הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אהבה מגרמניה
 
הסרט "נער קריאה" מציג את השואה מנקודת מבט גרמנית. באצטלה של רומן בין נער צעיר לאישה בוגרת, שכמה שנים לאחר מכן נאשמת בפשעי מלחמה, הוא בוחן את הקונפליקט שבין אהבה עזה לשנאה תהומית
מאת טל עמיר | 20.04.2009
 

למרות שהתחיל את דרכו בפברואר השנה, אין כמו הסרט "נער הקריאה" מתאים ליום הזה. זהו עיבוד לספרו של ברנהארד שלינק הבוחר להציג את השואה מהצד הגרמני בברלין שלאחר מלחמת העולם השנייה.

סיפור השואה נרקם סביב מערכת יחסים סוחפת בין מייקל ברג, נער גרמני בן 15, לבין אישה בשנות השלושים לחייה בשם חנה שמיץ. הם מנהלים פרשת אוהבים במהלכה היא מבקשת שיקריא בקול באוזניה קטעים מתוך ספרים שהוא אוהב, וכך הוא מגלה את המיניות שלו באמצעותה. ברגע שהוא מתחיל לחקור את עברה, היא נעלמת באופן מסתורי מחייו. שנים לאחר מכן, כסטודנט מבריק למשפטים, הוא נתקל בה שוב, כשהיא אחת הנאשמות העיקריות במשפט המתנהל נגד פושעי מלחמה נאציים.

ברגע שהוא מתחיל לחקור את עברה היא נעלמת באופן מסתורי מחייו. "נער קריאה"
 

הבמאי סטיבן דאלדרי בחר בשחקנית הבריטית קייט וינסלט לתפקיד חנה שמיץ, שומרת לשעבר במחנות הריכוז. וינסלט מגלמת בצורה מושלמת את דמות האישה הנאצית הקרה, בעלת התיאבון המיני העז ונטולת הרגשות. בעוד השחקן הגרמני הצעיר, דיוויד קרוס, המגלם את מייקל ברג, מביא את הצד התמים של בן גילו, שנולד לדור שלאחר המלחמה. במהלך הסרט עוברים הצופים עם ברג את התבגרותו, כשהוא נמצא בקונפליקט בין האהבה שלו אליה לבין השנאה למעשיה במחנות הריכוז.

דאלדרי יודע להשתמש בצורה מדויקת בדמותו של ברג, המעביר את תחושותיו ומחשבותיו לצופים במהלך המשפט המתמשך של שמיץ. העניין הגדול שבסרט הוא הגילוי מחדש של צורת ההסתכלות מצד הגרמנים של היום על השואה, וההבנה עד כמה הם מתנגדים ומגנים את מה שעשו אבותיהם.

אין בסרט הצגה מדויקת של זוועות השואה. השילוב בין שתי דמויות סותרות, מעורר תהייה גם על הצד הגרמני. "זה לא סרט שואה", סיפר דאלדרי כשאחד המבקרים תקף אותו בעניין. ואכן הוא אינו כמו יתר סרטי השואה המשודרים בטלוויזיה. דאלדרי אפילו לא מנסה לתאר את הרצח ההמוני. הוא בוחר להשתמש ברומן כדי למשוך את תשומת לבם של הצופים גם לצד הגרמני ומורכבותו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©