הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לתפוס את הגל
 
דווקא עכשיו כשחופי ישראל מלאים בבני נוער, כדאי להזמין אותם לשיעורי חינם בגלישה ולתת להם להיכבש. הזהב ששחר צוברי הביא לאחרונה מאירופה יכול גם הוא להביא רוח גבית
מאת יואב מלכה | 27.06.2009
 

שחר צוברי, גולש הרוח הישראלי על גלשן ניל פרייד, העניק את החותמת הרשמית - ענף השייט הישראלי על המפה. מדליסט הארד מאולימפיאדת בייג'ינג, הפך גם אלוף אירופה, לאחר שזכה במדליית הזהב בתחרות שנערכה לאחרונה במרינה בתל-אביב.

זכייתו היא הדובדבן שבפעילות בינלאומית מוצלחת של גלשנים ישראלים. כבר ב- 1990 היה זה עמית ענבר, שגלש על גלשן מסוג מיסטרל, והביא תואר מכובד לארץ הקודש. ענבר דורג ראשון בעולם בדירוג כללי עולמי (כמו גם ב-1992, 1997 ו-1998) ולא נח על זרי הדפנה. ב-1992 סיים כסגן אלוף העולם (כמו גם ב-1997 ו-1998) ואף ייצג את ישראל באולימפיאדת ברצלונה באותה שנה. כמו כן, היה אלוף אירופה בשנים 1993 ו-1997, סגן אלוף אירופה ב-1998 והשתתף באולימפיאדת סידני 2000 אך לא הגיע להישג משמעותי.

אחריו הגיע גל פרידמן, שגם השיג את תאריו על מיסטרל. ב-1995  זכה במדליית הכסף באליפות אירופה ובאליפות העולם, במדליית הארד באולימפיאדת אטלנטה 1996 וגם באליפות אירופה ב-1997. שנתיים לאחר מכן פרש מהענף לאחר שלא הצליח להתברג בסגל הישראלי לאולימפיאדת סידני 2000 (במקומו השתתף ענבר). אך ב-2001 חזר לקטוף תארים: ארד באליפות אירופה באותה שנה, זהב באליפות העולם 2002, כסף באליפות אירופה וגם ארד באליפות העולם ב-2003 וזהב באולימפיאדת אתונה 2004. האלוף האולימפי הישראלי הראשון והיחיד עד כה.

העניק את החותמת הרשמית ושם את ענף השייט הישראלי על המפה. שחר צוברי
 

צוברי התפתח בינתיים בעיר הולדתו, אילת והגיע להישגים מכובדים: זכייה באליפות אירופה עד גיל 17 ב-2002, מדליית כסף באליפות העולם לנוער ב-2004, וזכייה באליפות ישראל ב-2006 לגלשני ניל פרייד (שהחליפו ב-2005 את דגם המיסטרל). זאת כשהוא חולף על פני פרידמן שסיים רביעי עקב אי הסתגלות לדגם הגלשן החדש. ב-2007 זכה צוברי במדליית הכסף בתחרות הקדם אולימפית במקום השישי באליפות אירופה ובמקום השמיני באליפות העולם, שהקנה לו את הכרטיס לבייג'ינג.

למרות ההישגים המרשימים בזירה הבינלאומית, ענף השייט עדיין לא זוכה לפופולריות גדולה בקרב ציבור חובבי הספורט הישראליים, כשמעט ילדים מקומיים משתוקקים, אם בכלל, להמשיך את המסורת שהתחיל ענבר. מלבד נמרוד משיח, שסיים את אליפות אירופה בתל אביב במקום העשירי המכובד, ומעיין דוידוביץ', שסיימה את האליפות במקום השביעי, לא נראה כי המודעות לענף צוברת תאוצה.

בכדי שבישראל ענף ספורט אולימפי לא פופולרי יהפוך את עורו צריך הרבה סבלנות, כסף וגם קצת מזל. כמקרה בוחן ניתן לקחת ענף אולימפי אחר, הג'ודו, אשר נכנס לתודעה הישראלית ביתר שאת רק אחרי אולימפיאדת ברצלונה 1992. שם, התפנית התרחשה עקב זכייתם של הג'ודוקאים הישראליים יעל ארד במדליית הכסף ואורן סמדג'ה במדליית הארד.

ייתכן כי החשיפה הרבה שקיבלה ארד עקב היותה הספורטאית הראשונה שזכתה במדליה אולימפית (מאז הופעת הבכורה של ישראל באולימפיאדת הלסינקי 1952) וזכייתו של סמדג'ה יום לאחר מכן, תרמו לא במעט לתפנית התודעתית לגבי הענף בישראל, ומאז הוא נמצא בצמיחה. אולם, ניצנים ממנו נראו רק בעשור האחרון, בזכייתו של אריק זאבי במדליית הארד באולימפיאדת אתונה ב-2004 ובזכיותיה של אליס שלזינגר דרך קבע באחד משלושת המקומות הראשונים באליפויות אירופה בחמש השנים האחרונות, כשידה עוד נטויה.

מאז הזכייה שלה במדליה הג'ודו הישראלי נמצא בצמיחה. יעל ארד
 

מכאן, עדיין לא אבדה תקוותם של אנשי איגוד השייט להטמעת הענף בישראל. הרי המודעות לענפי ספורט אולימפיים בכלל, ולענף השייט בפרט, לא מתחילה ונגמרת בחשיפה נרחבת של עיתונות הספורט בישראל, שנוצרת בדרך כלל, הודות להישגי ספורטאים ישראליים בזירה הבינלאומית. יש להתחיל בפעילות ספורטיבית מסיבית בחופי ישראל לכל הגילאים ובעקבותיה כתבי הספורט יגיעו על דעת עצמם לסיקורם. עדיין לא מאוחר לשנות את שיטת עיתונות הספורט - כל עוד מכים בברזל כשהוא חם.

אנשי איגוד יקרים, נצלו את המומנטום, את המזל ואת צוברי, שהביא לכם זכייה אירופאית דווקא בתקופת הקיץ כדי למנף את הענף. אל לכם להסתפק בפעילותם של 17 המועדונים החברים באיגוד ופרוסים על קו החוף מאילת ועד נהריה אלא הרחיבו את הפעילות לחופים נוספים. בחודשיים הקרובים יימצא מולכם קהל גדול של ילדים ובני נוער, אשר יבלו על חולות הים החמים את ימי חופשת הקיץ. נצלו את בטלתם שם והזמינו אותם לשיעור ניסיון בגלישה, בחינם, במרכזים שתקימו על החופים. הציגו להם את יתרונות הענף, ייחודו ואף קיימו פעולות מאתגרות בתחום ותחרויות נושאות פרסים.

את ההוצאות הכספיות נסו לחלוק על ידי חתימה על הסכמי חסות עם גוף מסחרי. גם אם זה כרוך בהזמנת ענבר, פרידמן וצוברי למפגשים והשקעת כספים לא מעטים - זה ישתלם. אולי פעילות זאת תהווה אבן פינה ליצירת קהל ישראלי גדול של חובבי שייט בעוד כמה שנים. ואז, ההתרגשות מסביב לגלשן הישראלי, שיעמוד על הפודיום בסיומן של תחרויות בינלאומיות בחו"ל, תהיה לא רק של בני משפחתו, מאמניו וחבריו אלא גם של אלפי מעודדים ישראלים שיעמדו לצידם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כתבה מעניינת
זורה 27.06.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©