הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלב שלם
 
רגע אחרי שהחל, הביא שבוע הספר את ירון קלנר להרהר על מקומם של הספרים בתרבות הצריכה. הרי לא ניתן באמת להשוות בגד של פוקס לספר של ז'וז'ה סאראמאגו. ואולי כן
מאת ירון קלנר | 10.06.2009
 

הנה הוא שוב הגיע, שבוע הספר. שתמיד מביא איתו הרבה התרגשות שהצטברה במשך שנה שלמה, מאז יומה האחרון של חגיגת מכירת הספרים האחרונה. שנת המתנה, שנה של איסוף המלצות על ספרים ורישומן בפנקס, של סקירת אתרי הוצאות לאור, ואיתור יעדי רכישה חדשים. כמה ציפיתי לשבוע הספר ולמבצעיו, כמה פעמים התאפקתי לא לרכוש ספרים במחיר מלא במהלך השנה.

היה זה מתישהו במהלך השנה שתהיתי על התנהגותי הצרכנית האובססיבית. למרות שספרים בפרט, ותרבות בכלל, נהנים מדימוי המתעלה מעל כל תרבות הצריכה ההמונית, חשבתי על העניין שמא הדברים אינם בהכרח כפי שהם נדמים. למרות שסביב הספרים נמצאת הילה טהורה של קדושה תרבותית וחברתית, מצאתי את עצמי שובר, עבור עצמי, את האמונה העיוורת בעליונותה של המילה הכתובה.

הרהורי כפירה כרסמו חזק בנשמתי. ישנם כאלו שנפשם יוצאת לרכישת ג'ינס חדש שעולה מאות שקלים. מדוע שאיפתם פחות אותנטית מרצוני לרכישת ספרים? מדוע בגדים או חידושים אלקטרוניים הם בבחינת רעה קפיטליסטית בעוד שמדינה שאינה מעודדת את תעשיית הספרים מוקעת כאנטי תרבותית וכבוגדת בעקרונותיה?

הפטיש הספרותי הוא בסך הכל השתוקקות למילים ולהילה שהן מפיצות
תצלום : מתוך עטיפת הספר "האדם המשוכפל"

הרי ספרים יכולים להיתפס ככל מוצר אחר. ישנם צרכנים שטורחים לעדכן את מלתחתם מדי עונה, וישנם כאלו שאצים לרכוש את המשחק האלקטרוני החדש ביותר. כך גם ספרים נרכשים באובססיביות, מונחים בכוננית שייראו יפה ויהוו מושא להתבוננות, כעדות לטעמו המגוון ולאינטלקט של בעליהם. ככל שלאדם יהיו יותר ספרים, כך הסטטוס בו הוא אוחז יעלה. הפטיש הספרותי הוא בסך הכל השתוקקות למילים רבות הכרוכות יחדיו, ולהילה שהן מפיצות סביבן, הוא בסך הכל מספק את הצורך האנושי למקור תשוקה חיצוני.

אלו הם הרהורי כפירה קשים, אך אולי לא יותר מאשר להג הנסחף מעט מעבר לחשיבה הרציונלית והרצויה. אחרי הכל, לספרים יש גם יתרונות, יש להם אפילו מאפיינים המבדלים אותם ממוצרים אחרים דוגמת נעליים או נגן מוסיקה. אולי יש לעשות הבחנה בין ספרי איכות לספרים המכוונים עצמם לצריכה המונית, ורק כך יובן ההבדל בין הספרות לצרכנות. הרי לא ניתן באמת להשוות בין בגד של פוקס לספר של ז'וז'ה סאראמאגו אלא אל הסופר הפורטוגזי ניתן להשוות רק בגד אקסקלוסיבי של מעצב שהשקיע זמן ומחשבה מרובה ביצירתו. אמת היא שהבגד אחד ומיוחד הוא, ואילו הספרים מודפסים בהמוניהם, אך זהו תהליך היצירה שקובע. ההימלטות מהתבניות השחוקות והניסיון לאתגר בכל פעם מחדש את הקוראים הם שמפרידים את ספרי האיכות משאר המוצרים.

היתרון הגדול של הספרים או אולי אפילו המזל שלהם, הוא האפשרות שיש להם לפנות לא רק לעשירים ולאניני הטעם אלא לכל אדם. רבים הם היכולים לקרוא בהנאה ספרות איכותית, ולכן לא נדיר למצוא ספרים שכאלו ברשימת רבי המכר. על כן הספרות היא תחום מופלא, אפילו מרגש. ולכן צריכת ספרים, כל עוד אינם מיוצרים במטרה להפוך לרבי מכר, רצויה ומבורכת. בשבוע הספר הזה בכל זאת אספק את צרכי, ולמרות הכל, אעשה זאת בלב שלם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©