הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשות נתונה
 
ירון קלנר קובל על כי בוועידת הפת"ח התעקשו לא להכיר בישראל כמדינה יהודית, דבר שיקשה על דעת הקהל להסכים לוויתורים
מאת ירון קלנר | 11.08.2009
 

ישראל לא צריכה את הרשות של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בכירים פלסטינים אחרים או האומה הערבית כולה כדי להכריז על עצמה כיהודית ועל מנת לקיים צביון יהודי. אך יחד עם זאת, הצהרתו של אבו מאזן על חוסר נכונות הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית מטרידה מאוד.

ועידת פת"ח שהתכנסה בבית לחם הייתה הזדמנות מצוינת לבחון את עמדתם של תושבי ישראל הנחשבים למתונים. לאחר ימים ספורים בלבד, הקולות מעל הבמה אינם מעודדים. הצהרתו הבעייתית של אבו מאזן חותרת תחת המהות של פתרון שתי המדינות לשני עמים יחד והאשמת ישראל ברצח קודמו בתפקיד, יאסר ערפאת, מרחיקה עוד יותר את האמון הישראלי בפלסטינים.

ישראל מכירה בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית, ואף בזכותו למדינה, על אף שבפועל, לעתים בקריצה ולעתים במפורש, היא מחבלת בסיכויי השלום באמצעות ההתנחלויות ובאמצעים אחרים. חלק לא קטן בישראל חושב שהפיתרון לסיום הסכסוך הוא בהקמתה של מדינה פלסטינית כלומר, במימוש ההכרה הלאומית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אף אימץ תפיסה זו כגישתו המדינית. עקב כך, מדוע הלאומיות היהודית לא יכולה לבוא לידי ביטוי בעיני הפלסטינים? יכירו או לא יכירו, ישראל תישאר יהודית אבל הסירוב הדווקאי מרתיע מלעשות עסקים עם מי שמתעקש לא לקבל אותך כפי שאתה.

ישראל לא צריכה את הרשות של יו"ר הרשות כדי להכיר בה כמדינה יהודית. אבו מאזן
 

אף על פי כן, פתרון שתי המדינות הוא הנכון ביותר כעת. למרות הפיכתן של המילים הללו לסיסמה כמעט קלישאתית, יש לזכור שהפלסטינים כאן, הם מצויים תחת כיבוש מזה 42 שנים ותודעתם הלאומית כבר מפותחת. להתעלם מלאומיותם יהיה פשע מוסרי שיגרור עוד אלימות. לנסות לסלקם בכוח יהיה פשע גדול עוד יותר שיגרור סנקציות מצד העולם ואולי אף מלחמה. להמשיך להחזיקם תחת כיבוש יחייב את הפיכת המדינה לדו לאומית, הרי לא ניתן יהיה לנשל אותם מזכויות אזרחיות טבעיות.

מתנגדי ההסדר מזדעקים עקב תשומת הלב שישראל מפנה לאותו עולם בהחלטותיה. זיכרונות ה"פריץ" צורמים להם, אך הם שוכחים שישראל איננה שטעטל חסר אונים במדינת ניכר אנטישמית, ושהעולם בראשית המאה ה-21 רחוק משהיה לפני 100 שנים. לא מבחינת רמת האנטישמיות אלא באופן בו הוא מתנהל, בשיתוף הפעולה המדיני והביטחוני המהודק בין המדינות, בצורך בהתאמה לנורמות בין לאומיות, וגם בלמידה ממקרים עברו בהם המערב הביע את דעתו.

לדעתי, פיתרון צודק והגיוני יהיה מדינה פלסטינית בגבולות 67' עם או בלי חילופי שטחים, תלוי במשא ומתן אך זוהי לא יותר מאשר שאלה של סמנטיקה. לצידה, מדינת ישראל יהודית עם מיעוט ערבי על כל זכויותיו כמיעוט בדמוקרטיה. זהו פיתרון שנותן מענה לצרכים לאומיים, ויחד עם זאת משתדל להימנע מעוול לצדדים. עד אז, מוטב יהיה אם שליחים ישראלים יבהירו לאבו מאזן שהמשך סירובו יקשה על דעת הקהל הישראלית לקבל ויתורים, מוצדקים ככל שיהיו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©