הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחכים את התחתית
 
רציתם אמריקה? קיבלתם במנה גדושה. הריאליטי שמציף את המרקע הוריד את הביקוש לתרבות והעלה את הרדידות והסנסציה. דורון יצחק תוהה אם השלב הבא יהיה תוכנית "נולד לספוג" ב"הופ קטנטנים"
מאת דורון יצחק | 20.07.2009
 

מאור פיניה, שגיא טרבלסי, גיא שרפי, מאיה ממן, מעין שקד, לירז רחמין. מצלצל מוכר? בטח שכן! אתם רק לא יודעים את זה, או בעצם, סתם לא זוכרים. יודעים מה, גם לא באשמתכם. הרי במתקפת ריאליטי שכזאת, מי מצפה מאיתנו לזכור כל כך הרבה שמות ועוד לקשר אותם לתוכנית המתאימה. ניתן להניח שאחוז הצופים שבאמת זוכר את פועלם והפנים שמאחורי השם, קרוב יותר לאחוז הצופים בתכנית "פסוקו של יום". אז למי ששכח ולמי שלא הכיר, אלו השמות של חלומות מהלכים, כוכבים נולדים שהוספדו טרם צירי הלידה. יחד עמם שזורים שמותיהם של עשרות כוכבים שחלמו להביא לכם את ה"פונינט" הבא.

תרבות האינסטנט הפכה אותנו, צרכני סוגה עילית כדוגמת "כוכב נולד", ליצורים בעלי זיכרון מפותח ויכולת מופתית לזיהוי המאמי הלאומי. בין כוכב שנולד לרקוד, לאנשים שרצים למיליון כדי לזכות בכספת, נדמה כי גיבורי התרבות האמיתיים שלנו הם אנו עצמנו. כל אחד יכול למצוא עצמו בין משפחת ה"בובלילים", ליאון התורן, שפרה המתחסדת, אשר הדתי והרשימה ארוכה כאורך פרקי התוכנית "הישרדות". מה שמרגש כל כך ומרתק אותנו למרקע הוא לראות את עצמנו, במצבים המביכים והמגוחכים ביותר, שנועדו כאילו להציב מראה מול פנינו, תצחקו עליהם ותראו אותנו.

אולי נמצא שם כדמויות לעג בעונה הבאה את שחקני התיאטרון. "האח הגדול VIP"
 

כשהפקות מקור איכותיות כמו "רביעיית רן" נדחקות לשולי לוח השידורים, ישנה תחושה שקצת התבלבלנו. הרי מה היא סדרת דרמה ישראלית מקורית שהושקעו בה משאבים יקרים, מחשבה מאומצת וכישרון רב, לעומת העתק לא מוצלח במיוחד של הריאליטי "פרויקט מסלול" ההיידי כלומית? מה חשוב לנו יותר, דילמות ישראליות המשקפות את חיי היום יום במדינה הזאת, או דמותה של משי חוג'ה, הצעקנית התורנית שמחפשת את הדרך לתפור שמלת "הוט קוטור" מסקוטש-ברייט? מלחמת ההישרדות של התרבות הישראלית המקורית קרובה לסיום. המפסידים האמיתיים הם אותם שחקנים שבעבר היו איקוני תרבות עבורנו והיום נמצאים על בימות התיאטרון בלבד, ומופיעים בפני שוחרי הקולטורה שמאחורי הקלעים. לחלופין אולי נמצא אותם כדמויות לעג בעונה הבאה של "האח הגדול VIP".

מעניין לאן מועדות פניו של הדור הבא, האם תוכניות קאלט כמו "הבית של פיסטוק", "רחוב סומסום" ושאר סוכריות עליהן גדלנו והתחנכנו יחדלו מלהיות זכרונו המתוק של כל ילד או שמא תפציע תופעת הריאליטי גם לגיל הרך בערוץ "הופ קטנטנים" עם תוכניות כמו "נולד לספוג"? מה שבטוח הוא שהקהל מקבל מה שהוא מבקש. רציתם אמריקה? קיבלתם ועוד במנה גדושה. עכשיו לכו ספרו לשחקנים כמו גילה אלמגור חנה אזולאי-הספרי (שהשתתפה לאחרונה בסדרה "פולישוק"), גיל פרנק, ועוד רבים ומוכשרים מדוע עליהם להמשיך ולעבוד בעבודתם הנוכחית.

הביקוש לתרבות, יצירה ולחדוות הכתיבה נעלם. טקסטים אאוט, אימפרוביזציות וסנסציות אין. אין מה לתכנן, רק לאלתר, ואם אפשר לצעוק, לבכות ואפילו להתפשט מה טוב. הרי המצלמות רואות הכול, וכשהן רואות אנחנו רואים, הרייטינג עולה, וכשזה קורה, תרבות הריאליטי חוגגת את ניצחונה. ומילה קטנה לקברניטי הערוצים המסחריים. כשיחלוף טרנד הריאליטי ויתעורר הביקוש לתכניות מקור ולשחקנים איכותיים, אל תתפלאו מדוע בתי הספר למשחק יהיו ריקים מאדם. מי שבישל את הדייסה, סופו לאכול אותה, ובדומה לתוכניות שאתם משדרים, היא תהיה תפלה. בתיאבון!

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אחלה
חמודה 28.07.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©