הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישנן בנות
 
הצעת החוק שתצמצם את השימוש בפטור משירות צבאי מטעמי דת, משמחת מאוד את ענבר בר-יהודה. היא אפילו הצליחה באופן פרטי, לשכנע מישהי להתגייס
מאת ענבר בר-יהודה | 28.11.2009
 

אני זוכרת את הימים שקדמו לגיוס שלי לצה"ל. את הפרפרים בבטן, את ההתרגשות שזהו, הגיע תורי לשרת את המדינה. אכן, הרגשה פטריוטית ונאיבית משהו. לא ידעתי שאפשר בכלל להרגיש משהו אחר, לא עלה על דעתי בכלל שישנה אפשרות אחרת מלבד להתגייס. גם כיום, כשאני אחרי השירות הצבאי, אולי קצת פחות נאיבית ובוודאי הרבה פחות פטריוטית, הופתעתי מאוד כאשר חברה צעירה ממקום עבודתי סיפרה לי שהיא שוקלת לא להתגייס. בחורה בת 18, חכמה, כישרונית ואהודה לא רצתה להגיע לבקו"ם. היא האמינה שבצה"ל היא לא תעשה דבר מלבד להכין קפה לקצינים, כלומר, סתם תבזבז שנתיים מחייה.

עמוק בתוכי ידעתי שמעבר לחוויה ולחברים, צה"ל אכן כבר לא יכול באמת לחנך כמו פעם. ביני לבין עצמי אני מודה שלא משנה מה המקצוע שצה"ל יגדיר לבחורה הממוצעת וכמה יפה יהיה השם שלו, ב"מנילה" (שאלון ההעדפות), הרי שלמעט תפקידי הדרכה ולחימה, רוב תפקידי הנשים מסתכמים בעבודת פקידות או תצפית. למרות זאת, התעקשתי וטענתי שהיא חייבת לנסות ולו רק בשביל החוויה. אפילו השתמשתי בקלישאה הידועה, "היום בכל מקום שואלים על השירות הצבאי". בסופו של דבר, אני שמחה לבשר שהיא התגייסה, נהנתה (וגם קצת סבלה) בטירונות והיום היא אפילו מועמדת לקצונה.

המקרה הזה הסתיים בטוב אבל בצידו השני של המתרס, ישנן בנות שבוחרות לא להתגייס. בדרך כלל הן מחליטות על כך הרבה לפני וכבר בצו הראשון מכינות את עצמן. רובן פשוט מכריזות על היותן דתיות
.
כך עשתה מאיה בוסקילה. בהתאם לסעיף 40 לחוק שירות ביטחון שמעניק פטור למועמדות לגיוס שהגישו תצהיר לשופט או לדיין בבית דין רבני ובו הן מעידות כי מטעמים דתיים הן אינן יכולות להתגייס, מצהירות שהן שומרות על כשרות ולא נוסעות בשבת. בניגוד לפטורים אחרים, שמרגע שניתנו ניתן לבטלם בכל עת, פטור כזה ניתן לביטול רק אם הוכח שהתצהיר הוא שקרי, דבר שקשה מאוד לעשותו.

לא עלה על דעתי שישנה אפשרות אחרת
 

ב
-2006, כשכיכבה בקמפיין לא צנוע בעליל לבגדי ים, נחשף השקר של בוסקילה, שביחד עם סלבריטאים רבים שלא שירתו בצה"ל, הובילה את התקשורת הישראלית לגנות את אותם משתמטים. בוסקילה, הודיעה שהיא מתנצלת וב-2008, כשהיא בת יותר מ-30, התגייסה לשירות מקוצר שעיקרו היה חגיגה תקשורתית לרגל הוצאת תקליטה החדש אז. לולא הייתה בוחרת ללכת בדרך הפרסום והזוהר, ייתכן והצבא לעולם לא היה מגלה עליה את האמת והיא לעולם לא הייתה מתנצלת. כמובן שגם לא הייתה מתגייסת, בסופו של דבר, ומטיפה מוסר מלא צביעות לבנות טרום גיוסן.

לכן, כאשר ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק
, לפיה יוקם מנגנון מעקב אחר בנות שלא התגייסו לצה"ל מטעמי דת, שמחתי מאוד. הצעת החוק, שאין ספק כי תעורר דיון ציבורי סוער הגיעה בעקבות מספר הולך וגובר של בנות שמנצלות את סעיף 40 על מנת שלא להתגייס. הצעת החוק שאושרה שונה במעט מזו של חברי הכנסת ישראל חסון (קדימה) ומשה מטלון (ישראל ביתנו), הקובעת כי נערות המעוניינות בפטור מטעמי דת, יחויבו להצהיר כי למדו במשך שנתיים לפחות במוסד חינוכי בעל צביון דתי בשלוש השנים שקדמו להגשת התצהיר, ולצרף אישור ממוסד זה.

על פי ההצעה, במידה
והנערה לא למדה במוסד חינוכי דתי, לצה"ל תישמר הסמכות להפעלת שיקול דעת אם להעניק לה פטור, במקרה בו ישנם טעמים מיוחדים המצדיקים זאת. צה"ל עוקב כיום אחר מספר מצומצם של בנות שהעידו כי הן מנהלות אורח חיים דתי, ולעיתים אף שוכר חברות מעקב כדי להפריך את טענותיהן. הצעת החוק תגדיל את מספר הבנות שאחריהן ינוהל מעקב, על מנת לצמצם את תופעת ההשתמטות מצה"ל מטעמים שקריים בקרב בנות, ובכך תעלה את אחוז המתגייסות.

על רקע שינוי זה, ויחד עם העלייה בביקוש לשירות קרבי בגיוס נובמבר ניכר שינוי בהלכי הרוח של הציבור.
דובר צה"ל פרסם לאחרונה נתונים מעודדים, לפיהם 73.7% מקרב הכשירים לגיוס קרבי ביקשו לשרת ביחידות השדה לעומת גיוס נובמבר 2008 שבו רק 67.2% הביעו רצון להתגייס ליחידות השדה. מי ייתן ורוח הפטריוטיות תחזור לליבם של הנערים והנערות שירוצו בהמוניהם אל עבר לשכת הגיוס הקרובה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©