הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרויקט חלול
 
כשמחברים חוסר השראה, עיצובים בנאליים, מתחרים בלי כישרון, שופטים גסי רוח ומנחה שמתלבשת גרוע, מבינים מה הפסדנו בגרסה הישראלית של "פרויקט מסלול" שנראית במקרה הטוב כמו חוג תפירה במתנ"ס
מאת אילנה ליברמן | 07.07.2009
 

זמן הוא פונקציה של שינה. ככל שנמעיט בשעות שינה נספיק יותר. מבחינתי, צפייה בטלוויזיה לא נכנסת לפונקציית הזמן השבועית, ולכן בירכתי את היוולדו של מכשיר הפלא, yes max, שמקליט עבורי תוכניות שלא מותאמות ללוח הזמנים היומי והדחוס. בדרך כלל זה מסתכם בשתי תוכניות עיקריות שמוקלטות בו בקביעות, אחת מהן היא הריאליטי האמריקאי העוסק בעיצוב: "פרויקט מסלול".

לכן ניתן להבין את התלהבותי כששמעתי שמופקת גרסה ישראלית לתוכנית האהובה עלי. הקדימונים שידרו ניחוחות של אופטימיות והגבירו את הציפייה לקראת שידור פרק הבכורה. ואכן, הקלישאה עובדת: גודל הציפייה שווה לגודל האכזבה. מכיוון שאומרים שהתחלות הן תמיד קצת מקרטעות החלטתי לתת לתוכנית הזדמנות נוספת, לאחר שלושה פרקים פקעה סבלנותי: במקום תוכנית שעוסקת באמנות של עיצוב הבגדים, שוב קיבלנו ריאליטי רדוד עם מוטיב האשכנזים מול המזרחים המוכר, מי אמר בובלילים?

בחירת השופטים מביישת את הפורמט האמריקאי בו משתתפות אושיות אופנה כגון נינה גרסייה, עורכת המגזין "אל", המעצב הנחשב מייקל קרוס, ואורחים מתחלפים שמבינים דבר או שניים בשטח. לעומת זאת, בישראל בחרו את הסטייליסט גל אפל שניחן ביחסי אנוש מזעזעים, והתבטאויות לא הולמות. אפל לא מציג שום רקורד אופנתי מוצדק, בעיקר זכורה לו עבודת הסטיילינג שביצע ל"כוכב נולד" בה עשה עוול למתמודדים.

אורחים מתחלפים שמבינים דבר או שניים באופנה. "פרויקט מסלול" האמריקאי
 

האורחים המתחלפים בתוכנית מוזמנים בעיקר לשם קידום יחסי הציבור של "רשת", לדוגמה הבלונדיניות מהתוכנית "המירוץ למיליון". במידה ונניח לרגע את דעתי בנוגע לקטלוג שתי נשים בתור בלונדיניות והסכמתן לסטריאוטיפ המבזה, הן פשוט לא מייצגות אופנה בשום דרך. "העיקר שיהיה סקסי" זאת לא ביקורת אופנה. מעבר לבחירת השופטים, גם הצבתה של שירז טל כמנחת התוכנית אינה ברורה ולא ממש מספקת את הסחורה. בניגוד לה, קיימות בארץ דוגמניות רבות שמהוות אייקון אופנה. טל מגישה את התוכנית בצורה תפלה ללא טביעת אצבע כדוגמנית ותיקה, כאשר לא ניתן להתעלם מהסמרטוטים שהיא לובשת במהלך התוכנית. לפחות בכל מה שקשור לכך שמשארים טעם רע בפי הצופים, ישנה התמדה.

מלהקי התוכנית ביצעו את עבודתם כראוי. כמו בכל ריאליטי כל אחד מהמתמודדים ממלא משבצת קבועה של סטריאוטיפ על מנת להגביר את החיכוך בכור ההיתוך. ישנם המזרחים החצופים, ואין סיבה שלא נתייג אותם כבורים, האשכנזים הסנובים, ההומו המוקצן, האם הדתייה שהייתה מעדיפה להישאר בחברון ולתפור חצאיות בחברותא, הבחור הרגיש עם הסיפור המשפחתי קורע הלב, ונציגת העובדים הזרים. חבל רק שלמשבצת הכישרון לא נותר מקום.

מעצב אמיתי מתעניין באמנות על כל צדדיה, פורץ גבולות, ובעיקר מנסה להביא עיצובים לא שמרניים, לפחות בתחילת דרכו. ניכר כי ליהוק המתמודדים הצליח להביא חבורה מקובעת, חסרת יכולות טכניות שבעיקר מתעניינת בלהיות הטאלנט הבא. בעוד שבפורמט האמריקאי מקנים זמן מסך נרחב לתהליך העשייה והיצירה, למחשבה ולהשראה, בישראל מעדיפים להתעמק ברכילות, ובבחורה בעלת הפה הגדול ביותר וחסרת הכישרון בעליל, שזוכה למרבית זמן המסך ומצליחה לעבור לשלב הבא בכל פרק למרות, המיצגים הלא לבישים אותם היא מעלה.

יחד עם האסון הוויזואלי שמוצג בכל שבוע מחדש, ישנם היוצאים מהכלל שרק בזכותם ניתן לתת לעיצובי התוכנית קצת יותר קרדיט מחוג התפירה במתנ"ס המקומי. מצד אחד, הם זורחים בין שאר המתמודדים באופן כה מובהק, עד כי נראה כי מדובר בחוסר הגינות להעמיד לתחרות את אלון ליבנה המוכשר שעף מ"שנקר" ונחטף לעבוד אצל מעצב על, ואת מורן טויל שלמדה עיצוב אופנה ב- FIT ניו-יורק (Fashion Institute of Technology) מול אופיר פרץ שספג את הידע המקצועי שלו מזוגתו לחיים. מצד שני, שופטי התוכנית כבר הוכיחו לנו כי הקשר בין כישרון וניצחון באתגרים הוא מקרי בהחלט.

גם אם נניח שהמפיקים המקומיים יטענו שהפורמט פונה לקהל הישראלי שמה שמעניין אותו זה תוכן רדוד, צהוב ולעוס. נשאלת השאלה מדוע לא לאתגרו? תוכנית כמו "פרויקט מסלול" היא בעלת פוטנציאל אדיר להציג תהליכי יצירה ואמנות ולדגדג קצת את החושים האמנותיים של הציבור. מדובר בתוכנית שאמורה להוביל להשראה. במקום בו הפורמט האמריקאי צלח, הוכיחו בישראל כי כלכלי יותר להפיק תוכנית רוויות פרסומות סמויות שמייצרת צופים אטומים.
מה שבטוח שמכשיר הפלא ששואל אותי בכל שבוע: רוצה להקליט פרויקט מסלול? יקבל מעכשיו תשובה שלילית.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. טוב יש לנו...
טרול מהאייפוד 09.07.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©