הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חופשי ומאושר
 
למרות שלחיות בלי מסגרת היא משימה לא קלה ומפחידה, אין טוב מהידיעה שבכל רגע נתון אפשר לקום וללכת
מאת שרון חסון | 21.02.2009
 

במהלך כל חיינו אנו חיים בתוך מסגרות. כשהיינו ילדים קטנים, הלכנו לגן, אחר כך לבית הספר, אחר כך גדלנו ולמדנו בתיכון. עד שהיינו כבר מספיק גדולים בשביל להתגייס לצה"ל. האימא של המסגרות. ואחר כך מה? תם עידן המסגרות. אנחנו כבר לא עבדים בידי החובות שלנו אותן כבר מילאנו. עכשיו אנחנו אדונים לעצמנו.

אחרי השירות הצבאי כל אחד מחליט לאן לנתב את החיים שלו לאן שירצה. פתאום יש כל כך הרבה בחירות, עד כדי בלבול. לנסוע לטיול או להתחיל ללמוד
? להתחיל לעבוד או להסתלבט עוד קצת בבית? להרגיש שאפשר לעשות ככל העולה על רוחנו. אתה מחליט על החיים שלך. אין אבא ואימא שמכריחים אותך לקום בבוקר כדי שלא תאחר לבית הספר, אין חשש שעוד איחור ואתה נכנס הפעם לכלא הצבאי. אבל מה? איך תחליט עכשיו אחרי שכל החיים החליטו בשבילך?

איך להחליט עכשיו כשכל החיים החליטו בשבילי?
 

מצד אחד אנחנו שונאים מסגרות, סולדים מהן, ורוצים רק לברוח מהן. מסגרות מזכירות לנו שגרה, מחויבות, הכרח. ואף אחד מאיתנו לא אוהב שמכריחים אותו לעשות משהו מסוים. מצד שני, אנחנו מפחדים לחיות חיים ללא מסגרות. כי מהם חיים ללא מסגרות? להיות נווד ולטייל בעולם? לעשות מה שטוב לך מהרגע להרגע מבלי להיות מחויב לדבר? לחיות חיים לא יציבים? הרי ככה אנחנו תופסים את זה - חיים ללא שגרה, חיים ללא מסגרות הם חיים לא יציבים. אז למה אנחנו כל כך סולדים מזה? אנחנו, בעצם, סולדים מחיים יציבים, חיים בטוחים, ידועים מראש, עד כמה שניתן כמובן.

לדוגמה חייל משוחרר. הוא מבולבל. הוא לא יודע איך עליו להתנהג עכשיו. למה? כי עד היום הוא היה רגיל לחיות לפי איך שאמרו לו. מהרגע שהוא מילא טופס טיולים ויצא לחופשי, הוא מחליט על עצמו כיצד הוא יחיה ומה הוא יעשה בהמשך הדרך. משימה לא קלה. מפחידה קצת. האי וודאות, הבחירה החופשית. אבל איזו תחושה יותר טובה מלהיות אחראי על החיים שלך? מלהיות חופשי מכל מסגרת ולדעת שבכל רגע נתון אתה יכול לקום ולעזוב?

אני יודעת שמהיום שהשתחררתי מצה"ל ועד עצם היום הזה אני מעריכה את חופש הבחירה. למרות שהחלטתי לחיות בתוך מסגרת, כי ככה יותר קל לי לנהל את חיי, עדיין התחושה שקיימת לי אפשרות הבחירה בידי עושה לי טוב. כי בכל רגע נתון, כשלא טוב לי, אחרי שעשיתי את כל המאמצים שכן יהיה, אני יכולה פשוט לקום וללכת.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כמה נכון!!
דנה 29.10.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©