הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגידו לא
 
הקמפיין של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שמנסה ללמד צעירים לסרב לנסוע עם נהגים שיכורים, מסטולים או עייפים מדי - גורם לענבר בר-יהודה להציע לכולנו חומר למחשבה
מאת ענבר בר-יהודה | 13.11.2009
 

אם אדם זר מתיישב לידך בקולנוע ומציע לך ממתקים, תעבור מקום. אם זה לא עוזר, פנה לסדרן. אם אדם זר פונה אליך ברחוב ומזמין אותך לשחק, בקש ממנו שימתין עד שאמא ואבא יאשרו לך ואם יש לו בעיה עם זה, פשוט תפנה לו את הגב ותלך משם. בקיצור, פשוט תגידו לא. זהו רק חלק מרעיון נחמד ופשוט שהטלוויזיה החינוכית שידרה בסוף שנות ה-90 באמצעות דמות של זבוב (או שפירית, תלוי את מי שואלים). תשדירים אלו לימדו אותנו על דברים שצריך להגיד להם לא וכן הדריכו אותנו מה צריך לעשות במצבים מסוכנים.

באמת שאז (בעידן שלפני מות התמימות) תשדירים כאלו התאימו למציאות שחיינו בה, אבל היום ללמד את הילדים להגיד "לא" להצעות מפתות מאנשים זרים זאת רק ההתחלה. היום ברור שהצעות מפתות ומסוכנות מגיעות אפילו מהבית והכוונה היא לאו דווקא לאלימות בחברה אלא למשהו שהרבה יותר חשוב וקרוב לכולם : תאונות הדרכים.

מנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לקראת "יום הבטיחות בדרכים" שנערך לאחרונה, עולה כי בשנת 2008 התרחשו 1,652 תאונות קשות ו-14,534 תאונות קלות. בתאונות אלו היו 2,063 פצועים קשה ו-29,336 פצועים קל. בתשעת החודשים הראשונים של 2009 נרשמו 210 תאונות קטלניות שבהן היו 232 הרוגים. חלקם של נהגים צעירים, עד גיל 24, המעורבים בתאונות עם נפגעים היה גדול ב-38% מחלקם היחסי בכלל הנהגים. בשנת 2008, 65% מהתאונות שביצעו צעירים היו בשעות הלילה. המעורבות הגבוהה ביותר של צעירים בתאונות היא בשישי בערב, 20% מכלל הנהגים היו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות ומתוכם 105 נהגים צעירים.

להגיד "לא" כי החיים חשובים וחבל לאבד אותם בגיל צעיר כל כך
תצלום: sxc

אז סוף סוף מישהו החליט לנסות ללמד את צעירי ארצנו את המשפט הגאוני הזה "פשוט להגיד לא". להגיד "לא" לחבר המסומם שרוצה לנהוג, לחברתנו השיכורה, לזה שנוהג ממש מהר, לחייל שהגיע הביתה רק לפני שעתיים אחרי עוד "לילה לבן" בו לא ישן. בקיצור, להגיד "לא" לכל אלה שבמידה ותיכנסו איתם לכלי הרכב כשהם נוהגים, ישנו סיכוי גדול שלא תצליחו לרדת ממנו בשלום. ובמילים קצת יותר ישירות : הסיכוי שתיפצעו קל או קשה או חלילה תאבדו את חייכם בתאונת דרכים גבוה מאוד.

"הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים" עושה לא מעט בניסיון לעלות את המודעות ליכולת המדהימה של בני האדם להגיד "לא", החל מפרסומים ברדיו ועל שלטי חוצות ועד לאמצעי התקשורת החמים ביותר בקרב הצעירים כיום כמו הפייסבוק. הרעיון של התשדיר די פשוט, בסגנון הקומיקס של בדיחות בזוקה הוא מציג דמות שמראה איך להגיד "לא" כמו שבמטוסים מציירים לנו איך לשים את החגורות הצלה במקרה של צלילה ישירה לתוך האוקיינוס. בנוסף, את ה"לא" הם שמים כחלק מהשלט ל' הכחול שתלמידי הנהיגה שמים ובכך הם מחזקים את הפנייה לבני נוער ולצעירים שעדיין לא שכחו איך נראים לימודי הנהיגה.

זאת אכן נקודת התחלה מצוינת, שיחד עם הקמפיינים הנוספים של "הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים" כמו "נייט דרייבר" או המשפט הקליט ביותר שלהם, "אם שותים לא נוהגים, בשביל זה יש חברים", באמת יכולים להצליח, וליצור שינוי תודעתי כלשהו בקרב צעירי ארצנו. האמת היא שבהתחלה חשבתי לתקוף את "הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים" על כך שהיא לא עושה מספיק, אבל אז הבנתי שהכי קל זה לשים רגליים ולתקוף משהו שהוא, בסופו של דבר, פרויקט שיכול להיות התחלה מצוינת לחברה הישראלית שבה אולי צעירים לא יסכנו את עצמם סתם בכבישים. לכן בשמחה ובששון אני מצדיעה להם ומבטיחה חגיגית לא לצחוק או לגחך בכל פעם שאשמע את המשפט "אם שותים לא נוהגים".

אז בבקשה מכם, בפעם הבאה – תהיה לכם הזדמנות לשנות ולהשפיע על הגורל שלכם ומי יודע, אולי מבלי לדעת תצליחו להציל את החיים שלכם וגם של אחרים. אל תשכחו פשוט להגיד "לא", כי החיים חשובים וחבל לאבד אותם בגיל צעיר כל כך. כי אין שום דרך לברוח מזה : גם לכם זה כן יכול לקרות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©