הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עלייה וקוץ בה
 
הרחבתה של ליגת העל בכדורגל תקשה על המועדונים הקטנים מהליגה הלאומית לשרוד מול תקציבי הענק של הקבוצות הגדולות
מאת יואב מלכה | 09.03.2009
 

בשנה הבאה תוגדל ליגת העל בכדורגל ל- 16 קבוצות, ולדעת לא מעט פרשנים מהענף, שינוי זה יגדיל את העניין ואת המתח, וירחיב את הייצוג של המועדונים הקטנים מהפריפריה, שמעולם לא התמודדו כשוות בין הקבוצות הגדולות. יתרה מזאת, מועדוני כדורגל עם עבר היסטורי עשיר בליגה הראשונה שמאחוריהם קהל אוהדים גדול, אשר נחלשו מקצועית וכלכלית בשנים האחרונות ומצאו את עצמם בליגות נמוכות, יקבלו הזדמנות נוספת להתברג בליגת העל, ולנסות לשחזר ימיהן כקדם.

אך האם, במדינה שבה רמת המשחק בשנים האחרונות לא מזהירה, בלשון המעטה, יש בכלל מקום למספר רב של קבוצות בליגת העל? האם קבוצות קטנות יוכלו להתמודד עם תקציבי העתק של הקבוצות הגדולות, ולעשות זאת בצורה מכובדת? או שאולי כדאי לאבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, לחזור בו מהחלטתו ולוותר על השאיפה המבורכת, כדי לחסוך מאותם מועדונים קטנים תבוסות עתידיות מבישות, כדוגמת קבוצת הכדורסל מכבי עירוני קריית אתא, שהעפילה בסוף העונה שעברה לליגה הראשונה בכדורסל?

הצצה בטבלת הליגה הלאומית, הליגה ממנה בסוף העונה יעלו לליגת העל חמש קבוצות, מגלה כי מועדוני הפאר, הפועל חיפה המוליכה, שלה תואר אליפות היסטורי בעונת 1998/9 ושלוש זכיות בגביע המדינה (עונות: 1962/3, 1965/6, 1973/4), הפועל באר שבע מהמקום השני, שברזומה שלה שתי אליפויות רצופות (עונות: 1974/5 ו- 1975/6) וזכייה בגביע המדינה בשנת 1996/7 והפועל רמת גן, שבמקום הרביעי, ובאמתחתה אליפות בשנת 1963/4 וזכייה בגביע המדינה בשנת 2002/3, עושות את דרכן חזרה למקומן הטבעי.

באר שבע תתמקם בליגת העל אחרי שנים לא קלות כלכלית. אלונה ברקת
 

נראה כי הפעם מועדונים אלו יתמקמו בליגה, לאחר שעברו שנים לא קלות כלכלית. זאת, הודות לבעלים חדשים ועמידותם הכלכלית: בבאר שבע אשת העסקים אלונה ברקת, בעלת קרן ההון סיכון BRM, וממייסדי חברת צ'ק פוינט, שהחליפה את איש העסקים, אלי זינו, בקיץ 2007. בחיפה, יואב כץ, איש עסקים ישראלי המתגורר בארצות הברית. הוא רכש בשנת 2004 את המועדון מידי מפרקים זמניים מטעם בית המשפט, שהחזיקו בו במשך כשלוש שנים מאז התאבדותו בדצמבר 2001 של בעליה הקודמים, איש העסקים, רובי שפירא. שפירא הזרים כספים לקבוצה מתחילת שנות ה-90, רכש אותה מההסתדרות בתחילת עונת 1993/4, ובתחילת שנות ה-2000 נקלע לחובות כספיים בעסקיו הפרטיים. וברמת גן ירון קוריס ואנשי עסקים נוספים שרכשו את המועדון בשנת 2006 מידי מפרקים, והוציאו אותו מתהומות הליגה הארצית, השלישית בחשיבותה.

ואולם, למועדונים הקטנים יותר, המתמודדים אף הם בצמרת הליגה הלאומית, הפועל עכו והפועל רעננה, ואשר מעולם לא שיחקו בליגה הראשונה, העלייה רק תבשר רעות. אלו שמאחוריהן גב כלכלי זעום לא יוכלו להתמודד מקצועית בסגל השחקנים הקיים אצלם אל מול הקבוצות העשירות וימצאו את עצמן בסיום העונה חזרה לליגה ממנה הגיעו, כשהתסריט הגרוע יותר, אך האפשרי: הידרדרות לליגות הנמוכות או התפרקות מכל פעילות. ישנה דעה רווחת, שמקבלת לגיטימציה במיוחד במשבר הכלכלי העולמי הנוכחי, האומרת כי בכדי להחזיר את הכדורגל לעם, ואת הערך הספורטיבי למשחק, יש לצמצם את ההשקעות הכספיות הגדולות של בעלי ההון בקבוצות הכדורגל, ואולי אף לבטלן. אך, בעידן בינלאומי של כדורגל מקצועני, השורדים בליגות הכדורגל הבכירות ברחבי העולם, הינם דווקא המועדונים המנוהלים על ידי בעלי הון עם עומק כלכלי מבוסס בהווה, ולרוב גם בתקופות עתידיות.

ומכיוון שאי אפשר להתעלם מהתופעה שנכנסה לתודעה הבינלאומית בשלהי המאה ה-20, כדאי לאותן קבוצות קטנות לוותר על השתתפותן החוקית במשחקי ליגת העל לעונת 2009/10. עדיף שיצברו ניסיון של עונה ואף שתיים נוספות בליגת המשנה, יפיקו לקחים מקצועיים ואולי אף ימצאו משקיע פוטנציאלי שישדרג אותם משמעותית - כלכלית ומקצועית כאחד. זאת, כדי למנוע תופעות חוזרות של מועדונים כדוגמת מכבי קריית גת, הפועל טייבה, הפועל בית שאן (שבשנות ה-70, בעידן הטרום מקצועני בכדורגל הישראלי, ייתכן והיו מצליחות להגיע להישגים מקצועיים משמעותיים, בדומה לאחרות שאכן עשו זאת כמו הפועל לוד והפועל יהוד). הן טעמו את טעם הקצפת והשמפניות בחגיגות עלייתן לליגה הבכירה בפעם הראשונה והאחרונה בתולדותיהן בשנות ה-90 ובתחילת ה-2000, וכיום מתמודדות בליגות הנמוכות במקרה הטוב או מפורקות במקרה הפחות טוב.

את מקומם של המוותרים הפוטנציאליים יתפסו אחרים בעלי מסורת, כמו הפועל ירושלים והפועל כפר-סבא, שלפחות יצדיקו את הגדלת הליגה, בכך שיוסיפו צבע מהיציעים ומסורת מחדרי ההלבשה לגימיק המחודש של ההתאחדות לכדורגל בעונתו הראשונה.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©