הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דוקטור טאלנט
 
עכשיו גם צה"ל בחר להשתמש במונחים קלוקלים מתחום הריאליטי, בקמפיין שמנסה לפתות בני נוער להתגייס לעתודה
מאת גיל מטוס | 31.05.2009
 

איך תהפוך לגיבור ולמושא הערצה? קמפיין הגיוס של צה"ל לרפואה מבצעית מלמד שהערכים של הריאליטי שחדרו לחברה הישראלית, הצליחו לעבור אפילו את הש"ג. כעת הם חלק מתורת הלחימה של צבא שאינו יכול להתחמק מעדשות המצלמה. צה"ל, שחרט על דגלו ערכים שמקדשים את הקולקטיב כמו גאוות יחידה, הקרבה, אחדות ורעות, מבין שהם אולי נראים טוב על הקיר בחדר האוכל, אבל הם לא יכולים למכור. כשבני נוער רבים חווים את ההווי הצבאי דרך תוכניות כמו "השיר שלנו", גם הפריים טיים של יום הזיכרון לא יכול להושיע. בימינו נדמה שהסיסמה "טוב למות בעד ארצנו" איבדה מתוקפה לטובת הפרפרזה האבסורדית לא פחות, שכתב פעם אביב גפן על גופו: "טוב למות בעד עצמנו".

בחברה רווית ריאליטי שמעלה על הנס את קדושת האינדיבידואל, בה כל אדם הוא Wannabe אלוהים, לא פשוט לשכנע אנשים להתגייס בעזרת מילים כמו סולידריות או הקרבה. הן הרי לא עונות על השאלה הפשוטה של מה ייצא לי מזה? ולכן הגיבור המת, לא משנה על כמה רימונים זינק, מאבד מכוחו לטובת הגיבור החי, חלומה החדש של כל אם ישראלית - בן שהוא טאלנט.

הקמפיין הבוטה של צה"ל מתאמץ להשיב לשאלת התועלת האישית בגלילה האינסופית הוא מתאר "איך ייראו חייך אם תחתום עכשיו". הוא מדמה שלבים בחיי המועמד הפוטנציאלי, החל מימי טרום הגיוס המהוססים דרך לימודי הרפואה, חיי החברה, המלחמה, והקריירה הנוצצת בצבא הקבע או באזרחות, כרופא, אתה תבחר. שהמשותף לכולם הוא פולחן האינדיבידואליזם והעצמת הנחיצות. אז מה יקרה אם תתגייס לרפואה מבצעית? הקמפיין מגלם את אותן ההבטחות של עולם הריאליטי לחיי זוהר ומדגים כיצד תהפוך מאדם אנונימי, פשוט וחסר ערך לגיבור.

מיכל מי"ב 7 שלא השתינה לכיוון שלך בתיכון תתעניין בך. הסטטוס החדש בפייסבוק
תצלום : מתוך האתר רפואה מבצעית

לפי הקמפיין, זה מה שיקרה: כשתתקבל ליחידה תשנה את שורת הסטאטוס שלך בפייסבוק ל"התקבלתי לרפואה מבצעית" וכל 500 חבריך ישמחו בשבילך. מיכל מי"ב 7 שלא השתינה לכיוון שלך בתיכון תתעניין בך, ולימים, כשתהיו ביחד, כל חברותיה תהיינה אחוזות קנאה. הקרובים שלך יהיו גאים ושלווים כיוון שהנה, יש רופא במשפחה, עכשיו אפשר לישון בשקט. ואתה תהיה המלאך המושיע של כל אלה שיזדקקו לשירותיך ולטיפולך המסור.

במהלך שירותך הצבאי תהיה נוכח במצבים מאתגרים שיעמידו אותך במבחן. במשחק כדורגל עם החבר'ה בשבת, כשמישהו ייפצע אתה, כן אתה, תחלץ לעזרתו. שיהיה ברור, הצלת חיים היא רק עניין שולי, פועל יוצא בכל הסיפור הזה, כיוון שעשרות אנשים יהיו עדים למעשה הגדול שעשית. אתה תככב בשיחות סלון ואנשים רבים, שלא לומר מעריצים, יעריכו אותך. באירוע אחר תציל אדם מטביעה ומאות אנשים שיהיו על החוף, יריעו לך. אם כל זה לא מספיק, אל חשש, אתה תזכה גם לכתבת שער בעיתון יומי גדול: שיהלל את מעשה הגבורה של הרופא הצבאי בחופשה.

נראה כי לפי הקמפיין הזה, הדרגה הגבוהה ביותר אליה ניתן להגיע במסלול היא אלוהים. זו בעצם ההבטחה, אתה תבוא לצה"ל, אנחנו נעשה ממך כוכב. כך נראים פני הדברים כשחיים מתנהלים תחת מבטן של המצלמות. הילד הרעב מאפריקה הוא רק אמצעי בידיהם של הרקדנים, שאף פעם לא מפספסים צעד. השורה המסכמת של הקמפיין, "מה היינו עושים כאן בלעדיך?", היא מה שכל רקדן מתחיל היה רוצה לשמוע, כיוון שהיא מאשרת את חיוניותו ויוצקת משמעות לחייו.

מועמד יקר, רוצה לדעת מה היינו עושים כאן בלעדייך? - כנראה שאת אותו הדבר. רוצה לשמוע על המסלול שצה"ל לא מספר לך עליו? צה"ל מתהדר בחייליו המתים רק בימי זיכרון מקודשים, אך כשהוא מפעיל את מערך השיווק שלו בימי חול, הוא מגלה שהמוות לא בדיוק עונה על השאלה, "מה ייצא לי מזה?". לכן אין פלא שאת המיתוס של הגיבור המת אפשר לשווק רק כשהוא מגובה בקתרזיס של זיקוקים וקבב טלה. אז מועמד יקר, כשאתה מגיע לנקודת הרישום, זכור, בתי הקברות מלאים באנשים שנמצא להם תחליף, וזה בהחלט תקף גם לחלקה הצבאית.

>> לטובת מי ששכח על אילו ערכים דיברו פעם, הנה הומור ביקורתי
מתוך "החמישייה הקאמרית"

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מטוס? תמצא חיים ותפסיק להציק לצבא ...
שריונר - טנקיסט לעתיד 06.06.2009
 
 
2. כל כתבה טובה צריכה תחקיר טוב ואתה לא עשית זאת
יוחאי 26.08.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©