הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכיסא הריק
 
למרות שיש בה שרים שלא ממש יודעים על מה הם אחראים, העובדה שבממשלת נתניהו אין שר בריאות במשרה מלאה היא משהו שאסור לעבור עליו בשתיקה. לפחות עד שפעת החזירים הבאה
מאת עומר גלילי | 09.05.2009
 

תוך כדי חיזוריו אחרי המפלגות במשא ומתן הקואליציוני, העניק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תיקים כיד המלך. מיכאל איתן, השר ללא תיק המופקד על שיפור השירות הממשלתי לציבור ויולי אדלשטיין, שר התפוצות וההסברה שממונה גם על ענייני רשות השידור, הם רק חלק מהתפקידים החדשים שנוצרו לכבוד עשרות השרים החדשים. למעשה, כל חבר קואליציה שהתעקש מספיק באסרטיביות, קיבל לידיו משרה בממשלה החדשה. אפילו היריב העיקרי של נתניהו, סילבן שלום, הפך להיות השר לפיתוח אזורי ולפיתוח הנגב והגליל. משרד שהוקם במיוחד ב-2005 לאחר מעברו של שמעון פרס לקדימה שעם היבחרו לנשיא הוחלף על ידי ח"כ יעקב אדרי.

מבין כל התיקים, רק תיק אחד לא התאים למידותיו של אף אחד מחברי הממשלה ונותר מיותם. תיק חשוב, מורכב ומסובך, תיק הבריאות. משרד שדורש אחריות רבה, תכנון, רפורמות והרבה עבודה קשה. בעצם, אולי זאת הבעיה של התיק. הוא הרי באמת חשוב אבל גם באמת צריך לעבוד בו ולא ניתן להסתפק בהתגנדרות בשמו. אמנם נתניהו משמש גם כשר הבריאות, ויעקב ליצמן מיהדות התורה כסגנו, אך למשרד שמאגד תחתיו עשרות מרכזים רפואיים ואחריות על אלפי חולים ונכים שאמורים לקבל טיפול רפואי וסיעודי, זה פשוט לא מספיק. חשיבותו של המשרד לא תתואר. תקציבו עומד על 45 מיליארד שקלים, והעובדה שבראשו אין שר במשרה מלאה, שיכול להקדיש לו את כל מרצו מהווה בעיה רצינית.

מדינה שלא יכולה לדאוג לחוליה כיאות לא תוכל לקדם את החלשים בחברה
 

תפקידיו של משרד הבריאות רבים כל כך. הוא מפקח על ארגוני הבריאות בישראל דוגמת קופות החולים, בתי החולים ובתי החולים לחולי נפש וכמו כן אמור לעודד מחקר ופיתוח בנושאים רפואיים שונים, לקדם את סל התרופות ולדאוג לתכנון, יישום ותרגול של תוכניות לשעת חירום. כלומר, הוא ממלא תפקיד כה חשוב בחיי הציבור אך ככל הנראה חשיבותו אינה כה רבה בעיני נבחרי העם.

להפקרתו של התיק יכולות להיות סיבות רבות. אולי זהו תקציב המשרד שנשחק מדי שנה, אולי הרפורמות הנדרשות קשות מדי לביצוע ולכן מאיימות, ואולי אלו מיטות האשפוז שהולכות ומתמעטות. אך למעשה, האמת היא שאין זה משנה מהי הסיבה, אלא העובדה כי הכיסא נותר יתום. מדינה שאינה יכולה לדאוג לחוליה ולזקניה כיאות לא תוכל לנצח במלחמות או לקדם את החלשים בחברה.

אין סיבה שיהיה שר לשיפור השירות הממשלתי אם ישנם תיקים ללא שר. למעשה, אין אפילו צורך בשר לענייני גמלאים (שגם אותו ממלא נתניהו) כשמערכת הבריאות לא נמצאת במקום גבוה בסדר העדיפויות והיא מתקשה לדאוג לשיפור החיים בישראל. רגע לפני שתקציב המדינה מאושר ולא יהיה מי שידאג למשרד הבריאות, על ראש הממשלה ו-30 לובשי החליפות שלצידו לזכור כי בריאות התושבים היא מעל לכל, אפילו מעל לתאוות התיקים שלהם. אחרי הכל, מי יודע מתי תתפרץ עוד שפעת חזירים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. לא מבין מה הסיפור
שימי 15.05.2009
 
 
2. לשימי- אתה יודע למה זה משנה כל כך?
שריונר-טנקיסט לעתיד 23.05.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©