הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד שנתפוצץ
 
למרות המזל הרב שליווה את גילוי מכונית התופת הענקית בחניון הפתוח של קניון "לב המפרץ" בחיפה, תחקיר של "הזיקית" מגלה שבחלק ממרכזי הקניות הבדיקות בלתי יעילות לחלוטין
מאת יואב מלכה | 26.03.2009
 

למרות שבשנים האחרונות פחתה בצורה ניכרת כמות פיגועי ההתאבדות בשטחי ישראל, הסיכול של פיגוע התופת במוצאי שבת בקניון "לב המפרץ" בחיפה, העלה שוב לכותרות ולסדר היום הציבורי את נושא אבטחת החניונים הפתוחים של מרכזי העסקים והקניות, נראה שחברות האבטחה הפרטיות חוסכות בהוצאות, ומצמצמות את מספר העובדים במקומות הומי אדם. זה החל בהפסקת עבודתם של מאבטחי התחבורה הציבורית, שנעלמו כליל מהנוף של תחנות האוטובוס הבינעירוניות, וממשיך בהצבת פחות מאבטחים מיומנים וחמושים במתחמי קניות פתוחים.

יתר על כן, חלק מהמועסקים מזלזל בבדיקות הביטחוניות, ונראה ששמירה על חיי אדם לא נמצאת בראש מעייניו אלא ספירת הדקות הנותרות לסיום המשמרת, והסכום בתלוש המשכורת בסוף החודש. בנוסף, ישנן חברות אבטחה, שמוציאות לפועל הלכה למעשה את חוק השוויון, ומעסיקות מאבטחים ערבים שלמרות הרצון הטוב, לא ברורה מידת האמינות שלהם. בקניונים הסגורים מתגלה שיטת ביטחון מקורית. שם, בנוסף לעובדים חמושים שעומדים בשערי הכניסה המרכזיים להולכי הרגל, מוצבים מאבטחים במחסומי הכניסה לחניונים התת קרקעיים, ויתר על כן, בשערים המובילים מהחניון לקניון. כך הם יוצרים מעגל ביטחון נוסף, אשר מקשה על טרוריסטים מתוחכמים להוציא לפועל את מזימתם על ידי נשיאת חומרי נפץ בתוך כלי הרכב. שיטה זו יוצרת הרתעה למתכנני הפיגועים, אשר גורמת להם להרהר בתועלת שתופק ממנה.

האבסורד הוא שבחברות האבטחה לא מעתיקים את השיטה במרכזי הקניות הפתוחים, בשיטת "חנה וקנה" האמריקאית. עם זאת, וחרף העובדה שמרכזים אלו אינם סגורים ולכן פגיעים יותר, הצבת מאבטחים חמושים בכניסות לחניונים, אשר יבדקו גם את תא המטען וגם את פנים כלי הרכב המגיעים אליו, בנוסף להצבת מאבטחים חמושים בפתח כל חנות, יכולה להרתיע.

(1) השומר יושב ומסמן לכולם לעבור (2) נוטש את העמדה (3) כלי הרכב לא נבדקים (4) חוזר אחרי 10 דקות
חונים קונים. תצלומים: יואב מלכה

באזור התעשייה החדש של ראשון לציון, עומד מזה 12 שנים מרכז הקניות "חונים קונים". למרכז שתי כניסות, עליונה ותחתונה, אשר בכל אחת מהן מוצב מאבטח, המשתייך לחברת האבטחה "ארגוס". אולם, עמידתם שם לא בהכרח מקנה הרגשת ביטחון. כניסה עם כלי הרכב לחניון התחתון, ותצפית מהקומה העליונה מספיקה לתיעוד החלמאות המחרידה. בכניסה התחתונה, השומר שוקל אילו כלי רכב לבדוק, כשגם שם, הבדיקה מסתכמת במבט חטוף לתוך תא המטען, ללא פתיחת דלתות הנוסעים היושבים בכלי הרכב או הצצה פנימה.

בקומת החניון העליונה המצב חמור עוד יותר. המאבטח המבוגר בכניסה, אשר מקבל את פני הבאים בעמידה במקרה הטוב, ובישיבה במקרה הפחות טוב, מרבה לסמן בידו הימנית לנהגים לחלוף על פניו, ובמקרים נדירים בוחר אילו תאי מטען לבדוק. עד כאן אין שום גילוי חדש. אולם, אז מחליט המאבטח לאסוף את הבקבוק הריק המונח לצידו, לנטוש את עמדת השמירה האדומה מבטון, וללכת כמה עשרות מטרים אל תוך מבנה החנויות כדי למלא את בקבוקו במים צוננים. בינתיים, נכנסים ללא מפריע כמה כלי רכב, כאשר בתוך כל אחד מהם יכול לשבת מחבל מתאבד פוטנציאלי. זה כמובן לא מפריע לאיש עם האפוד הזוהר, שחוזר בתום 10 דקות של היעלמות אל מקומו עם בקבוק מים מלא, וייתכן שגם עם רון בלב.

הממצאים מקבלים משמעות חמורה עוד יותר, כאשר בכל שתי הקומות נמצאים רק שלושה מאבטחים בפתחי בתי העסקים, כך שגם אם רכב תופת נכנס בשערי החניון, ספק אם היה נעצר לפני התפוצצותו. "אם שומר עזב את עמדתו, ואף אחד לא החליף אותו זה לא תקין", מסביר אבי שמלי, סמנכ"ל חברת "ארגוס": "האבטחה במקום מתחלקת לשניים: אבטחה היקפית, שרק עליה אנו אחראים, והיא מתבצעת בשתי הכניסות למתחם, העליונה והתחתונה, על ידי בדיקת תאי המטען של הרכבים הנכנסים. מעבר לכך, יש בחנויות מאבטחים צמודים כששם האבטחה היא יותר קפדנית, וכל בעל חנות מחויב להעמיד שומר. במידה והמאבטח רוצה להתפנות, הרי בסך הכול מדובר בבני אדם, הוא צריך לחכות שיגיע מחליף. יש לו מכשיר טלפון בעמדה שבעזרתו הוא יכול לקרוא למנהל האתר או למנהל התפעול שיבוא להחליפו. בעיקרון נמצא אחד כזה בנוסף לשני המאבטחים הקבועים בשתי העמדות, וההנחיות הן ברורות: לא לעזוב ללא מחליף".

כלי הרכב פונה ימינה ונכנס לקומה העליונה של המתחם ואין מי שיבדוק אותו. G2
תצלומים: יואב מלכה

מזרחית משם, נמצא מתחם קניות חדש, G2 גזית גלוב ראשון לציון, המתנשא לגובה שתי קומות, כאשר בניית הקומה השלישית, בה מיועד להיות חדר כושר, נמצאת בעיצומה. למרות המודרניות והפאר המנצנצים מכל סנטימטר מעוקב, לא נראה ולו מאבטח אחד בכל אחת משלושת כניסותיו: השתיים העליונות והתחתונה. לא זו בלבד, בשערי שלוש חנויות בלבד עומדים מאבטחים חמושים שיכולים להוות הרתעה הולמת לניסיון פיגוע חבלני על ידי מחבל בודד בלבד. אולם, איזה מענה יש למקום להציע לכלי רכב עמוס חומרי נפץ הנוסע בפראות על שטח החניון או לכיוון אחד מבתי העסק? מדובר בשאננות מוחלטת מצד מנהלי המתחם, חרף כמות המבלים הרבים שפוקדים מדי יום את המקום, וביניהם מספר לא מבוטל של ילדים ובני נוער. בנוסף, הימצאותו בצידי רחוב משה דיין, המהווה את הדרך הראשית המחברת את מערב העיר לחלק המזרחי, ואי הפרדתו ממסלול ההליכה בגדרות או בחומה, הופך את המקום לפרוץ, ולכזה שמזמין כל אדם החפץ להגיע אליו. 

במתחם הקניות בכניסה לקיבוץ גן שמואל, הנמצא על כביש 65, קילומטרים ספורים מאזור ואדי ערה, עומדים בשתי כניסותיו מאבטחים ערבים שמועסקים על ידי חברת האבטחה "גשש". אלו, לעיתים בצמדים ולעיתים ביחידים, מחליטים לפי ראות עיניהם איזה כלי רכב לבדוק ואיזה לא. זאת, לאחר הפסקת שיחותיהם הקולחות עם חבריהם ויישום המטרה שלשמה הועסקו, בדיקת תאי המטען. עקב כך, היא מתבצעת באופן שטחי ביותר: פתיחה, הצצה פנימה, סגירה וברכת יום טוב. גם הימצאותם של מאבטחים בשלוש חנויות במתחם וערבים ישראלים רבים שמבקרים בשטחו, לא מפחיתה מחומרת המחדל. העבר מלמד על מקרים שבהם נרצחו אזרחים ערבים כתוצאה מפיגועי התאבדות, כאשר הזכור ביותר הוא הפיגוע שאירע בחודש אוגוסט 2002 בקו 361, שנסע מחיפה לצפת, והתפוצץ בהגיעו לצומת מירון. בפיגוע נרצחו תשעה בני אדם בהם שתי צעירות ערביות.

נראה כי האזרח הקטן אינו יכול להפקיד את ביטחונו האישי בידי גוף אבטחה פרטי, למרות כמות לא מבוטלת של חברות הפועלות בשוק, שאמורות להתמחות בכך. מתברר שזלזול בחיי אדם בא לידי ביטוי גם בצורה התמימה ביותר של בדיקה ביטחונית חפוזה, לא רצינית ובטח שלא אחראית. חבל שהנורות האדומות הללו לא דולקות בימים נטולי פיגועים אצל מקבלי ההחלטות. ייתכן כי ההתעלמות נובעת משאננות או אולי מהשקט המקפיא והמדומה של פעולות חבלניות בשטח ישראל, שימשיך לשרור באזורנו עד הפיגוע הבא.

חברת "גשש", האחראית על אבטחת מתחם גן שמואל וחברת א.ש. ביטחון, האחראית על אבטחת מתחם "G2" בראשון לציון, סירבו להגיב.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. לראות ולא להאמין
ניר 29.03.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©