הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עניין של דעם
 
למרות שחבריה מנסים ללא הצלחה להיבחר לכנסת כבר למעלה מעשור, במפלגת "דעם" לא מרימים ידיים וממשיכים להניף את דגל הסולידריות החברתית מול הקפיטליזם הדורסני
מאת ירון קלנר | 13.03.2009
 

דעם לא טיפחה ציפיות גבוהות מדי בקשר לסיכויי ההצלחה שלה בבחירות האחרונות. מאז הקמתה ב-1996 על רקע התנגדות חבריה להסכמי אוסלו מכיוון שפגעו לדידם בעם הפלסטיני, לא הייתה אפילו קרובה להיכנס לכנסת. כך היה גם הפעם, כשקיבלה בסך הכל 2,645 קולות, רחוק מאד מאחוז החסימה. הכישלון היה גם בהתמודדות בבחירות המוניציפליות האחרונות למועצת עיריית תל אביב שבהן היא זכתה רק לאחוז זעום של קולות, אך את ניר נאדר, מספר 2 במפלגה, זה לא מדאיג. "הדבר העיקרי שחשוב לנו זה לצאת מהבחירות עם עוד פעילים שיחזרו לשטח", הוא מסביר. כש"השטח" הוא מקום פעילותה של עמותת "מען" המתפקדת כאיגוד מקצועי שדואג לרווחתם של עובדים מנוצלים.

אי אפשר להפריד בין מפלגת דעם לעמותת "מען", לא יהיה זה מוגזם להגיד שמדובר בעמותה שיש לה מפלגה. פעיליה גם עובדים או מתנדבים בעמותה, ולא ניתן לשוחח על דעם מבלי לגלוש לפעילותה של העמותה. אחד ממוקדיה של מען הוא מציאת תעסוקה, בעיקר לנשים ערביות בחקלאות, אבל לא רק. גם מרצי המכללה לאמנות "מנשר" בדרום תל אביב מקבלים סיוע ממען. פנייה יזומה של העמותה להנהלת המכללה הובילה להסכם שהסדיר את מעמדם של המרצים. "היה מתאים להציע להם את זה בגלל האופי היותר סובלני של המכללה", מסביר נאדר.

דואגים למי שההסתדרות לא עוזרת. עמותת מען ביום האישה הבינלאומי
תצלום: דותן גור אריה

ההנהלה לא התנגדה והמרצים הצטרפו להסכם, כך שהם כבר לא מפוטרים פעם בשנה ונקלטים שוב לאחר כמה חודשים, וזכויותיהם נצברות ולא נפגעות. "שיתוף הפעולה איתם ראוי לציון לשבח", מציין נאדר. "מען" מפעילה גם תוכנית פנסיה שכל אדם, ללא קשר למקום עבודתו, יכול להצטרף אליה ולהבטיח באמצעותה את עתידו לאחר הפרישה לגמלאות. למרצי "מנשר" שהצטרפו יש תוכנית פנסיה טובה יותר אף מזו שמקום עבודתם מציע. ובעצם כל אחד, גם אם הוא עצמאי, יכול להצטרף.

העמותה לא רשומה כאיגוד מקצועי אך פועלת ככזה לכל דבר, כולל מול וועדות הכנסת והמעסיקים. "אנחנו דואגים לכל מי שההסתדרות לא דואגת לו", אומרת מיכל פרידמן, 30, פעילה בדעם ובמען. כך פעלו למען עובדי הטלוויזיה החינוכית כשלא קיבלו את זכויותיהם לאחר שההסתדרות לא הושיעה. אמנם המאבק הזה נחל הצלחה פחותה מהמאבק של מנשר, אך במסגרתו התעוררה המודעות לבעיות העובדים, ומשרדי הממשלה השונים נאלצו להתערב על מנת לשנות את המצב.

דעם מציגה את עצמה כמפלגת פועלים אמיתית, וכסמן שמאלי חברתי וכלכלי. "כל עובד בעמותה, מהמנכ"ל ועד המזכירה, מרוויחים בסביבות שכר המינימום", מדגים נאדר את הסולידריות הקיימת שאותה ניסה להרחיב גם לשאר המדינה בהתמודדות לכנסת. תשדיר הבחירות הציג את מספר אחד במפלגה, אסמא אגבארייה זחאלקה, כשהיא מספרת על הישגיה של המפלגה בתחום התעסוקתי. "כשאסמא מדברת בעברית ובערבית זו וירטואוזיות", מתגאה נאדר, התשדיר היה תגובה לתשדירים של בל"ד שלא תרגמה אותם או לחד"ש "שמדברים בערבית בצורה לאומנית", לטענתו.

"השאלה היא לא אם המפלגה נכנסה או לא נכנסה", מטעימה פרידמן, מתמחה במשרד עורכי דין, במפגש עם תומכים פוטנציאליים, "אלא עד כמה המפלגה נשארת נאמנה לדרך שלה", היא משלבת עקיצה למפלגות השמאל שכן נבחרו. הקהל שלה בבית הקפה הריק מאדם ברחוב יהודה הלוי בתל אביב מנה שלושה אנשים בלבד. אז אף אחד לא ניחש שהתמיכה במפלגות השמאל האחרות והיותר פופולריות - מרצ וחד"ש, תהיה כה נמוכה.

לחם חוקה

"באתי מתרבות, הייתי אמן מצליח", מעיד נאדר "אבל הרגשתי שאני חייב לעשות משהו". אל דעם הצטרף תחילה כמתנדב, ולאחר מכן כעובד מען עד שהפך לכוכב הפוסטר של דעם לצידה של זחאלקה. הוא גם העורך של המגזין הפוליטי-תרבותי "אתגר" שאחראי, בין היתר, על "לצאת", אסופת השירה המדוברת שהתפרסמה ימים אחדים לאחר תחילת מבצע "עופרת יצוקה".

אך דעם איננה רק התנגדות לכיבוש וקריאה לסולידריות מעמדית, היא גם מתנגדת לאלימות משני הצדדים. "בזמן המלחמה בעזה, לא הסכימו לתרגם לנו את המסר נגד החמאס לטורקית", מתגאה נאדר. כך גם ההפגנה נגד המבצע שארגנה דעם בכפר מנדא הסמוך לשפרעם. זו הייתה ההפגנה היחידה בה לא היו עצורים, וזוהי עדות לתפיסת העולם הלא אלימה שמאפיינת את המפלגה. אמירות חדות הן לחם חוקה של אנשי דעם, אשר הכנות והיושרה שלהם חסרות בנוף הפוליטי השגרתי, במיוחד על רקע המפלגות שכן נבחרו.

"כל אחד שיתמוך בנו, נבין ממנו שיש אנשים שחושבים שאנחנו צריכים להמשיך לעבוד", אומר נאדר ומתכוון בין היתר לכתיבה במגזין "אתגר", להתאגדות המקצועית באמצעות "מען" ובשאר הפעילויות הרבות שהמפלגה עושה במהלך כל השנה, ולא רק בתקופה שלפני הבחירות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. סולידריות חברתית?
שלומו 17.03.2009
 
שלום שלומו
רצאבי 18.03.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©