הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חכמי חלם
 
כמה טיפשי: עכשיו משקיעים מאות מיליוני שקלים בהקמתם של מגרשי כדורגל וכדורסל חדשים, כאשר ברור לכל העוסקים במלאכה שתוך שנים ספורות יהיה צורך להוסיף סכומים נכבדים כדי להרחיבם
מאת יואב מלכה | 25.01.2009
 

הכינו את הצעיפים והדגלים. בעוד שנתיים יחליף אצטדיון כדורגל חדש את  "האורווה" בפתח תקווה, הידוע לשמצה. עלות הבנייה מוערכת ב-150 מיליון שקלים. במקביל, צפויה סגנית האלופה מכבי נתניה לעבור בקרוב שדרוג ממשי. הנוסעים בכביש החוף זוכים לראות בצד מזרח בין מחלף פולג למחלף נתניה את התקדמות הבנייה האיטית של האצטדיון העירוני החדש של עיר היהלומים בעלות 120 מיליון שקלים, אשר יחליף את "שר טוב" או בכינויו ה"קופסא" שבמרכז העיר. גם מבירת הנגב, באר שבע, מגיעות בשורות משמחות. בימים כתיקונם, כשפעילי החמאס לא יורים טילים מרצועת עזה אל העיר, משחקים שם כדורגל באצטדיון העירוני "וסרמיל", אשר נמצא בכניסה הצפונית. במגירות העירייה קיימת תוכנית להקמת אצטדיון כדורגל חדש בצפון העיר, שעלות הוצאתה לפועל היא 160 מיליון שקלים, ולכן היא עשויה להישאר רק על הנייר עקב העדפת חברי מועצת העיר לגייס משאבים לשיפוץ "וסרמיל" בעלות נמוכה יותר.

וכעת, חידה: מה משותף לשלושת האיצטדיונים החדשים מלבד העובדה שהם ישדרגו לאוהד הכדורגל הישראלי את חווית הצפייה? התשובה: בשלושתם בניית הטריבונות מתבצעת כשלב ראשוני, המהווה בסיס להרחבה אפשרית: בפתח תקווה ובנתניה, ייאכלס המתחם בתחילה 12 אלף מושבים, בשני יציעים מקורים (עם אופציית הרחבה ל-20 אלף מקומות), ובבאר שבע, מספר הצופים המירבי בשנים הראשונות יעמוד על 16 אלף (עם אופציית הרחבה ל-32 אלף).

מחשבה אחת קדימה בשנת 1991 יכלה לחסוך מיליוני שקלים. איצטדיון טדי
 


גיחה קצרה אל ענף הכדורסל מעלה כי המצב דומה. נחיתה רכה על גבעות החול ב"פארק פרס" בחולון, מגלה כי על השטח המיועד יוקם אולם כדורסל חדש לאלופת המדינה, הפועל חולון, אשר יכיל 5,000 מושבים בעלות של 37.5 מיליון שקלים. אתר ספורט 5 הגדיר את האולם הנבנה: "ראשון מסוגו בארץ", עקב התאמתו לאירוח משחקים בינלאומיים בכמה ענפי ספורט: כדורסל, כדוריד, כדורעף, התעמלות מכשירים והתעמלות אומנותית.

אחד השיקולים לבנייה בשלבים הוא שאצטדיונים בעלי תפוסה גדולה יותר מאלו המתוכננים לקום בשנים הקרובות יעמדו רוב עונות השנה ריקים מאדם ובכלל מפעילות כלשהיא, במיוחד עקב רמת הכדורגל הירודה הפוקדת את מדינתנו. אולם, למרות ההתרגשות האוחזת בחובבי הספורט למשמע הבשורות, מדובר בחלמאות. השקעה של מאות מיליוני שקלים בהקמה של מתקן חדש ובפיתוחו, כאשר ברור לכל כי בעוד כמה שנים קיים סיכוי להרחבתו, מהווה בזבוז כסף משווע. לראייה, אצטדיון הכדורגל "טדי" בירושלים. בפתיחתו, לפני 18 שנים, הצטופפו 14 אלף צופים בשני יציעים המערבי והמזרחי. בשנת 1999, הושלמה בניית הצד הצפוני, וכיום הוא מכיל 21 אלף מקומות. מחשבה אחת קדימה בשנת 1991 יכלה לחסוך לקופת "המועצה להסדר ההימורים בספורט" מיליוני שקלים, שיכלו בטווח הארוך לשמש למטרות פיתוח אחרות.

לפני כחודש, שוב ישראל הפסידה בשלב הנוק-אאוט לדנמרק והפעם באירוח משחקי אליפות אירופה בכדורגל לנוער בשנת 2011. ניתן לנחש כי אחת הסיבות של אנשי התאחדות הכדורגל האירופאית, לבחור במדינה הסקנדינבית לא נבעה מאנטישמיות, מעודף מפגשי שכנוע עם יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון ואף לא משיקולים ביטחוניים. יש להניח שהסיבה המרכזית היא תשתיות לקויות של ארגון וקליטה. 

לא מפתיע. זה אך טבעי, שמדינה בה החלמאות שולטת, תתגלה ברוב תפארתה גם בקבלת החלטות גדולות יותר. את תוצאותיה, הלכה למעשה, ניתן לראות מדי יום, דווקא בתחום אחר שלא קשור לספורט, למשל, על גשר חיל השריון שבמחלף "הולץ" בנתיבי איילון. מתכנניו לא לקחו בחשבון, בעת גזירת סרט הפתיחה לפני 12 שנים, שבמקום אמורה לחלוף במקביל גם רכבת עתידית. לכן, באיחור של 10 שנים, החלו במבצע הנדסי מורכב לתקן את הטעות המזוויעה: הזזתו למרחק של 15 מטר לצורך בניית גשר נוסף למסילת ברזל. העלות המיותרת של הפרויקט היא חמישה מיליון שקלים, והוא מייצר פקקי תנועה שאורכים שעות וזיהום אוויר גבוה.

בניית מתקני ספורט שתתבצע באופן יעיל וחד פעמי ולא בשלבים תשפר משמעותית את חווית הצפייה בישראל. לכן, אם נגזר עלינו לא להשתתף בטורנירים בינלאומיים דרך קבע, יש לנצל זאת ולהשקיע את המשאבים בהקמת מתקנים גדולים וראויים. התייחסות רצינית לנושא, תגרור אחריה מסורת של אירוח טורנירים בינלאומיים. ואז, לנפנופים בצעיפים ובדגלים תהיה בעיקר משמעות חובקת יבשות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. נו מה חדש
נו מה חדש 29.01.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©