הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חושך בעיתון
 
דורון יצחק מסרב להירגע. דבריו של נועם גיל ב"ידיעות תל אביב" שעלבו בדנה אינטרנשיונל, לא נותנות לו מנוח
מאת דורון יצחק | 19.07.2009
 

לאחרונה התפרסמה ב"ידיעות תל אביב" ביקורת של נועם גיל על "כוכב נולד". לאחר שסיימתי לקרוא, רצתי במהירות למילון כדי לחפש את הערך "ביקורת" ומצאתי שמשמעותו היא "מתן פרשנות, הערכה וניתוח". אדון גיל בחר פלטפורמה נוחה כעיתונאי, ובמקום להעביר ביקורת, שטח בפני קוראיו את דעותיו הטרנספוביות על השופטת החדשה בנבחרת, דנה אינטרנשיונל.

כבר בפתיחה גיל מתייחס אל הזמרת בלשון זכר למרות שבחרה באורח חיים כאישה לכל דבר: "משופט חדש באודישנים, כמו הבחור החביב הזה ששר וזכה באירוויזיון הייתם מצפים למתיחת ביקורת מקצועית ורהוטה". אילולא הרמז העבה, חובבי הריאליטי המושבעים היו מצפים לעוד טור על צדי צרפתי, צביקה הדר או גל אוחובסקי, שהרי הפנייה היא לשופט ממין זכר. בהמשך מבטל גיל את זהותה במחי עט ומשליך את דעותיו על קהילה שלמה כאשר הוא מציין "אותו שופט, דנה אינטרנשיונל שמו, גיבור אותה תחרות שאגב הצליח לזכות בה, בלי שום קשר בכלל להליך כירורגי מסוים שעבר, לא היה מזהה מקצועיות ורהיטות גם אם היו נופלות ומתרסקות לו על הראש".

מתברר שעם ישראל אוהב לשבת בסלון ולהסתלבט על האוחצ'ה התורנית. הכתב ביטל את פועלה והישגיה וכאילו הפשיט את הזמרת לעיני כל כדי לראות מה באמת מסתתר שם. אני חייב להודות שלאחר קריאת הטור רתחתי מזעם. העלבון, חוסר הכבוד והתעוזה לבקר אדם באשר הוא אדם לא הניחה לי. לכן, בחרתי לעשות מעשה קטן בחלקת האלוהים הקטנה שלי. אמנם אינני עיתונאי עדיין, אך בחרתי בפלטפורמה זו לשם העברת מסר למר גיל.

במקום לזעוק את זעקת המדוכאים חגגת במילים גסות את קולות המדכאים. כוכב נולד
 

מר גיל היקר, שאפו! לא יכולתי להתאפק ולכתוב לך עד כמה נפעמתי והתרגשתי מהביקורת על "כוכב נולד" ועל השופטת דנה אינטרנשיונל. אני חייב להודות לך על שירות מדהים שעשית למען קהילה שלמה הדורשת כבוד והכרה. הזכרת לכולנו מדוע עדיין חשוב להיאבק, לצעוד, למחות ולזעוק למען שוויון למיעוטים, למדוכאים ולחלשים. תודה שהוצאת את דעותיך החשוכות מהארון במסווה של ביקורת בונה על תוכנית כה פופולרית. תודה שהזכרת לנו עד כמה אנו חיים במדינה חשוכה בדעותיה, בסטריאוטיפים בהם היא עדיין מחזיקה ועד כמה קבוצות החלשים זקוקות לקול שיזעק את זעקתם.

אני מודה לך על שהוכחת כי חופש הביטוי יכול להפוך לחופש הגינוי וכמה חשובה היא עבודת עורך בסינון דברי שטנה והסתה. אני בטוח שפרסום הביקורת שלך הייתה טעות סינון ותו לא, הרי לא יתכן שעיתון נאור כ"ידיעות תל אביב" יפרסם כתבה פוגענית שכזו במודע. בדרך ישירה ומאוד לא פתלתלה הצלחת לבטל במחי יד קהילה שלמה בעלת דעות, רגשות ומשפחות בדיוק כמוך, ובמילים אחרות כאילו אמרת להם אתם קבוצת הלא-ראויים. חשפת כנראה את הפוביות העמוקות ביותר שלך מאותן קבוצות קוויריות שכל כך רחוקות מהמייניסטרים, כנראה כדי להימנע מדעות התואמות לשלך, והזכרת ימים אחרים שהשתיקה יפה להם.

חטאת לתפקידך כעיתונאי, במקום לזעוק את זעקת המדוכאים, חגגת את קולות המדכאים במילים גסות, פוגעניות, שלא מכבדות את העיתון ואת האחריות החברתית שקיבלת על עצמך למניעת עוולות בציבור. אוי למדינה דמוקרטית שכתביה ינהגו כך, מצבנו יהיה בכי רע כעם הדוגל בשוויוניות וסבלנות.

תודה אחרונה נתונה לך על כך שהגעלת כל כך הרבה אנשים בכתיבתך, שאולי על דרך השלילה נפקחו עיניהם והבינו כמה ארוכה היא דרכנו עד שנהפוך לחברה בה היינו רוצים לחיות. אז בשם הדמוקרטיה, חופש הביטוי וחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, תודה, לימדת אותנו שיעור חשוב באזרחות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. שאפו!
שני 25.07.2009
 
 
2. שוב, אששש
רוני 25.07.2009
 
 
3. כל מילה זהב!
בבי 28.07.2009
 
 
4. תודה רבה מילים כדורבנות
גונן 15.08.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©