הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
המנוול הראשי
 
ההתנפלות של "ידיעות אחרונות" על האלכוהול כגורם המעלה את רמת האלימות בישראל, טוען ירון קלנר, היא הגדרה שטחית ופופוליסטית של האויב הלא נכון
מאת ירון קלנר | 18.08.2009
 

בניסיון להילחם בתופעה מכוערת, התקשורת שוב משתמשת בצוותא עם המדינה, באמצעים פוגעניים לא פחות. הפעם האלכוהול הוא המנוול הראשי, הגורם העיקרי לתאונות דרכים, לאונס ולרצח. לזכות "ידיעות אחרונות" נזקפת העובדה שהוא לא הציע לאסור לחלוטין מכירת אלכוהול, אבל הדמוניזציה שמבוצעת לסם החוקי הנפוץ הזה עוד עלולה להוביל מישהו לעשות זאת.

כשמדובר על מאות בקבוקי וודקה ועראק שזרוקים מחוץ למועדונים, לא צריך להאשים בכך את האלכוהול אלא את ההזדמנות שנותנות הרשויות לאותם צעירים להיפגש בחניות של המועדונים, לשתות לשוכרה ולעתים, עבור חלקם, לנהוג באלימות. לכך תורמת מדיניות ריכוז המועדונים באזור אחד, דוגמת יד חרוצים התל אביבי, בו מתרועעים מאות בליינים כפוטנציאל ליותר מפגשים אלימים, המרחק הרב של אזורי המגורים מאותו מתחם בילויים שמצריך נסיעה במכונית, מחירי האלכוהול המופרזים בתוך המועדונים והפאבים, לפעמים מאות אחוזים יותר ממחירם בחנות ובעיקר ההתעלמות מכל אלה וחוסר ההתערבות של מערכת החינוך, האכיפה והרשויות המקומיות.

הדמוניזציה לסם החוקי הזה עוד עלולה להוביל מישהו לאסור מכירת אלכוהול
כותרת ידיעות אחרונות - 18.08.2009

הגבלת שעות מכירת האלכוהול הינה פתרון חלקי בלבד, כיוון שרוב הצעירים יצטיידו מבעוד מועד בבקבוקים. נכון, צריך להגביל גישה של קטינים לאלכוהול, על אף שהחתום מעלה תומך בשינוי הגיל המותר לשתייה ל-16 בלבד, בניגוד ל-18 הקבוע כיום, אך ככל שהחוק קיים, צריך לפעול לאכיפתו בכל האמצעים. העבירות שבעלי הפיצוציות מבצעים במכירת אלכוהול לקטינים עדיין לא הופכת את המשקה עצמו לאשם. אין לגזור גזירה שווה מהשימוש האלים שעושים אנשים מסוימים באלכוהול לבילוי ראוי של בוגרים, אך הצעות פופוליסטיות להגבלות שימוש באלכוהול יפגעו בעיקר באחרונים.

ישנו צורך ממשי לנטרל את תופעת שתיית הוודקה מחוץ למועדונים, ולשם כך צריך להפעיל כוחות אכיפה בשטח, אך זה לא יכול להיות הפתרון היחיד, הרי כשמשחררים פקק במקום אחד הוא פשוט עובר למקום אחר. יחד עם האכיפה צריכה להיות גם תחבורה ציבורית מאותם מועדונים אל מרכזי הערים. כמו בתוכנית החדשה של משרד התחבורה, עמותת "אור ירוק", עיריית תל אביב ו"דן", שהחלו בתחילת הקיץ להפעיל קווי לילה שפועלים בין חצות ל-03:30 לפנות בוקר על מנת לאפשר למבלים להימנע מנהיגה חזרה הביתה כשהם עייפים או שיכורים.
בתל אביב, למשל, צריך לאפשר לפאבים שנמצאים בתוך ריכוזי אוכלוסייה להישאר פתוחים ככל שיחפצו בכך, ובתנאי שאינם מקימים רעש בלתי נסבל. מעל לכל, יש לחנך לשתייה נכונה ולהזהיר נגד נהיגה בשיכרות, נגד ערבוב משקאות, ונגד אובדן תחושת מציאות וערפול חושים מוחלט.

לא האלכוהול רצח בשישי האחרון את אריק קרפ בחוף תל ברוך בתל אביב, היו אלה צעירים משועממים. האלכוהול עצמו הוא לא האויב. ממש כמו כלי נשק, השאלה היא בידי מי הוא נמצא. להצביע עליו כתחלואה העיקרית יהיה להתחמק משאר הבעיות המצויות בחברה. אז כן, צריך להקים קול צעקה, אבל צעקות שטחיות כמו אלו של "ידיעות אחרונות" רק יגרמו להשקעת המשאבים במקומות הלא נכונים.
הנתון שהעיתון של המדינה הציג בדמות עלייה של 15% בקניית אלכוהול דווקא מעודד ומרמז על יותר בילויים ופחות התעסקות במירוץ החיים הבלתי נגמר. בטווח הארוך זה יוסיף לרוגע הלאומי, אבל רק בתנאי ששאר המרכיבים שבתמונה יזכו ליחס הולם ושלא תיווצר פה היסטריה לאומית.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©