הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לרדת מהעץ
 
ירון קלנר חושב שישראל צריכה לדבר עם חמאס, שהרי ממילא עושים זאת באופן לא ישיר. שלום, כידוע, עושים עם אויבים
מאת ירון קלנר | 19.03.2009
 

למרות שישראל דיברה עם חמאס בשפה שהוא מבין, כלומר בכוח, הוא עדיין מעז לירות טילים על הדרום. חוצפה שכזו, כנראה שהוא לא הבין את המסר לעומק, ואין לישראל ברירה אלא להסביר לו בפחות עדינות בפעם הבאה, אולי אפילו קרוב מן הצפוי. ככה זה כשהמדיניות לא ברורה והקונספציה לא משתנה. הצבת חמאס באותו ציר רשע מיתולוגי שאובחן על ידי נשיא ארה"ב לשעבר, בוש ג'וניור, ומיצוב הפת"ח כארגון המתון ובר השיח - הן פעולות בעוכריה של ישראל, שעדיין לא הבינה איך לרדת מהעץ שעליו טיפסה.

בינתיים הממשלה מטפחת את אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, ותומכת בו להמשיך בתפקידו בניגוד לחוק גם לאחר סיום כהונתו. במקביל, ממשיכה ההתעלמות מהארגון הפנאטי והמסוכן שנקרא חמאס, שימשיך בדרכו ואף יקצין כל עוד ישראל תמשיך להחרימו. למען הדיוק יש לומר שההתעלמות מהחמאס היא רק במישור הפורמלי: ישראל לא מכירה בו כיישות מדינית אך עובדה זו לא מפריעה לה להטיל על בכירי הארגון, אסמעיל הנייה, מחמוד א-זהאר ושותפיהם את האחריות להפסקת הירי, כולל זה של שאר ארגוני הטרור.

חמאס יקצין את דרכו כל עוד ישראל תמשיך להחרים אותו
 

לא בטוח שהדיבור עם חמאס ישנה את המצב ויגרום לשלטון בעזה להפוך לחובב ציון נלהב. מה שבטוח הוא שזו דרך שמעולם לא נוסתה, ואין סיבה לפסול אותה רק כדי לא לפגוע ברשות הפלסטינית, שישראל מוטטה בעצמה לפני שנים בודדות בלבד. אין לחשוש מכך שחמאס יזכה בעקבות השיחות עם ישראל בהכרה בין לאומית, אפילו אם השיחות יעלו חרס.

פעולות טרור וירי טילים לא יוכלו להתקבל בחיוב, אפילו בקרב אלו שמבינים את מניעיו, לאחר שישראל באמת תנסה לפתור את הסכסוך. אם יוסר המצור מעל עזה, ויהיה ניסיון להגיע להסכם עם חמאס, הרי שהמסכנות והדיכוי שמלבים את הטרור צפויים להיעלם. אם תתקיימנה שיחות כנות, טרור פלסטיני לא יתקבל בעין יפה, בלשון המעטה. הבעיה תתחיל רק במקרה שבו ישראל שוב לא תקיים את התחייבויותיה, ובכך תספק תירוץ לפנאטים להמשיך בדרכיהם האלימות.

אך יתכן וכל זה לא יותר מאשר דיבורי שווא. כשבממשלה המסתמנת, הליכוד יהיה הסמן השמאלי, לא צפויים מהלכים מרחיקי לכת בכל הנוגע למילה הגסה ההיא, שלום. יותר סביר שהדשדוש המדיני יימשך, גם אם יופעלו לחצים מכיוונו של ממשל אובמה, והפעולות היחידות שתינקטנה, אם בכלל, יהיו צבאיות. אולי לא כולן ירהיבו כמו מבצע "עופרת יצוקה", אבל הן יספקו את מנת הנקמה.

מה שבטוח, המצב בדרום לא יכול להימשך כך. אלו זמירות שכולם משמיעים כבר המון זמן, ושהפתרון היחיד להשתקתן עד עתה הוא הדגמת יכולתו המבצעית של צה"ל. למרות כל התקיפות בעזה שנערכו בשנים האחרונות, עדיין יש לפלסטינים אמצעים ומוטיבציה לירות. אולי מישהו, מתישהו, יהיה מספיק אמיץ כדי לנסות ולבחור בדרך האחרת.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. לדבר על מה?
כלבים לא נובחים בירוק 21.03.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©