הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עולם מלא
 
עומר גלילי שמח בשינוי הגישה של הרבנות הראשית לגבי השתלת איברים. עכשיו נותר לחכות ולראות אם יתחולל מהפך
מאת עומר גלילי | 16.10.2009
 
צעד חשוב ומשמעותי עשתה הרבנות הראשית בהחלטה לתמוך בשינוי התהליך של קביעת המוות, ובכך להתיר תרומת איברים. עד כה ההלכה היהודית קבעה כי מותו של אדם ייקבע רק כאשר ליבו חדל מלפעום, אך כעת אולי יאשרו ראשיה הרשמיים של הקהילה הדתית בארץ כי ניתן יהיה לקבוע מוות גם לאדם שמת מוות מוחי, כלומר, כשהלב פועם אבל המוח לא.

עד לסוף שנות ה-60, עת החלו לבצע השתלות רפואיות, מוות היה נקבע למי שליבו פסק מלפעום, וכל החולים שליבם עבד ומוחם לא, הוגדרו כצמח ושכבו במחלקות שיקומיות עד למותם. ההחלטה אמנם אינה רשמית, אך גם זו התחלה מעודדת שמקדמת את הגדלת מאגר התורמים. בדרך עליה להתמודד עם רבנים שלא מהרבנות הראשית אך בעלי השפעה לא מעטה בקהילה הדתית. למשל, הרב יוסף אלישיב, מהפוסקים האשכנזיים החשובים, שעדיין מתקשה לקבוע אם לתמוך בהחלטה.

הסנונית הראשונה לשינויים שיכניסו קצת קידמה וחדשנות לדת
תצלום : מתוך האתר של אדי

החשש העיקרי שלו הוא שהדבר עלול לעודד רופאים לקבוע מוות מהר מדי. "חוק תרומת האיברים" שעבר לפני שנה בכנסת ביוזמתו של ח"כ עתניאל שנלר מקדימה כנראה לא עוזר. בחוק נקבעו קריטריונים ברורים מתי ובאילו נסיבות ניתן לנתק חולה ממכשירי החייאה ובנוסף הוא מחייב קבלת אישור משני רופאים שעברו הכשרה מיוחדת על ידי ועדה בה משתתפים גם רבנים.

לאחר ההחלטה התקדימית של הרבנות הראשית נמצא הפוסק הליטאי בעמדת מיעוט, זאת לאחר שהרב שלמה אבינר מהציונות הדתית, שמחזיק בכרטיס אדי מעודד כבר שנים את קהילתו לתרום איברים, מתוך אמונה והבנה שחולה ללא מוח אין לו עתיד וכדאי שיוכל לעזור לאחרים. השינוי התקדימי הינו צעד קטן לרבנות וצעד גדול ליהדות ואולי הוא יהיה הסנונית הראשונה בין שינויים שיכניסו קצת קידמה וחדשנות לדת היהודית. אני לא טוען, חלילה, כי צריך לשנות סדרי משנה אך אני בהחלט חושב שיש מקום לרענן את ההלכות, ולבדוק מה חשוב לשמירת הדת והמסורת ומה לא. הרבנים מכל הזרמים צריכים להיפגש ולנסח הלכה בנושא.

כיום מבוצעים בישראל רק 280 ניתוחי השתלת איברים מדי שנה, נתון זעום מאוד לעומת מדינות מערביות, שם כמעט 80 אחוזים מהמשפחות מסכימות לתרום את איברי יקיריהם. לפי נתוני "אדי"- העמותה המאגדת את תרומות האיברים בארץ, הסיבה הנפוצה לסירוב תרומת איברים היא מסיבות דתיות, ולעיתים קרובות רק לאחר התייעצות עם רב מחליטות המשפחות אם לאפשר את תרומת האיברים. רבנים יקרים, ההחלטה צריכה להיות ברורה וחד משמעית. כפי שנכתב בגמרא: "כל המציל נפש אחת בישראל, כאילו הציל עולם מלא".

>> לחתימה על כרטיס אדי 
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©