הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חרדים לתרומה
 
בשל הזילות שקורית ל"חוק טל", מציע עומר גלילי שירות לאומי שיהיה חובה על כו-לם
מאת עומר גלילי | 23.06.2009
 

כששאלתי, לא מזמן, לוחם בצה"ל החובש כיפה, אם לא קשה לו לשלב את הדת עם השירות הצבאי. תשובתו הייתה מאוד ברורה: "לא! זאת מצווה גדולה לתרום לארץ ישראל". ואכן, בשנים האחרונות מדברים על כך שהדתיים הלאומיים כובשים את היחידות הלוחמות בצה"ל. למעשה, ניתן כבר לומר כי כמעט מחצית מהלוחמים ביחידות המובחרות הם חובשי כיפות.

אז אם זה כך מדוע רבבות של דתיים חרדים לא מעוניינים לקיים מצווה כה גדולה כמו זו? האם יכול להיות שהדתיים הלאומיים ובחורי הישיבות ניזונים ממערכת שונה של מצוות וחוקים? הרי לא יכול להיות ששני אנשים שמאמינים באותה הדת יכולים להיות במחלוקת כה עזה. ואולי זאת המדינה שעוזרת להם לצאת ידי חובה בכך שהיא פוטרת אותם משירות צבאי ולא מוצא להם פתרון חלופי?

להגנתו של אהוד ברק, שר הביטחון הנוכחי, ייאמר כי דווקא בתקופתו כראש ממשלה התכנסה לראשונה "ועדת טל" שמסקנותיה עוגנו בחוק בשנת 2002, קובע כי בחורי ישיבות שמצהירים כי "תורתם אומנותם" רשאים לקבל פטור משירות צבאי, ויכולים ללכת ללמוד בישיבה במקום להתגייס. בגיל 22 הם צריכים להחליט אם הם מעוניינים לצאת לשירות צבאי מקוצר או לצאת לעבוד. במידה והחליטו ללכת לצבא, הם יכולים לבחור באחד הגדודים והיחידות המיוחדים שנפתחו עבור האוכלוסייה הדתית בצה"ל.

אם כולם יידעו מה זו נתינה אז המדינה תהיה יותר שוויונית. קמפיין נגד ההשתמטות
 

מאז שהתקבל החוק, צה"ל עשה כל שביכולתו לעזור לקבוצה זו להשתלב במערכת הצבאית אך חלק גדול מאוד ממנה העדיף להשתמט בתואנות רבות. בחלוף השנים הבעיה החמירה כאשר רבים מהם, שהצהירו על היותם בחורי ישיבות, כלל לא למדו בהן, כך שהם אינם לומדים ואינם עובדים.
מוזר כי מדינת ישראל לא עושה הרבה כדי למנוע את זילות החוק בכדי לגרום לאותם בחורי ישיבות לתרום לחברה, בלי שחושב פוטנציאל המיסוי האדיר שניתן לגבות מהם. אז אולי במקום לוותר, עדיף לעודד אותם לבצע שירות לאומי נוח יותר אשר הולם את אורח חייהם. הם יכולים לעשות שירות לאומי בבתי חולים, בעזרה עם קשישים ונכים ואף ללמד בבתי הספר הדתיים.

כך יוכלו לשלב בין לימודי קודש ותרומה לחברה, ובצורה כזאת תרומתם תהיה אף גדולה יותר, מכיוון שהם יזכו לקיים שתי מצוות, עזרה לזולת ותרומה למדינה. הפרויקט יעזור להם להשתלב בחברה הישראלית ולפתוח אותם לעולם אחר. וכן להרוויח כסף ובכך הם ייצאו אולי ממעגל האבטלה. כמי שהיה לוחם בצה"ל, אני לא חושב שכל אחד יכול או צריך לשרת בקו החזית. אך תרומה לקהילה היא דבר מבורך מאוד ורצוי במיוחד במדינה צעירה ומלאת פערים כמושלנו. לכן אני מציע לשנות את החוק, כך שיהיה גם יעיל וגם מועיל ולהחליט כי כל נער או נערה בגיל 18, בתום תקופת הלימודים, יצטרכו לבחור אם הם מעוניינים להתגייס ולתרום לצה"ל או שהם מעדיפים לתרום לקהילה בצורה שונה.

כי אם כל אזרח במדינה יתרום מזמנו למען הקהילה ולא משנה אם הוא חילוני, דתי לאומי, חרדי או ערבי, אם כל נער או נערה יידעו מה פירוש נתינה ועזרה וידעו מה זה לתת מבלי לצפות לתמורה אז אולי הפערים מעט יצטמצמו. אולי אז המדינה תהיה מעט יותר שוויונית, אולי אז הסלידה בין הקבוצות החברתיות בארץ תיפסק. כי רק אם ניתן מעצמנו, נוכל לדרוש בחזרה. וכי אם כולנו ניתן מעצמנו לזולתנו, נוכל כולנו לקיים את מצוות התרומה למדינה החשובה כל כך.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. זה לא הולך ככה
אחד שחושב שהוא יודע 24.06.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©