הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מהומה רבה על לא דבר
 
כמה חבל שערוץ 1 וערוץ הספורט בחרו לייגע בשידור של גביע הקונפדרציות, כשאת זמן המסך היקר אפשר היה להקדיש לסיקור רחב של דור העתיד בספורט הישראלי, למשל
מאת יואב מלכה | 02.07.2009
 

טורניר גביע הקונפדרציות בכדורגל 2009 הסתיים. הזוכה- ברזיל. המפתיעה- הפיינליסטית, ארה"ב. המפתיעה יותר- עיתונות הספורט הישראלית. זו השנה הראשונה בה הטורניר מקבל חשיפה כה גדולה, הכוללת שידורים ישירים בערוץ 1 ותקצירים נרחבים ב"חדשות הספורט" של ערוץ הספורט.

הוא נערך לראשונה ב- 1992 בסעודיה, ונקרא טורניר "המלך פאהד", על שמו של המלך וראש הממשלה בשנים 1982-2005, ב- 1997, פיפ"א, התאחדות הכדורגל העולמית, לקחה את הטורניר תחת חסותה ושינתה את שמו לגביע הקונפדרציות. משתתפות בו אלופות אירופה (הזוכה בטורניר הידוע בשם "יורו"), אסיה, אפריקה, אוקיאניה ואמריקה - המחולקת לשתיים: אלופת טורניר צפון - מרכז אמריקה, ואלופת דרום אמריקה (זוכת טורניר הידוע יותר בשמו "הקופה אמריקה"). כמו כן, משתתפות בו אלופת העולם (זוכת טורניר המונדיאל) ונבחרת המדינה המארחת את הטורניר.

במידה ואלופת העולם היא גם אלופה באחת היבשות, אז סגנית אלופת העולם מצטרפת. אם גם לזו הובטח מקום, אז סגנית הטורניר היבשתי זוכה בכרטיס לקונפדרציות. מ- 2001, הטורניר נערך במדינה המארחת את המונדיאל בשנה שלאחריו, במידה והוא אכן מתקיים בפרק זמן זה, ומ- 2005 הוחלט שהטורניר ייערך מדי ארבע שנים.

הדחתה של ספרד בחצי הגמר הייתה הפתעת הטורניר. ספרד - ארה"ב
 

נראה, שכמו מרבית מחובבי הספורט הישראלי, גם הנבחרות הגדולות המשתתפות בטורניר לא לקחו אותו ברצינות רבה. זה כלל הופעות עם הרכבי שחקנים צעירים חלשים וחסרי ניסיון, שהובילו לתצוגות כדורגל עלובות ולעיתים גם להפתעות. החל מניצחונה של דנמרק על ארגנטינה, 0:2, בגמר של 1995 שנערך בסעודיה. המשיך בניצחונה של מקסיקו על ברזיל, 3:4, בגמר של 1999 במקסיקו.

וכלה בתוצאותיה המביכים של נבחרות ברזיל וצרפת. הראשונה, ב- 2001, בטורניר שנערך ביפן ודרום קוריאה, הפסידה לצרפת, 2:1, בחצי הגמר ולאוסטרליה, 1:0, במשחק על המקום השלישי. כמו כן, ב- 2003, בטורניר שנערך בצרפת: הפסד לקמרון, 1:0 ותיקו 2:2 עם טורקיה בשלב הבתים, שהובילו להדחתה מהטורניר אחרי שלב זה. השנייה, השיגה ניצחונות בתוצאות מינימליות, 0:1, על יפן בגמר של 2001 (שאז דווקא הצרפתים הופיעו עם הרכב חזק), ו-0:1 על קמרון בהארכה בגמר של 2003 שנערך באצטדיונם הביתי, "הפארק דה- פראנס".

התפנית החלה ב-2005 בגרמניה. שנה לפני מונדיאל 2006 התקיימה החזרה הגנרלית הטובה ביותר שחובבי הכדורגל בעולם יכלו לבקש. בחצאי הגמר התמודדו ברזיל, גרמניה, מקסיקו וארגנטינה. הברזילאים גברו על הגרמנים, 2:3, בעוד הארגנטינאים נאלצו להגיע לשלב בעיטות ההכרעה מ-11 מטרים בכדי לנצח ולעבור את המקסיקנים (5:6 לארגנטינה בבעיטות ההכרעה לאחר 1:1 אחרי 90 דקות).

בגמר הדרום אמריקאי בין ברזיל לארגנטינה (שמכונה על ידי לא מעט חובבי כדורגל כאחד מ"הגמרים הקלאסיים" בהיסטוריה) הסתיים בניצחון מוחץ של הברזילאים, 1:4. למרות התוצאה הגבוהה והעובדה כי המשחק נגמר כבר אחרי 63 דקות (כשאדריאנו לייטה ריביירו מברזיל, או בקיצור אדריאנו, הבקיע את השער הרביעי והעלה את התוצאה ל-0:4), נראה ששריקת הסיום סימנה את תחילת הרצינות שייחסו נבחרות הכדורגל בעולם לטורניר.

להתעניין בילד הישראלי של המחר ולא בנבחרת הזרה של האתמול. דרום אפריקה
 

המגמה שהורגשה על פני הגלובוס לא פסחה גם על ישראל. אבסורד שלמרות שנבחרת ישראל בכדורגל לא השתתפה בטורניר בינלאומי מאז גביע העולם שנערך ב-1970 במקסיקו, סיקור עיתונות הספורט בישראל של תכני כדורגל בינלאומיים רק גוברת מדי שנה. גם אם מדובר בטורניר בעל חשיבות נמוכה יחסית.

בערוץ 1 שודרו בחודש האחרון תקצירי המשחקים של הקונפדרציות, באורך חצי שעה כל אחד, שהועברו גם במהדורת "חדשות הספורט" בערוץ הספורט. כמו כן, שידר ערוץ 1 משחקים בשידור ישיר: ברזיל - איטליה, משחקי חצי הגמר: ספרד - ארה"ב, ברזיל - דרום אפריקה, ואף את גמר הטורניר בין ברזיל לארה"ב. וזאת, עוד מבלי להזכיר את ההשלכות שדנו בהם בערוץ הספורט מהפסדה של אלופת העולם, איטליה, למצרים (1:0), ולברזיל (3:0), ולגבי יכולותיהם המקצועיות של האיטלקים וסיכוייהם להצליח במונדיאל, שייערך בשנה הבאה בדרום אפריקה.

אין צורך להיות היסטוריון מבריק בשביל להסיק, כי התוצאות המושגות בטורניר לא משליכות על העתיד. בוודאי לא כשמדובר בשנה מראש. ולראייה, ברזיל. ב-2001 הגיעה רק למקום הרביעי בקונפדרציות, אך הניפה את גביע העולם שנה לאחר מכן באצטדיון הבינלאומי יוקוהומה ביפן. וב- 2005, הביסה את ארגנטינה בגמר הקונפדרציות, אך הודחה בשלב רבע הגמר של מונדיאל 2006 על ידי צרפת.

האחרונה מהווה דוגמה לחוסר הפרופורציות בין היכולות המקצועיות של הנבחרות בין שני הטורנירים. צרפת זכתה בגביע הקונפדרציות של 2001, אך הפסידה במשחק הפתיחה של גביע העולם 2002 לסנגל (2:1), שהשתתפה לראשונה בתולדותיה בטורניר. "הטריקולור", שבאו כאלופי העולם (1998), אלופי אירופה (2000) ומחזיקי גביע הקונפדרציות (2001) סיימו אחרונים בבית א', ואף לא העפילו לשלב שמינית הגמר. כמו כן, צרפת של 2003, ששוב זכתה בקונפדרציות, לא הזכירה את הנבחרת שהודחה בשלב רבע הגמר של יורו 2004, על ידי יוון (שלבסוף גם זכתה בטורניר).

לצאת בהצהרות

אני מודה שהופתעתי מהדחתה של ספרד בחצי הגמר על ידי ארה"ב (0:2 לארה"ב), מניצחונותיהם הדחוקים של הספרדים, 2:3 (במשחק על המקום השלישי) והברזילאים, 0:1 (חצי הגמר), על דרום אפריקה, ומשני שערי היתרון שהשיגו האמריקאים וירדו איתם למחצית במשחק הגמר מול ברזיל (0:2). אך גם לא התרגשתי יתר על המידה כשברזיל הפכה את הקערה על פיה, החזירה את הסדר על כנו, ניצחה בסופו של דבר, 2:3, והניפה את הגביע. משחק הגמר הזה מאפיין ב- 90 דקות את כל טורניר הקונפדרציות 2009: מהומה רבה על לא דבר.

כתבי תוכניות הספורט היקרים, שדריהן ומגישיהן בערוץ 1 ובערוץ הספורט, במקום לצאת בהצהרות ובתובנות קצת מרחיקות לכת ולשדר משחקים שמרמים ברמתם המקצועית במידה מסוימת, עיצרו רגע. התייחסו לגביע הקונפדרציות בפרופורציות המתאימות ושדרו תקצירים במהדורת הלילה של חדשות הספורט בלבד. את השעות שהצלחתם לשריין בערוץ 1, לשידורים ישירים ולתקצירים, ואת הדקות לכתבות תובנות בערוץ הספורט על יכולותיהן העתידיות של נבחרת איטליה ויריבותיה במונדיאל 2010, בהסתמך על טורניר הקונפדרציות, החליפו בשידור תכנים אחרים, מקומיים יותר.

הפגרה היא זמן מצוין לצאת לשטח ולהביא את הסיפורים המעניינים, הנוגעים ללב והמשעשעים משכונות ארצנו לגבי ילדים, בני נוער או אגודות ספורט חדשות שמתמרקות לקראת שנה ראשונה בספורט הישראלי. בכך, סביר להניח שתיקנו את ליבם של מרבית הצופים שלכם, אשר יתעניינו יותר בילד הישראלי של המחר, מאשר בנבחרת הכדורגל הזרה של האתמול.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©