הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שניים סוכר
 
מה יהיה עם הקפה? איך ייתכן שבעולם בו ישנן כל כך הרבה נשים שעלו במדרגות הקריירה, הגברים עדיין מבקשים-דורשים "תכיני לי"
מאת אילנה ליברמן | 23.01.2009
 
בקשי, אבל מאישה. מרגרט תאצ'ר
 

לפני שירותי הצבאי, הכרזתי בפני כל מי שהיה מוכן להקשיב, "אני לא אכין קפה בצה"ל ואשרת בתפקיד משמעותי עם תועלת". לא אבזבז שנתיים מחיי בבחישה בקפה. וכך אכן היה. אלא ששנתיים וחצי לאחר מכן, מצאתי את עצמי מנהלת משרד עורכי דין ומכינה קפה, הרבה קפה.

"אם את רוצה שמשהו ייאמר, בקשי זאת מגבר, אם את רוצה שמשהו ייעשה, בקשי זאת מאישה". אמרה פעם מרגרט תאצ'ר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר.

מאז ומתמיד הערכתי נשים חזקות, שמקרינות עוצמה, שדבר לא יכול לשבור את רוחן. נשים קרייריסטיות עם מטרות בחיים. אין ספק בלבי כי הסיבה לכך שמשרות האדמיניסטרציה במגזר הפרטי והעסקי מאוישות ברוב המקרים על ידי נשים, היא מכיוון שיש להן יכולות מוכחות לביצועים. נשים, מגדילות ראש, מסוגלות להפוך את העולם ולקבל את מבוקשן בהינד עפעף.

לדרוש מלקוח סכומי כסף מופרזים ובסופו של יום גם לגרום לו לצאת עם חיוך. בעולם האדמיניסטרטיבי ישנו צורך להתמודד באופן רציף עם גחמות ודרישות מגוחכות, לספק את רצונה של הסביבה, ובדרך גם להכין קפה. קיים גבול דק ביותר במשרה זו בין הפגנת מקצועיות וביצועים לבין ויתור על האני הפמיניסטי שלי.
פעמים רבות הבקשות הנשמעות גובלות בסקסיזם. אין בכוונתי להשמיע, חלילה, טענה כי הבקשות ודרכי ההתנהגות הללו מתבצעות בכוונת תחילה. במרבית הפעמים, לפחות כך אני רוצה להאמין, הדרישות והפעולות נאמרות בתום לב. "את בתור מזכירה מבינה יותר ממני בעציצים, ולכן את תשקי את העציץ שלי", "אני יכול להכין לעצמי קפה, אבל את מכינה יותר טוב". מזכירה שאפתנית ורציונלית תחייך בהבנה ותבצע את הבקשה שהוטלה עליה. בדרך זאת נוקטים לעיתים גברים ונשים כאחד, נשים בעמדת ניהול פעמים רבות יכינו לעצמן את הקפה, אך יבהירו לך כי הן בעצם מקיימות למענך מחווה אמיתית, כי זהו בעצם תפקידך.

יום אחד פנתה אלי מתמחה, ששמעה בקשה אחת, שנראתה לה משפילה. וטענה שגם היא, מעצם היותה אישה, סופגת הערות שלא לרוחה, אבל הדרישות שמופנות לכיוון האגף האדמיניסטרטיבי עוברות את גבול הטעם הטוב. למען האמת, כשניסיתי להסביר לה שזו חלק משיגרת העבודה, ובסופו של דבר קיימת הערכה רבה כלפינו, היא התקשה להבין זאת. לכן כל שנותר לי לומר לה כי מתוך הבחירה לקדם את עצמנו בחיים המקצועיים, אנחנו לא נישאר במעמד הזה לעד, וקינחתי בכך שאני מקווה שהיא תזכור את השיחה הזאת כאשר היא תהיה בעמדה בכירה על פני נשים אחרות.

אך, לצערי, האמת היא שנשים נאלצות להתמודד עם מכשולים רבים לאורך התקדמות הקריירה שלהן. מרבית האנשים החזקים בשוק הם גברים, כך שהדרך לצמרת עבור נשים מלאת מהמורות וקשיים ומשמעותית תלולה יותר מאשר לגברים. אינני קוראת למהפכה פמיניסטית. זאת לא אמונתי. פעמים רבות פמיניסטיות מרבות לפגוע בעצמן על ידי היסחפות לדעות קיצוניות ולא פרופרציונליות אשר ממקמת אותן מבחינה חברתית כנשים קשות ומתוסכלות. עם זאת, קיימת צביעות רבה לגבי הקרדיט שניתן לנשים מצליחות.

וכך נותרתי עם הקונפליקט שלי. אני עדה לבחורות אחרות שמתלהמות על התייחסות כזו או אחרת, לעיתים נראה לי שהן נלחמות בטחנות רוח ולעיתים מצטיירות בעיני כמפונקות. היכן מציבים את הקו הכה דק בין מקצועיות ושירותיות לבין רצונותינו הפמיניסטיים. מבחינתי טרם נמצאה התשובה ולכן אסיים בקביעה של בת זוגו של ארנולד שוורצנגר, העיתונאית מריה שרייבר: "נשים מנומסות לא עושות היסטוריה".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כל עוד...
רבי יוסף בעל הנס קפה 28.01.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©