הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא רוצים לישון
 
שוב החורף מביא עימו דרמות מקור צפויות מדי שמתפתחות בקצב משמים. "מגדלים באוויר" ו"מעורב ירושלמי" חסרות תעוזה תסריטאית ומעלות תחושה שבסדרה הזו כבר היינו
מאת סופי אבישי | 07.11.2009
 

עונת החורף של הטלוויזיה המסחרית החזירה לאחרונה את דרמות המקור למרקע הישראלי. ערוץ 2 ו-10 הצטיידו בדרמה יחידה, אך איכותית לפי ההבטחות, להנעים את הזמן שלנו בימים בהם הריאליטי נח. והתוצאה? מלנכולית להפליא, כהרגלה, עד כדי כך שהצופים אומרים תודה על האתנחתה הקומית של אסי כהן כשהוא שר על הג'ימבו-קפוץ בהפסקת הפרסומות. ערוץ 10 הקדים עם הדרמה החדשה "מגדלים באוויר" שבמרכזה משפחה אשכנזית זעיר בורגנית ממוצעת, כזאת שחיה את החלום הישראלי ויש לה הכול - בית גדול עם גינה במושב, וטלי שרון. וכמו בכל סדרה העוסקת במשפחה, השלמות הקריסטלית לכאורה מלאה סדקים קטנים בלתי נראים המאיימים לנפצה.

דווקא ביום בו חוגגים ההורים למשפחת סובול, ראובן (אלון אולארצ'יק) ויעל (עירית גדרון) את יום נישואיהם ה-35, מתחילים לצוץ הסודות שעלולים לפרק את ההרמוניה המשפחתית. ראובן כנראה חולה בסרטן. בעלה של הבת הבכורה רוני (נועה ברקאי), נפרד ממנה והיא נשארת מחוסרת בית ואילו איה (טלי שרון), הבת האמצעית המוצלחת, הסוררת והאהובה ביותר, לא יודעת איך לבשר להורים על כך שהיא כבר לא תנגן בצ'לו ב"קארנגי הול".

רק האחות הקטנה, הילי (אדווה בולה) נשארת לאחות את כל הקרעים, אם רק תחדל לכעוס על איה על כך שהיא משיגה את כל הבחורים.
אומנם צוות השחקנים מעניין ומשובח. מעל כולם נועה ברקאי שמצליחה לרגש בדמות האישה והבת המשתדלת מעל ומעבר למען משפחתה אך לא זוכה לתודה על תרומתה. אבל חוץ מזה הדרמה הנוגעת ללב לא מחדשת הרבה. גם היא, כמו סדרות רבות לפניה עוסקת בסודות אפלים, משברים, ניכור ועצבות.

מזילים דמעות על שלל מבחני האיוב שהמית עליהם אלוהים. "מגדלים באוויר"
 

גם הג'רבאים של "מעורב ירושלמי" בערוץ 2 סובלים מהמלנכוליה שמשתלטת על הבדיה הישראלית. ארבע שנים לאחר ששודרה העונה הקודמת, נדמה שדבר לא השתנה - רותם אבוהב, הלא היא הבת אריאלה, עדיין בת 20 והבן הבכור, אפרים (נבו קמחי), עדיין מכניס את אביו לצרות ואי נעימויות ומתעקש להתערב בכל עניין, דבר הגובל בטיפשות. כזכור, בעונה הקודמת נזקק אפרים לעזרת אביו כדי להיחלץ מעסקת נדל"ן מפוקפקת שאיימה למוטט כלכלית את המשפחה. הפעם הוא מנסה להשכין שלום בין אביו לחבר-אויב ישן, יונה חדד (עמוס לביא) שהסוד שהביא לסיום חברותם עומד במרכז העונה הנוכחית.

אותו סוד שהזכירו באינטנסיביות בקדימונים נשאר באפילה בפרק הראשון, ואילו בפרק השני, הזוג חדד כלל לא הופיעו. נדמה כי הקהל צפה מראש כי הבטחות הקדימון לא יתממשו, פרק הבכורה זכה ל-18.5% רייטינג בלבד. העונה החדשה לא ממהרת לחדש או לשבור מוסכמות כבעבר. הבן הסורר איציק (ירון מוטולה) מתקבל כחלק מהמשפחה, וכבר לא מתמודד עם הדילמות של החזרה בשאלה. אריאלה שמרדה בעונה שעברה במשפחה, התגייסה לצבא והחלה לצאת עם בחור חילוני, מנסה למצוא חתן דתי מבית טוב כדי שחס וחלילה לא תהפוך לעוד קורבן של הביצה הירושלמית.
התמתנותה של "מעורב ירושלמי" גורמת לגעגועים ל"סרוגים" המרגשת שסחפה את הקהל החילוני אל העולם של הרווקים הדתיים, והדילמות המוסריות שלהם. רק הרומן הצפוי בין דינה (מירי מסיקה) לאיציק מעורר תקווה שהזעזוע אולי קרב.

לפחות המשפחה הג'רבאית נראית אמיתית יותר מעמיתה הסובולית מ"מגדלים באוויר". הם צוחקים, כועסים, רבים ואפילו הולכים מכות. את כל זה לא תמצאו בערוץ 10, שם הכסות הפלסטיקית של האחיות לבית סובול מאפשרת להן בעיקר להחמיץ פנים, ולהזיל דמעות על שלל מבחני האיוב שהמית עליהם אלוהים (אח, איפה HBO כשצריכים אותם...). גם בדרמות האמריקאיות המשפחה הלא מתפקדת עומדת במרכז, אבל היוצרים מעבר לים לא מפחדים לעסוק בכל. החל מיחסים הומוסקסואליים וסמים וכלה בגופות במרתפי הבית. גם אם הן לא לגמרי מציאותיות, הן תמיד משאירות טעם של עוד.

הצופים של שנות האלפיים צריכים הרבה יותר ריגושים והפתעות והם לא מסתפקים רק בסצנות סוחטות דמעות. מילת המפתח היא אקשן, תחום שקיים בבידור הישראלי רק בתכנים צבאיים מצטדקים זוכי פסטיבלים בינלאומיים. והטענה שיש לנו מספיק אקשן בחיים האמיתיים בישראל לא תעזור כאן, הקתרזיס שיוצר פיצוץ בלתי צפוי ומותה של דמות אהובה הוא גדול יותר. בכי ועלילה שמתפתחת בקצב משמים רק גורמים לרצות ללכת לישון מוקדם יותר.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. more of the same
רינת 01.12.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©