הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הו כרמלה
 
היא מכורה למשככי כאבים, בטוחה שלרופאים יש הרבה מה ללמוד ממנה, ולא חוששת לחצות קווים אדומים. "האחות ג'קי" דרמה קומית חדשה בכיכובה של אידי פאלקו, כבר עוקפת בסיבוב את "העשב של השכן"
מאת סופי אבישי | 13.11.2009
 

בית חולים ניו-יורקי טיפוסי, רופאים שחושבים שהם אלוהים ושונאים את הפציינטים וחולים צבעוניים. כל זה כבר מזמן לא חדש בעולם הטלוויזיוני. אז למה בעצם לראות את "האחות ג'קי"? בגלל אידי פאלקו, הלא היא "כרמלה סופרנו" האגדית, שסוף סוף קיבלה סדרה משלה, ובחסד, בתפקיד שצריך להעשיר את אוסף פרסי ה"אמי" וה"גלובוס" שלה. הדרמה הקומית של רשת "שואוטיים" החלה את שידוריה ב"הוט" עם תום העונה הראשונה בארה"ב. כמו כל רשת אמריקאית שמכבדת את עצמה, גם רשת הכבלים האיכותית רצתה נתח מההצלחה המטאורית של סדרות על חיי צוותים רפואיים. בשונה מ"האנטומיה של גריי", "אי.אר" ו"סקראבס", מתמקדת הסדרה בעבודת האחיות, ואילו הרופאים הם דמויות משניות. זוהי זווית חדשה שמתפתחת בתעשיית הבידור האמריקאית.

סדרה נוספת העוסקת באחיות בשם "Mercy", החלה שידורה בעונת הסתיו, אם כי במקרה שלה, בהשוואה ל"האנטומיה של גריי" זו אותה גברת בשינוי אדרת.
"האחות ג'קי" נכנסת לקטגוריה של קומדיה שחורה באורך של חצי שעה, לפי הנוסחה המנצחת של "העשב של השכן" ו"קליפורניקיישן". פאלקו מגלמת אחות ותיקה בבית החולים שכבר ראתה וחוותה הכול, עד כדי כך שלפעמים היא אף חושבת שהיא יודעת טוב יותר מהרופאים. ג'קי לא חוששת לכופף את החוקים וחוצה קווים אדומים ללא היסוס. לדוגמה, היא מזייפת בקלות את חתימתו של חולה שנפטר על כרטיס תרומת איברים כדי שמותו לא יהיה לשווא ומשליכה אוזן של אדם לאסלה (לא לפני שהיא דואגת ללחוש לתוכה "לך תזדיין") כאשר היא מבינה שהפושע לו היא שייכת לא ייענש על הדקירות שביצע. 

הגיבורה העצמאית נולדה במוחה הסהרורי של התסריטאית ג'נג'י כהן. "העשב של השכן"
 

המוסריות של ג'קי נבחנת מדי יום גם בעקבות ההתמכרות שלה למשככי כאבים. כאבי הגב החמורים מהם היא סובלת גורמים לה לרסק את הכדורים לתוך כוס הקפה ולעיתים אף להסניף אותם, כדי שההשפעה תהיה מהירה ואפקטיבית. בדומה לרופא הכי מפורסם היום בטלוויזיה, ד"ר האוס, היא זקוקה לתרופות כדי לעמוד על הרגליים יום שלם בעבודה, ותפקודה אינו נפגע עקב השימוש. בשונה ממנו, היא מסתירה את חולשתה משאר הצוות הרפואי וממשפחתה. היחיד ששומר על סודה הוא הרוקח אדי (פול שולץ, ששיחק לצד פאלקו ב"הסופרנוס") שמספק לה את התרופות בתמורה לחסדיה. 

לעומת דמותה של ג'קי, הקולגות שלה, לא מקבלות מספיק חשיפה בסדרה וחבל. חבריה הקרובים הם רופאה עשירה ששונאת פציינטים ואח הומוסקסואל. בנוסף, עליה להתמודד עם רופא צעיר ושחצן הסובל מגרסה משונה של תסמונת טורט שגורמת לו לשלוח ידיים אל איבריה המוצנעים, ואחות מתלמדת המעצבנת בתמימותה. דמויות אלו נותרות בצילה של הגיבורה שמתערבת בכל בעיה, ולרוב אחראית למציאת הפיתרונות. נקווה שעד סוף העונה נגלה שלצוות הרפואי של בית החולים הניו יורקי ישנו חוט שדרה ופנים נוספות. 

חייה הכפולים של הגרסה הנשית של "האוס" הופכים את דמותה של ג'קי למסקרנת הרבה יותר. בבית היא אישה אוהבת לבעלה ולשתי בנותיה הקטנות ואילו בעבודה היא דעתנית, נואפת, תקיפה, אך גם אמפתית מאוד לחולים. היא לוקחת את החוק לידיים כדי לעשות מעשה טוב או לנקום באלה שפשעו, מה שמכונה ויג'ילנטה בעגת הקומיקס. אופיה מתאים לסדרות של "שואוטיים", שבהן הדמויות מאופיינות כאנטי-גיבור שיש בהן טוב וגם לא מעט רע,  והקהל אוהב אותן כאלה.

עשה אותי טובה

ג'קי מגדירה זאת היטב במשפט עליו היא חוזרת פעמיים בפרק הראשון: "עשה אותי טובה, אך לא עדיין". הסדרה "דקסטר" עוסקת ברוצח מלידה, חסר לב, שקורבנותיו הם רוצחים שלא נענשו על מעשיהם. דוגמה נוספת היא ננסי, גיבורת "העשב של השכן", אמא גרועה המתפרנסת ממכירת סמים.
בעוד הגיבורה החזקה והעצמאית של "העשב של השכן" שנולדה במוחה הסהרורי של התסריטאית ג'נג'י כהן, ג'קי היא יצירתו הראשונה של אוון דאנסקי, שבחר דווקא באישה דומיננטית לעמוד במרכז הסיפור.

בדמותה של ג'קי ניכרת העובדה כי היוצר שלה הוא גבר - היא זו שלובשת את המכנסיים בבית. לרוב נראית ג'קי כאשר היא מתכוננת לצאת לעבודה או חוזרת הביתה, בעוד בעלה הוא זה שמבשל, מנקה ודואג לבנות. בנוסף ישנם רמזים לאיבר המין הגברי במזרקים המופיעים בפתיח הסדרה, וכן במזרק הענק שאוחזת פאלקו בכרזת הסדרה, שהוא סמל פאלי ברור.


בהפתעה גמורה גרף פרק הפיילוט צפיית שיא של 1.32 מיליון צופים ועבר את כמות הצופים של פרק הבכורה בעונה החמישית של ספינת הדגל "העשב של השכן", ששודר חצי שעה קודם לכן. זאת למרות שכחלק מהמאמצים השיווקיים הוא הועלה לפני כן לצפייה ברשת. עובדה זו הביאה לכך שתוך יומיים אושרה עונה שנייה לסדרה. מה שנותן לצופים עוד פרקים להתענג על כישרונה העצום של פאלקו בציפייה למעלליה הבאים של ג'קי. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©