הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חתיכת מציאות
 
חן קופרווסר חושב שאין הבדל ממשי בין טוני סופרנו לפוליטיקאים, שהרי כולם קיימים רק בזכות תוכניות הטלוויזיה. לאחת קוראים "חדשות ערוץ 2" ולאחרת "הסופרנוס", למשל
מאת חן קופרווסר | 12.09.2009
 

מה משותף לאהוד אולמרט, אריאל שרון, בנימין נתניהו, ג'ורג' בוש, ג'וני סאק וטוני סופרנו? כולם היו שנואים ואהודים על ידי אותו קהל, כולם פוליטיקאים מכף רגל ועד ראש ויותר מכל, דמויות בסדרת טלוויזיה. לאחת קוראים "חדשות ערוץ 2", לשנייה "פוקס ניוז" ולשלישית "הסופרנוס".

ממש לא קל להודות בכך, שכן, הודאה כזו  מותירה את כל קיומנו בסימן שאלה אחד גדול, אבל ההבדל היחידי בין "הסופרנוס" לשאר החדשות בארץ ובעולם הוא שטוני סופרנו ועמיתיו מתוחכמים ומצחיקים בהרבה מהפוליטיקאים שתופסים זמן מסך בחדשות. הלוא כל הנזכרים לעיל קיימים בזכות הטלוויזיה ולמענה. יתרה מזאת, בלעדיה אין להם זכות קיום. במילים אחרות, ג'יימס גנדולפיני, השחקן שמגלם את דמותו של סופרנו, ובנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל כלל לא קיימים בעיני הקהל. לעומתם, נתניהו בתפקיד ראש הממשלה בסדרה היומית "החדשות" וטוני סופרנו המאפיונר ב"הסופרנוס" קיימים ועוד איך.

על מי הפעם יוציאו חוזה? על סדאם חוסיין או על אוסמה בן-לאדן. ג'ורג' בוש
 

רבים ישאלו על מה לעזאזל אני מדבר. הרי החדשות משקפות מציאות מסוימת, ומביאות ידיעות אובייקטיביות בעוד "הסופרנוס" היא סדרת דרמה מבוימת, פרי דמיונו המופרע של דיוויד צ'ייס. לאותם אנשים אשיב: האם יש פעולה שמנהיגי הדור הזה היו עושים ללא הטלוויזיה והמצלמות? האם לא כל צעד שלהם מחושב על פי זמן המסך שיקבלו? את המציאות החוץ-טלוויזיונית של מי מאיתנו הם משנים? מה הייתה הדעה שלנו עליהם ללא הטלוויזיה והתוכניות היומיות בהן הם מככבים? ממש כמו ב"הסופרנוס", גם הם תמיד משאירים אותנו בסוף כל יום במתח כדי שנצפה בהם גם למחרת.

את מי הם יהרגו, כמה חבר'ה בשדרות או כמה ילדים בעזה? את פיוריו או ראלף? על מי הם יוציאו חוזה, על סדאם או בן-לאדן? על פוסי או אדריאנה? למי הם יתנו פחות כסף, לגמלאים או לסטודנטים? לכריס או פולי? כל אלה לא ישפיעו על חייהם של הצופים המכורים. במקרה הטוב הם ייהנו מבידור מתוחכם ב"הסופרנוס", ובמקרה הרע הם יסבלו מבידור מגוחך בכיכובו של אריק סופרנו בתוכנית "ההתנתקות".

ובכן, אם כל המציאות שאנחנו רואים בסדרה המצליחה "החדשות" מושפעת באופן כה דרמטי מהמצלמות ומהיותה תוכנית טלוויזיה, האם קיימת בכלל מציאות חוץ-טלוויזיונית? התשובה המרגיעה היא כן. מציאות זו באה לידי ביטוי מחוץ לטלוויזיה ולא בהכרח קשורה אליה: העבודה ממנה אנו מתפרנסים, אנשים שפגשנו, המקומות בהם ביקרנו במהלך חיינו, חברינו הקרובים ביותר והתחביבים שלנו, כולל צפייה בטלוויזיה. אך כאן יש לערוך הפרדה ברורה - הצפייה בטלוויזיה היא מציאות מעצם היותה תחביב. הדברים שאנו רואים על המסך, לעומת זאת, אינם המציאות. הם בסך הכל בידור, סדרת דרמה אחת גדולה ובלתי נגמרת שמתחזה למציאות.

המציאות החוץ-טלוויזיונית היא המשפיעה על חיינו ובניגוד לזו הטלוויזיונית, היא מאוד מורכבת. למרות שקשה להודות בכך, המשותף הגדול ביותר לאהוד אולמרט, אריאל שרון, בנימין נתניהו, ג'ורג' בוש, ג'וני סאק וטוני סופרנו הוא שאף אחד מהם לא באמת קיים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©