הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
טיפה בים של פופוליזם
 
הפוליטיקאים שלא עשו דבר כדי למנוע את משבר המים, נבהלו מתגובת הציבור ושוקלים לוותר על היטל הבצורת. עומר גלילי חושב שאם נמשיך להיות אדישים נגיע לקו השחור
מאת עומר גלילי | 02.12.2009
 

הפגיעה בכיסו של האזרח פתחה צוהר לחברי הכנסת להביע את דעתם בנוגע למס הבצורת, שאושר על ידי ועדת הכספים. שם נקבע כי החל מהראשון ביולי 2009 מחויב כל משק בית במגזר העירוני בישראל בתשלום מס על צריכת מים עודפת כפי שנקבעה בשלבי היישום של המס. תחילה היו אלה חברי האופוזיציה שכצפוי לא היססו וקראו מעל כל במה אפשרית לביטולו, אך במהרה, ובעקבות אהדת הציבור נשמע גם קולם של חברי הקואליציה כנגד המס שהממשלה אישרה לפני רק פחות משנה במסגרת חוק ההסדרים, כך שנעשים ניסיונות לדחות את יישומו לסוף אפריל 2010. בין לבין, בוודאי יפעלו מכל הצדדים לבטלו כליל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלדעתי, מאז שנבחר פועל בהתאם לרוח הציבור, הודיע למנכ"ל משרדו, אייל גבאי, לבחון תוכניות חלופיות ובכך, למעשה, יצא גם הוא נגד המס החדש. פעולה זו של נתניהו וחברי הכנסת מעידה על פופוליזם זול ודאגה לתפקידם בלבד. מדינת ישראל נמצאת כבר שנים בגירעון בכמות המים המתוקים שבה, אך אז לא נשמע קולם של חברי הכנסת בעד הקמת מתקני התפלה או במציאת חלופות הולמות. זהו דבר שלבטח היה עוזר למפלס הכנרת להימצא במקום טוב יותר.

תוכנית לאומית להקטנת השימוש במים ומציאת פתרונות טכנולוגיים לשימוש בחקלאות היו צריכים להגיע כבר לפני שנים, אך בישראל שכולם חכמים בה רק בדיעבד, הוחלט לפעול רק שקו הכנרת התקרב מאוד לקו השחור שממנו לא ניתן לשאוב יותר מים. פתרונות יש למכביר. כבר שנים שרשות המים מנסה לעודד הקמת מתקני התפלה נוספים שישאבו מים מהים התיכון, אך נתקלת באינספור בעיות בירוקרטיות. ללא תמיכת המנהיגים, פרויקט ההתפלה התקדם לאט.

תוכניות להקטנת השימוש במים בישראל היו צריכים להגיע כבר לפני שנים. הכנסת
 

זאת הסיבה שכיום קיימים רק שלושה מתקני מים להתפלה: באילת, באשקלון ובפלמחים ושלושה נוספים נמצאים בתהליכי בנייה. המים שיופקו במתקנים אלה אמנם לא יוכלו לשמש להשקיה בחקלאות שצורכת שני שליש מסך השימוש במים בישראל, אך בהחלט ניתן יהיה להשתמש במים המותפלים, וישנם הטוענים שאף רצוי, כמי שתייה ולשימוש ביתי. פתרון זה יכול בהחלט להקטין את כמות המים שנשאבת ממי התהום והכינרת, ובכך לשפר מאוד את מאזן המים.

בצעד חסר תקדים הוחלט להטיל על תושבי ישראל את היטל הבצורת. נראה כי השיטה עובדת, ומיולי האחרון, עת החלת החוק, נחסכו מיליוני קוב מים, דבר המעיד על טיבו של החוק ועל הצלחתו. אין ספק כי הפגיעה בכיסו של האזרח אינה רצויה, במיוחד כשמדי יום אנו מתבשרים על מצב העוני ועל הקושי של משפחות רבות לסגור את החודש, אך מפאת כישלון ניסיונות העבר בדמות הפרסומות, הכתבות או המודעות לחיסכון במים, לרשות המים ולעומד בראשה, אורי שני, לא נותרה ברירה אלא לפעול במטרה להטיל עלינו מס חדש.

עובדה היא שהמס עובד כי כל עוד הבעיה הייתה של בר רפאלי המתייבשת מבעד למסך הטלוויזיה או של החקלאים בצפון, הבעיה לא הזיזה לאזרח הפשוט שלא סגר את הברז. כעת, משמדובר בכיס הפרטי, מיד כולם בודקים טוב טוב אם הברז בביתם סגור. החוק הלא פופולרי הזה מחייב את הנהגת המדינה לנהוג בצורה שקולה ואחראית, ולעמוד איתן בהחלטתה, ובטח שלא לפחד נוכח הצעקות וההפגנות כנגדו. נכון, אמנם האזרחים לא אוהבים את המס החדש אבל כמנהיגים הם צריכים לחשוב על טובת המדינה, גם אם אזרחיה אינם רואים אותה כמוהם. אם המס יוקפא ומדיניות הבזבוז תימשך, מדינת ישראל תמצא את עצמה בעוד כמה שנים מנסה למזער נזק אקולוגי חמור וגדול עוד יותר.

אז לא תהיה ברירה אלא לקנות מים ממדינות אחרות (דוגמת טורקיה). אז גם לא תהיה ברירה אלא לשלם יותר על המים המיובאים. באותה עת, מצב הכנרת יהיה כבר בשפל חסר תקדים בו לא ניתן כלל לשאוב ממנה, ומי התהום לא יהיו ראויים לשתייה כלל וכלל. לפני שנגיע למצב זה, אולי יקום שר בלי תיק או אפילו סגן שר מהממשלה הנוכחית, כי גם ככה יש להם הרבה זמן פנוי, וידאג שיימצאו פתרונות שיספקו מים ראויים לכולם כדי שלא נמצא את עצמנו רבים על כל טיפה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©