הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שקרנים, הביתה!
 
בעקבות פרשת פנאן יואב מלכה מציע לאוהדי מכבי תל אביב להדיר את רגליהם ממשחקי הקבוצה, לפחות עד שהאמת תתגלה, ודורש לפטר את העיתונאים שידעו ושתקו
מאת יואב מלכה | 04.11.2009
 

הבניין הגבוה המשקיף על פינת הרחובות נמיר ואיינשטיין בכניסה לרמת אביב שבצפון תל אביב היה עמוס מאוד בשבועות האחרונים. ולא בגלל הקניון שבעורפו או הצומת הסואן שלפניו. עשרות, אם לא מאות, באו לנחם את משפחת פנאן באבלה על אב המשפחה, מוני ז"ל, מנהלה לשעבר של מכבי תל אביב בכדורסל שהתאבד בתלייה. אוהדי הקבוצה הצהובה שקעו ביגון עמוק ובהלם. עם זאת, מסתתר לו פרדוקס בין יחסם האוהב ל"אבא של השחקנים", לבין החשדות שמרחפים באוויר בנוגע לבנק הסודי שלכאורה ניהל. שכן, במידה והן יתבררו כעובדות, המקצועיות והספורטיביות הצהובה-כחולה שהפגין פנאן יחד עם חבריו בהנהלת הקבוצה, שהאוהדים אהבו לאהוד, תהפוך לשקר.

הוא עזר לכולם, החל מהשחקנים הזרים שנחתו בארץ, וכלה באחרון האוהדים של מכבי תל אביב. אולם, כשהוא היה צריך עזרה, השפתיים היו חתומות, הכיסים היו ריקים ונראה שהמוח עבד שעות נוספות בנוגע לפיתרון אחד - מוות בתלייה. או אם תרצו, בהתאם לדברי חברו הקרוב של פנאן, פיזיותרפיסט מכבי תל אביב בעבר, אורי בהרב, שטען כי "ההתאבדות לא הייתה אקט רגעי אלא כנראה החלטה שהתבשלה במשך תקופה". סיבת ההתאבדות עדיין לוטה בערפל. פנאן לא השאיר מכתב, אפילו לא פתק קטן עם כמה מילים. יתר על כן, אפילו בשיחות טלפון עם חבריו, ביניהם צביקה שרף ובהרב, כמה שעות לפני המעשה, הוא לא רמז על העתיד לקרות.

מוזר שחבריו של פנאן ב-23 השנים האחרונות לא ידעו על הבנק שלו. שמעון מזרחי
תצלום : מתוך ערוץ 2

מאז, ישראל מוצפת ספקולציות. תמונותיהם של שחקנים, מאמנים, אנשי משק, חשבים בעבר ובהווה ובני משפחה פקדו בשבועות האחרונים, מדי יום, את מוספי הספורט והחדשות של העיתונים. כולם נקלטו בעדשות המצלמות, סטילס כוידאו, כשנכנסו לחדרי החקירות ברשות המיסים בתל אביב, ויצאו מהם. מדובר באותם אנשים שפנאן כל כך אהב, ויחד עם זאת גם כל כך התבייש מהם. התבייש מההפסדים הכספיים אליהם נקלע, התבייש לבקש תרומה, הלוואה. התבייש בצורה כזו שלא הזכירה במאום את ההתלהבות שלו על הפרקט במשחקי הצהובים, בישראל ובאירופה, ובפעילות הענפה שלו כאוהד (שהובילה אותו למשרת המנהל). אולי ידע כי חבריו הוותיקים מהקבוצה לא באמת יעזרו לו כספית, כפי שרבים אמרו לאחר מותו, "אילו רק היה מבקש".

נראה שהבושה נבעה מעצם אי היותם שותפים לסוד או מעצם היותו חבר טוב שלא רצה להדאיג אותם בצרותיו. האפשרות השנייה סבירה יותר. הרי קצת מוזר שאנשים שבילו סביבו לפחות ב-23 השנים האחרונות (אם לא יותר), כולל עיתונאים, לא ידעו על הבנק של פנאן. ידעו ושתקו. ידעו על ההשקעות, התשואות, המזומנים והמעטפות, ולא מנעו. שקט, מהמרים. למרות מילותיו המרגשות של פנאן במסיבת העיתונאים, שכינס ביולי 2008 כדי לבשר לכולם: "אני מתפטר", ניתן לשער כי מדובר היה בהצגה אחת גדולה. כולל הדמעות, הפרצופים העצובים, המילים והכאבים הנפשיים. שכן, אולי פנאן לא באמת "הפך לאדם כבוי", כפי שקרא מהדף אלא מעצם אהבתו לסמל, ולחברי ההנהלה בקבוצה, החליט לוותר על שגרת יומו שסבבה את הפרקט בהיכל נוקיה והכדור הכתום, כדי לטהר את המועדון מפועלו הסמוי (במידה והעסק היה מתגלה בעתיד) ולהכיר תודה על ההסכמה בשתיקה.

השערה זו אינה רחוקה מהמציאות. ישנן לא מעט שמועות על כך שנושא הכספים של פנאן התגלה לפני כמה שנים, אולם הושתק במהירות. מעניין להקשיב למילים שנאמרו ב"יציע העיתונות", ששודרה בחודש אפריל השנה, בה התארח אחד מבעלי המניות במכבי תל אביב, דיוויד פדרמן, שבין היתר אמר (וכמו תמיד, נשמע הגון): "קיבלנו החלטה חד משמעית שנהיה כמו חברה ציבורית, שקופה ופתוחה, בה כל אחד מבעלי החברה יוכל לדעת לגבי כל נייר וכל מספר בחברה בכל נקודת זמן. אנחנו בנינו מערכת אחרת שלא התאימה למוני..." ניב רסקין, המנחה, השלים: "עקב כך שמדובר גם בפיקוח על הכספים שלו..." נראה כי החידה סביב התבטאויות אלו נפתרה באוקטובר.

קפיצה לקוקטיילים

אוהדי מכבי האמיתיים, השרופים, אלו שפנאן היה כמוהם - ולא אלו שפוקדים את השורות התחתונות בהיכל נוקיה בערבי חמישי (בשבילם משחקי מכבי תל אביב באירופה הם סוג של אופנה ומקום טוב לראות ולהיראות) - לא צריכים לחכות עד חשיפת האמת. כבר עכשיו הם חייבים להסיק מסקנות לגבי המשך אמונתם בפעולות אנשי המערכת של המועדון האהוב. הרי עבורם השם והסמל הם מעבר לחברה עסקית, מחלקת השקעות מאולתרת או קרש קפיצה לקוקטיילים באירופה ובארה"ב, והיכל נוקיה הוא מעבר למסעדת סושי ניידת.

בזמן שפנאן הבטיח לכאורה תשואות גבוהות לשחקנים זרים בכירים, מעבר לחתום בחוזים ביניהם לבין המועדון, כדי שילבשו את הגופייה הצהובה (והרשימה ארוכה), הוא למעשה הוליך את האוהדים הצהובים שולל. אותם מכדררים, שמות דבר בענף הכדורסל העולמי, לא חתמו בקבוצה רק בעקבות המסורת, המקצוענות, הניהול, האתגר, האולם הביתי והקהל החם. המניע המרכזי לכאורה הוסתר מעיניהם של כותבי השלטים ומתופפי התופים.

עד שהאמת תתגלה (אם בכלל), האוהדים ימשיכו לפלס את דרכם, בקושי, אל מרומי הכיסאות בהיכל, ואנשי מס הכנסה, ואולי בהמשך גם משטרת ישראל, יחקרו במרץ. אבל במידה ואפילו אחת מהספקולציות הרווחות בשבועות האחרונים תתברר כנכונה, על האוהדים להדיר את רגליהם מהמשחקים של מכבי תל אביב, עד שאחרון הבעלים הנוכחיים יעזוב את הקבוצה. על אותו משקל, אגב, דרושה התפטרות של העיתונאים שסיקרו מקרוב שנים לא מעטות את מכבי תל אביב, וידעו. ידעו ושתקו. אז חברים, נאה דורש, נאה מקיים -  עשו זאת מהר בבקשה, כי הקוראים והאוהדים, כבר לא מאמינים לכם. שקרנים, הביתה!

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©