הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פגישת מִחזור
 
למרות שישראל אלופה בהעתקה של טראש אמריקאי נחות ומיותר, דווקא בטיפול בזבל האמיתי שמשפיע על איכות הסביבה יש לנו הרבה מה ללמוד. ביקור קצר בניו יורק גרם לרוני לוין להבין שזה מטורף לא למחזר
מאת רוני לוין | 30.05.2009
 

בדרכנו המיוחדת, דווקא את הדברים הפחות טובים הצלחנו להעתיק מהאמריקאים. תרבות הצריכה, הערצת סלבריטאים, הפקות ריאליטי, ג'אנק פוד ותוכנית הלילה עם ליאור שליין - הוכיחו שבכל מה שקשור לדוד סם, אנחנו לא ממש בררנים. מעניין שדווקא את נושא המחזור בחרנו שלא לאמץ, אולי כי בניגוד לשאר, זה באמת דורש מאיתנו השקעה. עצם המחשבה המבעיתה שלא נוכל לדחוף את כל הזבל לשקית מטפטפת אחת ולהשליך אותה לפח המצחין בתנועת שגר ושכח, היא טיפה יותר מדי, ארה"ב זה נחמד, אבל אל תיכנסו לי לזבל.

באופן מוזר, בישראל בטוחים שמתקנים צהובים ומכוערים לזריקת בקבוקי פלסטיק ופחים לא יותר מדי יפים בצבע כחול המוצבים באמצע הרחוב הם הקדמה בהתגלמותה. ושהעובדה שעיתונים, קרטונים, בקבוקי זכוכית, מוצרי פלסטיק, ספות תלת מושב, מדיחי כלים ודי.וי.די נזרקים כולם לאותו הפח זה נורמלי. המשאית הגדולה שבאה מוקדם בבוקר ועושה הרבה רעש, נו, זאת עם האנשים המוזרים שנתלים מאחור, כבר תדאג לקחת את הכול ולהעלים אותו באופן מסתורי. אגב, מישהו יודע לאן נעלמו ה"צפרדעים"?

ושוב עינינו נשואות אל מעבר לים כדי לראות איך הגויים עושים את זה טוב יותר. ואם כבר חו"ל אז לארה"ב, ואם כבר שם אז כמובן שלניו יורק, כי אולי מי שהיה שם לא שם לב למחזור. אז מתברר שבניו יורק מדובר קודם כול בחובה של התושבים. העירייה דורשת מחזור של נייר, זכוכית, פלסטיק וכן של מוצרים גדולים יותר כמו אלקטרוניקה וריהוט. היא לא משאירה מקום לדמיון, ומפרטת בכל קטגוריה בדיוק אילו מוצרים כלולים תחת כול סעיף. תחת קטגוריית נייר נמצא עיתונים, מגזינים, קטלוגים, עלונים, ספרי טלפונים, וקרטונים. תחת קטגוריית האריזות נמצא אריזות שתייה מקרטון, בקבוקי פלסטיק, בקבוקי זכוכית, קופסאות שימורים, נייר אלומיניום, פרטי מתכת קטנים ו... הבנתם את הרעיון. טיפה עבודה והשקעה של כל אחד מביאה רווח גדול לכולם.

לאורח חדש בעיר ייקח זמן להתאקלם וכמה קנסות כדי להתעורר. ניו יורק
תצלום : צחי סרפיאן

לאילו שגרים בבית פרטי, נקבעו זמני הוצאת הזבל על פי מועד האיסוף מהרחוב. מאחר ויש שקית בצבע שונה עבור כל סוג פסולת, קיימות הוראות מפורטות כיצד לארוז. במידה ואתם גרים בבניין משותף, הסופרווייזר - סוג של ועד, רק כזה שבאמת עובד, אחראי על תהליך המחזור של הבניין, כולל הוצאת הזבל החוצה. הדייר, מבחינתו, חייב להקפיד על הכנסת הזבל לפח המתאים, העירייה כבר תדאג לשלוח את אחת מ-300 המשאיות שיוצאות מדי יום כדי לאסוף. משם המשאיות מתכנסות אל ה-MRF (Materials Recovery Facilities) שם הן נשקלות כדי לדעת בכמה לחייב את העירייה.

המצרך הממוחזר ביותר הוא נייר. 300 אלף טון מדי שנה. הוא נדחס לקוביות ענק כשמשקל כל אחת מהן הוא טון, ומשם נשלח למחזור ברחבי העולם. חלקי המתכת נשלחים למפעלי פלדה, שם הם מותכים וחוזרים בצורת פחיות פלדה, אופניים, גשרים ומכוניות. החומר הבעייתי ביותר הוא פלסטיק, מאחר ובמידה והוא קיים בצבע מסוים, לא ניתן לצבוע אותו בצבע אחר, ויש צורך בהפרדה בין הצבעים.

החומר היקר ביותר הוא האלומיניום, והוא חוזר בעיקר כפחיות שתייה במקררי המרכולים. בחנויות הכלבו הגדולות מוצבות מכונות אוטומטיות שמקבלות פחיות ובקבוקים, ובתמורה מחזירות כסף, מה שמגביר באופן מפתיע את העניין של ההומלסים במחזור. הרשתות הגדולות מקפידות לא לארוז את הקניות בשקיות ניילון, אלא בנייר ממוחזר. ברוב המוצרים קיים סימון המראה אם האריזה של המוצר ממוחזרת, וכך מוענק לצרכן הכוח להעדיף אריזות ממוחזרות על פני חדשות.

חוק המחזור בארה"ב חל על בתי מגורים, משרדים, מוסדות חינוך, ובתי עסק. במידה ותכננתם לערוך מסיבת רחוב או יריד מכירות, החוק חל גם עליכם. הקנסות מתחילים ב-25 דולר למעידת מחזור קלה, ומגיעים עד 500 דולר לפושעי מחזור סדרתיים. לאורח חדש בעיר ייקח קצת זמן להתאקלם, ואולי אפילו כמה קנסות כדי להתעורר, אבל בסוף כולם מתיישרים עם השיטה. בסופו של דבר, הצלחתי למצוא נקודה אחת משותפת בין ארה"ב לישראל, בשני המקומות אף אחד לא משקיע כסף בפרסום הנושא, שם כי כולם כבר עושים את זה, פה כי לאף אחד אין מושג מה זה.

עוד בפרויקט פסטיבל אקולנוע 

>>
עניין מסריח 
>> סימפוניה של מתכת >> חבר מביא חבר

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©