הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
טיפשות במדים
 
הגיוס המתוקשר של אסתי גינזבורג לצה"ל רק חידד את הגיחוך שבחיול דוגמניות וכדורגלנים ושאר סלבריטאים
מאת ירון קלנר | 24.07.2009
 

ציד המכשפות הועיל, ככל הנראה. שש שנים לאחר שבר רפאלי התחתנה והתחמקה מגיוס לצה"ל, טוראית אסתי גינזבורג לא מוכנה לעבור את מה שעוללו למודל החיקוי שלה. התקשורת שמחה לקפוץ על השלל ועל ההזדמנות להתכבד בקונצנזוס הלאומי, להרוויח כמה נקודות אצל הציבור ועל הדרך למתן את הסטיגמה השמאלנית. "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" התענג לצלם אותה בגופייה ומכנס קצרצר לבנים, נעליים צבאיות ודיסקית לצווארה, תולה מדים בחושניות ילדותית. גם כלי תקשורת אחרים לא התביישו לפשפש בקיטבג של המתגייסת הטרייה, וטלי מורנו מערוץ 10 ראיינה אותה מיד לאחר הגיוס, עוד טרם עזבה את שערי הבקו"ם.

התחזקות הלך הרוח המיליטריסטי בשנים האחרונות, יחד עם סנקציות וולונטריות על אמנים שלא התגייסו, החזירו את הסובלנות הישראלית שנים רבות אחורה. שוב האדם אינו נחשב כזה אם לא שירת בצבא, שוב עליו להתבייש בטפילותו החברתית, לכאורה. כמו בפרסומת עם סבב ההיכרות בטיול בחו"ל, הכי חשוב לציין איפה שירתת ואם לא עשית כן, אוי לבושה. כך יוצא שעל הכדורגלן הצעיר גיא אסולין, שמשחק בחו"ל ולא מוכן לשוב ארצה להתגייס, שופכים קיתונות של בוז ועל כדורגלן אחר, בן סהר, שכן התגייס ושירותו נדחה, כועסים כיוון שהוא מבזבז את מיטב שנותיו בניסיונות לא כל כך מוצלחים באירופה על חשבון תפעול ממטרה או שתיים בבסיס הקרוב לביתו.

ציד המכשפות בפעולה. התקפלות הפרט מול אימתנות המדינה. בר רפאלי
 

אז אולי זו הקנאה שמסרבת לאפשר מבט אחר על המציאות, קנאה בצעירים שעוד לפני גיוסם כבר נמצאים על מסלול להצלחה אישית. או אולי אלה לא יותר מסתם געגועים ארכאיים לזמנים שכבר אינם, בהם בחברה שררה סולידריות, כך לפחות אומר המיתוס. החברה הישראלית רוצה שכולם, אבל כולם, יתגייסו וישרתו ולא משנה באיזה תפקיד. לא מדובר, כמובן, על יחידות קרביות שמהוות דיון בפני עצמו. לא מדובר גם על סרבנים אידיאולוגיים ומצפוניים. החברה הישראלית לא צדה רק את מי שעומד על עקרונותיו ובכך מתנגד לחוק, אלא גם את מי שניצל את החוק לטובתו וזכה להכרה מצה"ל כלא מתאים לשרת.

כך מתקבלת תוצאה אבסורדית. הציבור אינו סומך על שיקול דעתו של אותו צה"ל מקודש, ראשי ערים מחרימים אמנים שלא שירתו, התקשורת מהללת ומקלסת את בר רפאלי בהתאם לשתיקותיה או התבטאויותיה, ומאיה בוסקילה מחליטה להתגייס 12 שנים מאוחר מדי. ציד המכשפות הזה פועל. בוסקילה הרי לא תרמה דבר למדינה בשירות של חצי שנה, היא רק עלתה למשלם המיסים קצת כסף וסימלה את התקפלות הפרט מול אימתנות הכלל. ששה חודשים לאחר שהשתחררה, צעירה מצליחה אחרת החליטה שעם תמצית הישראליות היא לא מסתבכת, וגינזבורג הולכת לשאוב את כספי המיסים עבור תרומתה השולית למדינה ותרומתה העצומה למיליטריזם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אהבתי
יורי 26.07.2009
 
 
2. רק תסביר לי
נ.ב. 26.07.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©