הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה זה השטויות האלה
 
"מבצע ואלקירי" הוא לדעת רוני לוין הסרט ההוליוודי המטופש ביותר שנעשה על השואה, וכולו טרחנות קיטשית
מאת רוני לוין | 18.02.2009
 

אם היו מחליפים את השקופית "סרט זה מבוסס על אירועים אמיתיים" בשקופית "סרט זה הוא פרודיה וכל קשר בינו לבין המציאות הוא מקרי בהחלט", ייתכן שהייתי מאמין ל"מבצע ואלקירי". זהו ללא ספק, הסרט ההוליוודי המטופש ביותר שנעשה על השואה. 116 דקות של טרחנות קיטשית בעומק הכינרת, שגורמות ל"טיטאניק" להיראות כמו "ואלס עם באשיר".

העלילה, בקיצור נמרץ, טום קרוז נלחם נגד הרעים, ובניגוד לשאר הסרטים שבהם שיחק בדיוק אותו תפקיד, בסוף הוא מפסיד. מבצע ואלקירי נכשל, את זה אנחנו כבר יודעים, עכשיו נשאר רק לנחש כמה נסבול בדרך לשם. בדומה לתחזית מתחילת הסרט, ואולי אף בגללה, הסבל היה רב. טום קרוז בתפקיד הגיבור שמגלם בתוכו את כל הטוב שיש בעולם, נלחם כנגד כל הסיכויים מול אדון הרשע בכבודו ובעצמו - היטלר, המסמל כמובן את ההיפך המוחלט. הקוטביות בין הדמויות מוכרת היטב מעולם הקומיקס, וכאשר בוחנים את הבמאי מבינים גם מדוע. בריאן סינגר, שאחראי בין השאר על הגרסה הקולנועית ל"אקס-מן" והגרסה הפחות מוצלחת ל"סופרמן", מצליח לפשט מאורע היסטורי בעל מורכבות עמוקה, לנרטיב של מלחמת טובים מול רעים.

משחק שערורייתי ודמויות רדודות. "מבצע ואלקירי"
 

לאווירת חוסר הרצינות תורמות בחירות תמוהות נוספות, גם אם הן ברובן טכניות. הסרט נפתח בקולו של טום קרוז בשפה הגרמנית, ואז באורח פלא עובר לאנגלית במבטא גרמני (מה זה השטויות האלה?) כל הדמויות דוברות אנגלית, אולם המכתבים נשארים בגרמנית. היטלר מוצג כזקן סנילי שעומד להתפגר, הימלר וגבלס הם לא יותר מאשר בובות חסרות עמוד שדרה, וטום קרוז במראה משה דיין עם רטייה שחורה שאמורה לכסות עין מחרסינה, אולם משום מה היא נעה כמו עין רגילה.

הניסיון לתאר הפיכה צבאית בגרמניה הנאצית באמצעים קולנועיים שמזכירים את "משימה בלתי אפשרית" הוא מגוחך ויומרני. העניין הוא ש"מבצע ואלקירי" יכול היה להיות סרט טוב. השילוב של האירוע המקורי על ניסיון הפיכה מהבית, עם תסריט מושקע יותר, יכול היה בהחלט להניב תוצאה ראויה יותר מהגרסה ששוחררה לאקרנים. אולם בדומה לנאמנות העיוורת של הגרמנים למפלגה הנאצית, בהוליווד נשארים נאמנים לנוסחה המנצחת, ואם אפשר לסחוט עוד כמה דמעות בדרך לראש טבלת שוברי הקופות - אז למה לא.

בשלב מסוים במהלך הסרט, קפצתי מקול נפץ של ירייה, חשבתי שהנה סוף כל סוף הוא מצליח לייצר מתח כלשהו, ואז הבנתי שפשוט נרדמתי. לסיכום, קחו תסריט בנאלי, משפטי מחץ שלא אומרים כלום, משחק שערורייתי, ודמויות רדודות, ותקבלו סרט בלי אף אמירה, והכי גרוע שאין לי אפילו את מי להאשים בצפייה בסרט שכזה, אלא את עצמי.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כל הוליוד מטופשת
... 05.03.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©