערים מופגזות: באר שבע, אשקלון, שדרות ואשדוד.

ההגדרה זהה גם ב"ישראל היום". ב ynet לא חידשו הרבה, מלבד צבעי האותיות, המילה מלחמה, צבועה בלבן והמילה עזה צבועה באדום, והעמודים המקוונים מכריזים: "מלחמת עזה", בצבע לבן על רקע פס אדום או על רקע תמונה מצולמת של חיילים הפוסעים בלילה בשדה הקרב. הלחימה הקרקעית וההפצצות האוויריות מתבצעות מעל ובתוך שטח רצועת עזה, ולא רק בעיר עזה. כמו גם מטרת המבצע הצה"לי המוצהרת, שאיננה מלחמה בתושבי העיר החפים מפשע או בכיבוש מחדש של האזור. "הארץ", הן בעיתון המודפס והן באתר הסתפקו בסיסמה: "מלחמה נגד החמאס". על פניו תוכן נכון, הלחימה מתנהלת נגד ארגון הטרור ושולחיהם, אולם גם הוא אינו מדויק. לקברניטי הצבא והממשלה בישראל, המדינה הדמוקרטית הנאורה והיחידה במזרח התיכון, נמנעים מלהצהיר שהם מבקשים למגר את ה"חמאס" ולבטל את פעילותו הפוליטית והצבאית.

חוסר אי האחדות בשם למתרחש בעזה אינו מפתיע. במדינה בה השכם והערב פוליטיקאים מצהירים הרבה דברים תחת כל מיקרופון רענן, ובכל שנתיים בממוצע מקשטים את כבישי ישראל סיסמאות בחירות חדשות, לא ייתכן שמערכות העיתונים יישארו מחוץ למשחק. הרי, כשעל כף המאזניים מונח השיקול הכלכלי, ויציאה בסיסמאות ללא כיסוי שייצרו עניין, מתח ופחד כה מתבקש ברגעים כאלה בקרב הציבור תביא לריקון דוכני העיתונים לפני השעה 10 בבוקר, כלומר, כל האמצעים כשרים.

אולם בימים שבהם מופקים לקחי מלחמת לבנון השנייה, חשוב לזכור כי גם למלחמה העקובה מדם מקיץ 2006, ניתן השם הרשמי רק לאחר שהסתיימה, וזאת בהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים שבחרה בשם זה מתוך שלושה שהוצעו על ידי ועדה שמונתה על ידי שר הביטחון, עמיר פרץ. בזמן שבמערכת הפיקוד הצבאי והמדיני התייחסו אליה כאל מבצע צבאי, נכתבו ונאמרו בנושא על ידי אנשי תקשורת ופוליטיקאים יצירות ליריות על כל מסך טלוויזיה ודף עיתון, שלבסוף נידפו ברוח. דווקא עכשיו, כשהתותחים עוד רועמים, העם אמור להיות מאוחד תחת הנהגה אחת, צבא אחד, ואם זה לא קשה לכם אמצעי התקשורת, אז גם תחת שם אחד.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©