הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתם בחצר האחורית
 
אחרי שהכריז על סגירתו של הכלא האמריקאי "גואנטנמו" שבקובה, צריך ברק אובמה להפסיק את החרם הכלכלי עליה שנמשך למעלה מיובל, ומפריע להתפתחותה
מאת ירון קלנר | 22.02.2009
 

לאחר שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, הכריז על סגירתו של הכלא האמריקאי "גואנטנמו" שבקובה, ובכך סיים את אחד הפרקים המכוערים בתולדות המדינה, עליו לפעול גם, להסרת החרם עליה. קרוב ל-50 שנה, סובלים הקובנים מנחת זרועו של הדוד סם שתמיד ראה בקובה את החצר האחורית שלו. עוד בימי הרודן בטיסטה הפרו אמריקאי בשנות הארבעים והחמישים של המאה הקודמת, השתלטו אנשי מאפיה אמריקאים על המדינה ותעשיית הפשע, ההימורים והזנות פרחה. לאחר שמשטרו של בטיסטה הופל במהלך המהפכה של פידל קסטרו, שמאוחר יותר הוכרזה כסוציאליסטית, הטילה ארה"ב את החרם הכלכלי שהלך והחריף עם השנים.

בספרו "כדורגל באור ובצל" מתאר הסופר האורוגוואי, אדוארדו גלאנו, את קורות משחקי המונדיאל ואת האירועים המרכזיים שהתרחשו ברחבי העולם בסמוך לכל טורניר. "מקורות יודעי דבר במיאמי דיווחו על נפילתו הצפויה של קסטרו, שנחשב כמי שעומד להימחק מהמפה הפוליטית בתוך שעות", הוא כותב באירוניה על כל מונדיאל ומונדיאל, רומז על השנאה שרחשה בארה"ב לקסטרו ולמשטרו, ובעיקר על הציפייה לימים שאחריו.

האמריקאים מוכנים להמתין בסבלנות עד שייעלם. פידל קסטרו
 

קסטרו לא נפל כלל עד לפני שנתיים וחצי, עת נפל למשכב והעביר את המושכות לאחיו, ראול. יתכן שהאמריקאים, כפי שחיכו במשך יובל שנים, מוכנים להמשיך להמתין בסבלנות עד שקסטרו בן ה-82 ימות וייעלם מהמפה פוליטית, ואולי גם עד שראול בן ה-78 ילך איתו.
יתכן ואז ישובו לבחוש בנעשה באי הקטן, בדיוק כפי שעשו בתחילת המאה העשרים, כשהכריחו את קובה להכניס לחוקתה את תיקון פלאט, המתיר לארה"ב לעשות במדינה ככל העולה על רוחה. מתוקף הסעיף הקימו האמריקאים בסיס צבאי במפרץ גואנטנמו, ולאחר הפיגוע במגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001, הוסיפו את הכלא בו הוחזקו חשודים בטרור תחת עינויים וללא משפט.

בניגוד לשליטים יחידים אחרים, קסטרו לא בזז את עמו כדי להיטיב עם עצמו. הלימודים, כולל האוניברסיטה הם בחינם, ולטענת הממשל, במדינה כלל אין חסרי בית, כך שזהו האמברגו האמריקאי שמונע מהמדינה להתפתח כלכלית, ומכריח את העם הקובני לפנות לאפיקים אלטרנטיביים על מנת להתפרנס, כמו סחר בשוק השחור וזנות. חשוב מכך, האמברגו בעיקר מונע מהעולם לבדוק אם קיים מודל של קומוניזם שיכול באמת להתקיים. הכישלון שבעבר נקרא ברית המועצות הוביל למלחמה הקרה שבעטיה הוטל האמברגו, אך גם כיום, כמעט עשרים שנים לנפילתו של מסך הברזל, החרם על הקובנים ממשיך להתקיים, ומותיר את מדפי החנויות במדינה ריקים. אולי המדינה שמובילה את הקפיטליזם בעולם פשוט מפחדת לגלות שקיימת אלטרנטיבה. אולי המדינה בה מיליונים נטולי יכולת לקבל שירותי בריאות, מפחדת ממדינת האי הקטנה שמיצאת את רופאיה כדי לעזור לנזקקים באמריקה הלטינית.

בהתאם לתפיסתו ההומניסטית של נשיא ארה"ב החדש, עליו להסיר מעליה את החרם לאפשר לה לפתח את כלכלתה בהתאם לתפיסתה, במיוחד לאור העובדה שהימים בהם איימה ברית המועצות על מנהיגת העולם המערבי דרך קובה חלפו מזמן. לו יופסק האמברגו, יעשה אובמה צדק לא רק עם הקובנים, אלא גם יצליח להסיר מעל מדינתו את הכתם המוסרי הגדול שרובץ עליה מזה יובל.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
6 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. סבבה אבל..
שימי בחייאת שימי 25.02.2009
 
לא סבבה
ירון קלנר 01.03.2009
 
אולי בכל זאת סבבה?
מוניות הקסטל 09.03.2009
 
סליחה, מסרב להסכים
ירון קלנר 10.03.2009
 
נסכים שאנחנו לא מסכימים
טרוצקי 12.03.2009
 
נסכים על כך, מזל שאנחנו חיים בדמוקרטיה
ירון קלנר 13.03.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©