הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
המלכה שלו
 
רוני לוין חזר נפעם מהופעה של יעל דקלבאום, שהוכיחה שוב שבשביל לעשות מוסיקה טובה לא חייבים להיכנס לפלייליסט של גלגל"צ
מאת רוני לוין | 26.04.2009
 

הפעם הראשונה שנחשפתי ליעל דקלבאום הייתה ביריד הופעות שקיימה העירייה בנמל תל אביב. האמנים התפזרו ברחבי הרציף כאשר כל אחד ריכז סביבו צופים. בתחילת ההופעה עמדו סביבה 11 אנשים, ואני ביניהם. ככל שההופעה התקדמה הרגשתי דחיפות קלות בגבי שהבהירו בוודאות שמישהו נמצא בעמדת תצפית פחות טובה משלי.

מבט קצר לאחור השאיר אותי מופתע, לאור כמות האנשים שהצטברה בזמן כה קצר. בהערכה ממש לא גסה התרכזו שם בסביבות מאה איש כדי לשמוע ולראות את דקלבאום שרה, מפגינה כריזמה יוצאת דופן, מפלרטטת עם הקהל באופן כאילו מבויש, אבל בעצם מלא ביטחון עצמי. נפעם קלות, הרגשתי צורך לגשת לדקלבאום בסוף ההופעה, לברך אותה על החוויה הנעימה, ולשאול מתי ייצא אלבום הבכורה. תודה רבה היא השיבה בחיוך וציינה שהאלבום צריך לצאת ממש בקרוב.

שנתיים עברו מאז, והאלבום המדובר
Ground Zero יצא רק עכשיו. אינני יודע מדוע הוא התעכב כל כך, אבל שמחתי בלבי על ההזדמנות לראות שוב את דקלבאום במקום ראוי יותר מעמדה הכוללת מיקרופון, מגבר וגיטרה. ה"בארבי" בתל אביב הוא ממש לא אולם מושלם להופעות, למעשה אני לא יודע אם בכלל מגיע לו התואר אולם, אבל הוא הכי טוב שיש לנו, ונאלצתי להסתפק בזה. לא נעים להודות אבל האלבום של דקלבאום יצא כשהייתי בניו יורק, וכך מצאתי את עצמי מחפש את השם Dekelbaum בווירג'ין מגה סטור ביוניון סקוור (לא מצאתי, אם למישהו היה ספק). לבסוף הוא נרכש בדיסק סנטר בתל אביב, ונוגן ללא הפסקה עד תחילת ההופעה.

רגעי הקסם מגיעים בעיקר כשהיא לבד עם הגיטרה. עטיפת הסינגל Alice
 

דקלבאום הפתיעה עם בחירת השירים בפתיחה, Every Thing I Know, השיר שסוגר את האלבום נבחר להיות דווקא השיר הפותח. אחריו בוצעו Mystical Morning ועוד שיר שלא הכרתי (דקלבאום הודתה שהיא מבצעת גם שירים שלא נכנסו לאלבום). כולם בוצעו באופן שקט ובליווי מינורי. אחריהם עלתה לבמה כל הלהקה לבצע את Beautiful Devil שפתח באופן לא רשמי את ההופעה.

לאחר ארבעה שירים אני מיטיב להבין שהופעה של דקלבאום היא הרבה יותר ממוסיקה טובה, מדובר בפרפורמרית שיודעת לתת שואו כחלק אינטגרלי מהמוסיקה. היא מלהטטת על הבמה, נעה במכשפתיות, מצחיקה, דרמטית והכול במין ביישנות ילדותית חיננית ומתוקה. גם השירים והתוכן מזכירים שמדובר במופע. אליס, מר הייד, מלכת הלבבות ובוקר מיסטי מראים שאצל דקלבאום הפנטזיה היא חלק מהמציאות. היא מודה שקטעי המעבר ארוכים מתמיד כי היא לא רוצה שההופעה תסתיים, הקהל מודה לה.

לקראת הסוף דקלבאום משתפת את הקהל בצערה על כך שגלגל"צ חושבים שהשיר Alice לא להיט, ולכן הוא נשאר מחוץ לפלייליסט. מבלי לפתוח בדיון נוקב על מה המשמעות של גלגל"צ בעיני, לבי יצא אל דקלבאום שיודעת בנבכי לבה שגלגל"צ אינה בקרת איכות אלא מקדם המכירות היעיל ביותר במדינה. היא יודעת כי היא נהנתה מכך כשפעלה במסגרת "הבנות נחמה". לא נשאר לי אלא לנחם אותה שגלגל"צ לא משמיעים גם את בוב דילן, ניל יאנג, ג'וני מיטשל, ניק דרייק, ג'ניס ג'ופלין, קייט בוש, ליאונרד כהן ולו וריד. וכנראה שאם לא נכנסת לפלייליסט אז אולי, רחמנא ליצלן, אתה עושה מוסיקה טובה.

ומוסיקה טובה אכן נוגנה בהופעה, כל השירים באלבום טובים, אני יודע את זה בוודאות כי הסימנים שמופיעים אצלי כשאני אוהב אלבום הופיעו גם פה. אני אוהב אותו והרבה יותר מהאזנה להאזנה, והוא תמיד מסתיים מהר מדי. טוב, אולי לעובדה שהוא יחסית קצר יש השפעה. על ההפקה חתום יונתן לוי מאיזבו, וזה אולי המקום לביקורת קטנה. רגעי הקסם אצל דקלבאום מופיעים בעיקר כשהיא לבד עם הגיטרה, ולכן, למרות ההפקה המושקעת והתוצאה הסופית שהיא בהחלט מרשימה, היה מקום לתת לה ביטוי חף מהצליל המתכתי והגרנדיוזי של איזבו. ההופעה הסתיימה ואיתה גם הפנטזיה, התמונות עדיין מהדהדות לי בראש, ואני חושב שגם אם יעבור הרבה זמן עד לאלבום הבא, אני מוכן לחכות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©