הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עוד המכביזם חי
 
הכישלונות של מכבי תל אביב בכדורסל ובכדורגל לא מוכיחים שתם עידן. נתאי בן דור מציע לבחון מה נעשה בענפי ספורט פחות פופולריים
מאת נתאי בן דור | 18.11.2009
 

אל תמהרו לקבור את המכביזם התל אביבי. נכון שבימים אלו מאוד פופולרי לעשות זאת, נכון שמועדון הכדורסל הצהוב הוא כבר לא הקבוצה של המדינה אלא סתם הכי טוב, ושקבוצת הכדורגל היא רק אחת מהצמרת בישראל (בעיקר בגלל התקציב, כמות התארים והאוהדים) ולא הקבוצה העוצמתית, שהייתה עד סוף שנות ה-70, ובתחילת שנות ה-90. אולי הגיע הזמן לשנות את המחשבה אליה הורגלנו בנוגע למועדון הצהוב ולבחון את המכביזם.

מבט על שתי קבוצות הדגל של מכבי תל אביב יכול להטעות ולהוביל למסקנה כי המכביזם מת. מועדון הכדורגל הפך בשנים האחרונות ללעג, כאשר את המסורת ארוכת השנים ואת השאיפה הבלתי מתפשרת להישגים החליפו ניהול כושל, החלפה סיטונית של בעלים, מאמנים ושחקנים והכרזה על שינוי המטרות מזכייה בכל התארים להצגת משחק טוב כמדד להצלחה.
בנוסף, התאבדותו המפתיעה של מוני פנאן והפרשות שהתגלו לאחר מכן, נתנו דרור לכל תיאוריות הקונספירציה, שטיפחו במהלך השנים אלו שסלדו מדרכו ובעיקר מדרכה של קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב שפנאן היה לאחד מסמליה המובהקים. ברגע אחד הפך המועדון, שנחשב ליוצא דופן במקצועיותו, למושחת, אפלולי, כוחני, קר, מנוכר ולא ספורטיבי. 

המכביזם חי ובועט. למרות שאוהדי הכדורגל מזכירים את יריביהם האדומים בפסימיות שעוטפת אותם, כשדרכו של שמעון מזרחי היא כבר לא היחידה שנשמעת בסביבות האצטדיון ביד אליהו, וכשאבי נמני מצהיר השכם וערב כי הוא לא צופה בשנים הקרובות הוספה של גביעים לארון הקבוצה המעוטרת ביותר בכדורגל הישראלי. אולם, כשלא מתמקדים רק בענפי הכדורגל והכדורסל, שהיוו במשך שנים את כרטיס הביקור של המועדון ומשכו אליו אוהדים רבים מחד, ואופוזיציה חזקה מאידך, מגלים תפישה כללית יותר של האגודה כמועדון ספורט, שספק אם יש לו מקבילה בעולם הספורט הישראלי.

מכבי תל אביב דאגה לרווחתו גם בימים בהם לא כבש את הפודיומים בעולם. אברבוך
 

כשם שמכבי תל אביב שולטת בענף הכדורסל, כך נשלט ענף הכדוריד במשך שנים על - ידי מועדוני מכבי והפועל נציגות ראשון לציון. כל כך חזקה שליטתן עד שלעיתים נשכח כי מדובר באגודות שכל תכליתן הוא כדוריד. הרי, שנים רבות שלא היו נציגויות משמעותיות למועדונים אחרים בליגה הראשונה בענף שהוקמו מקריית מוצקין צפונה ומנס ציונה דרומה.
בשנים האחרונות, מועדון הכדוריד של מכבי תל אביב נאמר בנשימה אחת עם שתי רשימת הקבוצות המובילות בענף, כאשר הדבר נעשה בהדרגה, בצורה מסודרת וללא השתוללות תקציבית. בעונה שעברה הקבוצה הגיעה למעמד חצי גמר גביע המדינה והעונה לאחר ששמרה על הסגל והתחזקה בצורה נקודתית, ניתן לצפות כי תגיע שוב למשחקי ההכרעה.

למי שמטיל ספק מומלץ להעיף מבט גם לעבר הליגה הראשונה בכדורעף. שם,  מכבי תל אביב משתייכת לצמרת הענף, כששחקניו לדורותיהם חתומים על שבע אליפויות וארבעה גביעי מדינה. בדומה לנעשה במחלקת הכדוריד, גם קבוצת הכדורעף לא הוקמה ביום אחד על ידי הזרמת מזומנים, אלא בתהליך יסודי של הבאת שחקנים צעירים מצטיינים ממועדונים ברחבי הארץ  וטיפוחם, תוך ניהול נכון של המשאבים. בנוסף, נוצר בסיס אוהדים, שנשען על אלו של מועדוני הכדורגל והכדורסל, המורכב מצעירים שמעודדים את השחקנים מבלי לשלם סכומים גבוהים בעבור כרטיס כניסה, ובלי להרחיק ליציעים צדדיים.

אך מי שחושב שהניאו-מכביזם בספורט מתבטא רק בענפי הכדור טועה. די בצפייה ב"חדשות הספורט" ובמעקב אחר האתרים כדי לראות שהתבססות האגודה באה לידי ביטוי גם בענפים הרחוקים בדרך כלל מאור הזרקורים. אלכס אברבוך, שנחשב לגדול האתלטים בישראלים בכל הזמנים, התאמן תחת חסותה של האגודה הצהובה-כחולה שדאגה לרווחתו גם בימים בהם לא כבש את הפודיומים ברחבי העולם. מי שמסומן כמחליפו כאתלט הבכיר בישראל, הוא דימה קרויטר הצעיר שזכה, בין היתר, ביולי האחרון באליפות העולם לקדטים באיטליה, כמו גם במדליית הכסף באולימפיאדת הנוער האירופית שנערכה באותו החודש בפינלנד, בתחרויות הקפיצה לגובה.

כשחזר ארצה, התקבל קרויטר באופן חגיגי בנמל התעופה כשהוא לבוש בבגדים צהובים עם סמל מכבי על החזה, בדומה לאלכס שטילוב, השייך למועדון ההתעמלות של מכבי תל אביב, ושזכה במדליית ארד בתחרות תרגיל הקרקע, באליפות העולם בהתעמלות אמנותית, באוקטובר האחרון בלונדון, ובכך היה לישראלי הראשון אי פעם שהגיע להישג שכזה. טוב יעשו ראשי האגודות הוותיקות בארץ, אם במקום לחכך ידיים בנחת ולשמוח על מותו, כביכול, של "הענק הצהוב בכדורגל ובכדורסל", יביטו על התמונה הרחבה של שאר ענפי הספורט, המשתייכים לאגודת מכבי תל אביב. הענפים בהם ממומש יעד האגודה המקורי, ככזו העוסקת ומחנכת לספורט, ולא ככזו שאנשיה מסתפקים במרדף אחר כותרות ומתן תפקידים לכמה שיותר עסקנים. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©