הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
היחידים שרצים
 
בשל החולשה הכללית המאפיינת את הכדורגל הישראלי, ניתן לזהות בקלות את השחקנים הרציניים המעטים שמנהלים אורח חיים ספורטיבי ומצליחים להפיק תועלת מהרמה הירודה של חבריהם
מאת נתאי בן דור | 14.01.2009
 
לא מעט אנשים מאמינים כי הצלחה בחיים תלויה בהימצאות במקום הנכון בזמן הנכון. כדי להגדיל את הסיכויים להצליח, בכל תחום שהוא, צריך להיות ערני למתרחש, לזהות את המקום בו נפתח חלון ההזדמנויות ולנתב את מירב הכוחות והמאמצים על מנת לנצלו בצורה הטובה ביותר. דוגמאות בולטות לכך ניתן לראות בשוק ההון. שם, וזאת יודע כל משקיע זוטר, המיליונרים הבאים יהיו אלו שידעו להשקיע את כספם במקומות הנכונים, כך שכשהשוק יתאושש מהמצב הקשה בו הוא נמצא הם ירוויחו בקלות ובגדול.

בשנים האחרונות נכתבות ונאמרות מילים רבות המנסות להסביר מדוע הכדורגל הישראלי נמצא במשבר  מבחינה מקצועית ותדמיתית. את האשמה תולים בכל גורם אפשרי: ביו"ר ההתאחדות הכוחני, אבי לוזון, במתקנים העלובים, בקהל המתלהם, במאמנים הפחדנים ואפילו בכלי התקשורת (פרדוקס בפני עצמו, שכן איך כלי התקשורת המכסים את הענף יכולים לבקר את כלי התקשורת המכסים את הענף?).

נראה כי הנשכרים הגדולים בתוך הדיון הזה הם השחקנים עצמם שנהנים מכך שאף אחד כבר לא מצפה מהם לגדולות ונצורות. אחוז הצופים בהם בטלוויזיה הוא נמוך מאי פעם כך שאין חשש לפגיעה בתדמית שמעבר לרחוב הספורטיבי. הקהל שמגיע למגרשים הוא הרי לרוב המכורים שבחבורה, ובמקרה של כישלון הקבוצה האשמים יהיו המאמן וההנהלה שבחרו את השחקנים ולא, חס וחלילה, השחקנים עצמם. ניתן למצוא בליגת העל, המתקרבת למחצית דרכה, כמה שחקנים היודעים לזהות כי נקודת השפל בה נמצא הענף היא קרקע פורייה לצמיחה ולהתקדמות הן אישית והן קבוצתית. ללא יכולות וירטואוזיות מיוחדות ולמעשה, בעיקר דרך עבודה קשה (מונח בו אוהבים כדורגלנים להשתמש כדי לחפות על חוסר מקצועיותם) ועקבית. השחקנים הללו מתבלטים על רקע האפרוריות השולטת בענף הודות להשקעה נכונה.

השועלים הוותיקים מנצלים את החולשה הכללית לחיזוק שמם. אלישע לוי
תצלום: מתוך האתר הרשמי של מכבי חיפה

יניב קטן חזר השנה לכושר שאפיין אותו במהלך שלוש הזכיות הרצופות באליפות עם מכבי חיפה. לא מדובר בקריעת רשתות מסחררת וגם לא בתנועה ללא כדור, שני דברים בהם תמיד לקה בחסר. בראיון שהעניק לאחרונה חשף קטן את הסיבה האמיתית והפשוטה להצלחתו. במקום לנצל את פגרת הקיץ להשלמת מכסת השווארמה השנתית ורביצה אינסופית בבתי קפה, הוא נהג כמו מקצוען ולקח מאמן כושר פרטי שעזר לו להתחיל את העונה עם יתרון על שאר שחקני הליגה האיטיים ממילא, שסוחבים איתם את משקעי הכולסטרול מהפגרה.

לפני כשלוש שנים נהג מיכאל זנדברג (אז שחקן מכבי חיפה) בצורה דומה וזכה בתואר שחקן העונה ובחוזה שמן בבית"ר ירושלים, דבר שכמובן הוביל להפסקת ההרגל המגונה וחזרה לבינוניות שאפיינה אותו בשנותיו הראשונות בחיפה. עוד שחקן המתבלט השנה הוא דדי בן-דיין ממכבי נתניה, שלא מציג השנה (כמו שלא הציג בעבר) יכולות טכניות מרשימות או מיוחדות, אך בולט מעל השאר בכושר גופני עדיף ובעבודה בלתי מתפשרת בשני צידי המגרש לאורך כל המשחק. לכאורה, מדובר בדרישה הבסיסית משחקן מקצועי, אך ביחס לכדורגלן הישראלי, מדובר בדרך כלל בדרישה בלתי הגיונית.

את הפועל תל אביב מובילים גילי ורמוט שחזר משנה בבלגיה עם ראיית משחק משופרת ומבנה גופני חזק יותר, וסמואל יבואה שפשוט עושה את עבודתו כחלוץ ושם את הכדור בשער, יותר מזה הרי לא צריך. שמעון אבו-חצירא מהפועל פתח תקווה שיחק טוב במשך 11 מחזורים, מה שכנראה הספיק לו לחתימת חוזה באחת מארבע הגדולות בעונה הבאה ולפיכך להפסיק להתאמץ העונה, אריק בנאדו הבלתי נגמר בולט בנחישות שתמיד אפיינה אותו אל מול האפאטיות והאימפוטנטיות השולטות בבית"ר ירושלים. דוד רביבו נראה באשדוד כמו פליימייקר אמיתי, דבר שלא ראינו מאז שברקוביץ' התרוצץ בארץ, ואפילו יובל אבידור מהפועל קרית שמונה נראה פתאום חלוץ מטרה מפחיד.

גם בקרב מאמני הליגה ניתן לראות שאלו הבולטים כיום הם בעיקר השועלים הוותיקים והמנוסים שיודעים לנצל את החולשה הכללית לחיזוק שמם. כך מתחזק מעמדם של אלי גוטמן בהפועל תל אביב, אלישע לוי במכבי חיפה ויוסי מזרחי באשדוד. מאמנים כמו גיא לוזון בבני יהודה ורוני לוי מבקשים לנצל את החולשה הזו על מנת להצליח בקבוצת אנדרדוג מובהקת, מקום ממנו אפשר רק לעלות, וכך לפאר את שמם. אולי הכדורגל הישראלי לא יחזור להיות מלהיב כמו פעם, הרי המגרשים עדיין עלובים, העסקנים עדיין עסקנים והשחקנים הישראלים האיכותיים משחקים ברחבי אירופה. אבל מכיוון שזאת הליגה שלנו וזה לא עומד להשתנות, מומלץ להסתכל וליהנות מאלו שבוחרים לקחת את ההזדמנות ולפרוץ או לחזור למרכז הבמה.חפשו אותם במגרשים. קשה לפספס, הם היחידים שרצים.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. קל לפספס כשאתה נרדם משעמום
celts rullssss 19.01.2009
 
 
2. המשכורות עולות והרמה יורדת...
רבי יוסף בעל הנס קפה 31.01.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©