הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חולי פרסום
 
בניגוד להמלצות הרופאים, מי שמחליט על המדיניות במניעת שפעת החזירים הם הפוליטיקאים שלכודים כרגיל בפופוליזם
מאת עומר גלילי | 07.09.2009
 

האיום העולמי הבא, אחרי המשבר הכלכלי הוא קטן מאוד אך אלים - וירוס השפעת. ההיסטוריה יודעת לספר כי אחת לתקופה נוצר זן מיוחד (לפני כמה שנים זו הייתה שפעת העופות) שעובר בין בני אדם במהירות רבה, וגורם למגיפה של ממש. הבעיה מתחילה כשהנגיף החדש עמיד בפני חיסונים ולכן הוא מצליח להדביק בקלות אנשים רבים. התרופה ככל הנראה נמצאת ממש מעבר לפינה, וישנם הטוענים כי עד החורף הקרוב תימצא תרופה יעילה וטובה.

אם כך, מדוע מהדורות החדשות בטלוויזיה, העיתונים היומיים, אתרי החדשות ואנשי מערכת הבריאות בישראל לא מפסיקים לדווח לנו על הווירוס ונזקיו? התשובה כנראה טמונה במילת הקסם של המילניום החדש: רייטינג. ככה זה כשישנו וירוס חדש עם שם קליט יכול בקלות לגרור אחריו פרסומים מפחידים ותרחישי אימה, מהם ניזונים אנשי החדשות והפוליטיקאים. הרי בכל שנה מתים בישראל אלף בני אדם משפעת עונתית ואיש אינו נותן על כך את הדעת או מפרסם כתבות גדולות על כל חולה שנפטר מהמחלה.

שפעת החזירים לא כל כך קטלנית בשביל לחסן את כל האוכלוסייה נגדה
תצלום : sxc

בין היתר, אין שום ביקורת גם על הכסף הציבורי הרב שמבוזבז במרדף אחר התרופה. קיימת מחלוקת על צורת ההתמודדות אל מול המגיפה בין הפוליטיקאים שעומדים בראש משרד הבריאות לבין הרופאים הממלאים תפקידים בכירים. שיטת הטיפול בבעיה של הפוליטיקאים, בהם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, וראש הממשלה (ושר הבריאות), בנימין נתניהו, היא פתרון הקסם. נקנה תרופה במאות מיליוני שקלים ונחסן את כל האוכלוסייה. זהו פתרון יחצני שאינו יעיל או ישים. ראשית, כיוון שעדיין לא נמצאה תרופה שיעילותה ודאית, ושנית, כי המחלה לא כל כך קטלנית בשביל לחסן את כל האוכלוסייה נגדה. עלות החיסונים תגרום לבזבוז מיותר של כספי ציבור ולמצב בו הפתרון יקר יותר מהתמודדות עם המחלה.

לעומתם, שיטת הטיפול של ראשי המשרד שונה. במסמך שהופץ לראשי בתי החולים וקופות החולים, נאמר כי הטיפול המומלץ במחלה הוא בידוד בבית, טיפול סימפטומטי בחום והרבה מנוחה, בדיוק כמו הטיפול בכל חום או שפעת עונתית. כמו כן כל חולה עם חום וסימני שפעת נחשד כחולה בשפעת חזירים, ורצוי שלא יגיע למרפאה אלא יישאר בביתו ורק לאחר שיבריא, יגיע לרופא על מנת לקבל אישור מחלה. זאת מכיוון שאין כיום טיפול מיטיב לחולים וכמו בכל שפעת, הגוף יתגבר לרוב על הווירוס.

הסיבות להבדלים בגישות נעוץ בעיקר בניסיון. ראשי המשרד הם ברובם רופאים ותיקים שניהלו מערכות בריאות טרם הגעתם למשרד. ותק בדרך כלל עוזר במציאת פתרונות נכונים לבעיות ישנות, הרי התפרצות מגיפת השפעת הוא דבר שכיח שקורה בערך פעם בעשור. לרוב המגיפה מתחילה מנגיף שעבר מוטציה, ויכול לעבור מאדם לאדם במהירות וביעילות. המערכת החיסונית של אדם בריא יכולה להתמודד מול הנגיף ולהביסו ובכך להתחסן טבעית נגד אותו וירוס. היתרון בחיסון טבעי הוא מניעת יצירת מוטציות ושמירה על המערכת ויעילותה. לכן רופאי משרד הבריאות פחות מתרגשים מהפוליטיקאים. אומנם הפיתרון שהם מציעים אינו סקסי מספיק כדי ליצור כותרות אך הוא נכון יותר וזול יותר.

להגדיל מודעות

הבעיה תתחיל בחורף, אז המערכת החיסונית נחלשת, ויותר אנשים עלולים לחלות במחלות, ביניהן שפעת החזירים. מדי שנה אנו רגילים לראות את מסדרונות בתי החולים מלאים בחולים בשפעת עונתית. הפעם הן יהיו גדושות עוד יותר גם בחולים משפעת החזירים, דבר אשר יגרור אחריו תפוסה בלתי נסבלת בבתי החולים. כמות החולים לעומת יכולת הקליטה של המוסדות הרפואיים תוביל את מערכת הבריאות לקריסה טוטאלית ולקטסטרופה בקנה מידה ארצי, ובמקום אלף נפטרים מהשפעת נגיע למספרים גדולים בהרבה.

כפי שנראה עד כה, מערכת הבריאות הולכת בעקבות הפתרון השיווקי שייראה טוב יותר בעיני הציבור מאשר יעשה לו טוב. הניסיון למצוא חיסון לכלל האוכלוסייה הוא פתרון רגעי ולא יעיל, מכיוון שהחיסון לא ימגר לחלוטין את המחלה, ואף עלול להגדיל את יכולת ההתפתחות של וירוסים חדשים שלהם לא הומצאה תרופה. במקום זה, כדאי להשקיע מאמצים במציאת חיסון טוב ואפקטיבי אשר יינתן לקבוצות הסיכון באוכלוסייה.

בנוסף, צריך להגדיל את המודעות למחלה ואת הדרכים להימנע מהידבקות, שמירה על כושר גופני, למשל. גם להפסיק לעשן יעזור, כיוון שהתברר שבקרב מעשנים, הסיכוי למות מהמחלה גדול בהרבה משאר האוכלוסייה. פתרון מסוג זה אומנם לא ימנע את המחלה מלהתפשט, אך יחזק את האוכלוסייה מפני פגיעה קטלנית בה. כך נוכל למצוא פתרון ארוך טווח שיהיה יעיל גם בעוד עשר שנים, כשנגיף השפעת ישכלל את עצמו לקראת המגיפה הבאה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©