הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו פעם
 
שיטת הפלייאוף החדשה בכדורגל שנוצרה כדי להחזיר את הקהל למגרשים, תוביל לתוצאה הפוכה: בגלל הסרבול, הפגיעה בערך הספורטיבי וההתחמקות מהפיתרון האמיתי
מאת רם הראל | 14.09.2009
 

יו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון קם בוקר אחד והחליט להמציא מחדש את חוקי המשחק. החל מהעונה הנוכחית  (2009/10) יתנהלו משחקים בליגת העל בשיטה חדשה שמטרתה להחזיר את הכדורגל לבמה המרכזית, למרות שאינה מקובלת בכדורגל המודרני, ולא משוחקת באף אחת מהליגות הבכירות בעולם. אז איך זה הולך בדיוק לעבוד?

השינוי החל עוד בסיום העונה הקודמת כאשר השלב הראשון היה הגדלת הליגה וחזרה ל-16 קבוצות. נקבעה יורדת אחת וחמש עולות. על המקום הנוסף התמודדו ראש בראש הקבוצה שסיימה במקום השישי בליגה הלאומית, מול מי שסיימה במקום ה-11 בליגת העל. בעונה הנוכחית יהיו שני סיבובים כאשר כל קבוצה תשחק 30 משחקים. בתום הסיבובים יחולקו הקבוצות ל"פלייאוף עליון" (מקומות 1-6) ו"פלייאוף תחתון" (11-16) כאשר בכל פלייאוף מתחרים שש קבוצות. במשך חמשת המשחקים הנותרים תיקבע האלופה והיורדות לליגה הלאומית.

חישוב קל מראה שנותרו ארבע קבוצות ב"פלייאוף דירוג" (מקומות 7-10) שישחקו ביניהן על מיקום ועל מענקים כספים, עניין שמבטיח לקבוצות אלו סיום עונה מוקדם, המגרשים יהיו ריקים והראש של השחקנים יהיה עסוק בעיקר באיזה חוף לשכב בשבוע הבא. על מנת ליצור מתח, נוספה פרוצדורה שכוללת הפחתה בחצי של סך הנקודות של הקבוצות המתחרות בפלייאוף העליון והתחתון לאחר המחזור ה-30. כלומר, במידה וקבוצה סיימה עם 61 נקודות, הניקוד החדש יהיה 32 מתוך מטרה לעגל מספרים אי זוגיים כלפי מעלה.

היורדות והאלופה צריכים להיקבע על סמך עונה שלמה. מכבי חיפה נגד הפועל רמת גן
תצלום : מתוך האתר הרשמי של מכבי חיפה

השיטה החדשה התקבלה ברוב של 24 מתוך 30 חברים כאשר ארבעה התנגדו ושניים נמנעו. לוזון טען שהיא תגדיל את ההתעניינות בכדורגל הישראלי ותמשוך קהל נוסף אל האצטדיונים, בעוד שהנתונים מראים על ירידה מתמשכת בכמות הצופים משנה לשנה. השיטה אמורה ליצור תחרות יותר צמודה ומותחת שתגיע לשיאה בזמן הפלייאוף ותיצור מוקד הכנסה נוסף לקבוצות המתחרות.

לוזון גם חושב שהשיטה החדשה אמורה ליצור כדורגל באיכות גבוהה. אם עד היום המאפיין העיקרי של המועדונים בעלי התקציב הנמוך יחסית היה לשחק בשיטה מבוקרת וסגורה כדי להקשות על היריב, ולכפות עליו משחק איטי ולא מעניין רק כדי להישאר בליגה, הרי שעם הגדלת הליגה וכניסתן של קבוצות בעלי תקציב דומה, השוויון בין קבוצות התחתית יגדל, ובכך יאפשר להן לשחק כדורגל אטרקטיבי ופתוח יותר. שיטת הפלייאוף והורדת הנקודות היא פגיעה חמורה בערך הספורטיבי של המשחק. היורדות והאלופה צריכים להיקבע על סמך עונה שלמה, והניקוד שצברו, ולא הורדת הנקודות בחצי והוספה של חמישה משחקים. כך משחקים בכל אירופה וכך יש לנהוג גם בארץ. במידה ולוזון מעוניין להוסיף משחקי פלייאוף זאת זכותו, אך אין צורך להוריד את הניקוד רק כדי ליצור מתח. למה הדבר דומה? להזנקת יוסיין בולט אחרי מתחריו.

הכיוון של לוזון הוא נכון, אבל הדרך שגויה. הגדלת הליגה תיתן במה לשחקנים צעירים שיקבלו יותר דקות משחק ויהוו חלק משמעותי בקבוצה, עניין שיוביל לעלייה ברמה של הנבחרות הלאומיות. מבחינה זו הגדלת הליגה היא צעד מבורך והרי גרוע יותר מהעונה הקודמת כבר לא יכול להיות. כלומר, מכאן אפשר רק לעלות. הכדורגל הוא חלק מתרבות, וכדי להפוך אותו למרכז תרבותי גם בארץ, צריך לדאוג למתקנים ראויים על מנת שהקהל ירצה לבוא למגרשים, כמו גם להוזיל את מחירי הכרטיסים השערורייתיים. הרי, הכדורגל הוא ענף עממי ומחיר של 100 שקלים לכרטיס כניסה הוא מעבר למחיר הרצוי. למרות שלוזון מדבר הרבה על מהלכים של הוזלת מחירים עד כה לא נראה שינוי, אין לשכוח גם שישראל אינה מדינה של 20 מיליון תושבים המאפשרים למלא אצטדיונים בקלות יתרה.

הכדורגל משוחק בארץ עוד משנות ה-20 ונראה שדווקא מתחילת המאה ה-21 החלה הירידה באהבה למשחק. אותה מאה בה הכניסו את המבנה של 12 קבוצות. בעבר שיחקו קבוצות ללא שיטות ניקוד מיוחדות וללא שידורי טלוויזיה בתשלום. היה את "שירים ושערים" ברדיו, תוכנית סיכום השבת והמשחק המרכזי בטלוויזיה וזה מה שבנה את האהבה למשחק וגרם למגרשים להיות מלאים. לזה צריך לחזור ולא לשיטות חדשות שממציאות את המשחק מחדש. והמלצה קטנה ליו"ר ההתאחדות לכדורגל, אל תשכח להחזיר את השם של הליגה מ"ליגת העל" ל"ליגה הלאומית" מפני שאנחנו עדיין רחוקים שנות אור מה"פריימר ליג".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©