הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תצאו בחוץ
 
במקום לשבת בבית ולהתלונן עד כמה המצב רע, חשוב שתגיעו למצעד של למעלה ממאה ארגונים למען זכויות המיעוטים, המדוכאים והמוחלשים בישראל. ולו רק כדי להוכיח שזכויות אדם הן בכלל לא עניין פוליטי
מאת ירון קלנר | 09.12.2009
 

נירית מוסקוביץ', דוברת "האגודה לזכויות האזרח", מונה חלק מפגעי השנה האחרונה: חוק המאגר הביומטרי, הרצח ב"בר נוער", הרדיפה חסרת ההבחנה של מי שלא התגייס לצה"ל מכל הסיבה שהיא, הפגנות נגד "עופרת יצוקה" שהופסקו על ידי המשטרה. הצטברות גדולה מדי של אירועים שהובילו את גילי רעי, סמנכ"ל האגודה, ליזום אירוע שיבהיר למקבלי ההחלטות ולחברה הישראלית שיש מי שמנסה להגן על הנפגעים.

רעי מבחינה בשני תהליכים שהתרחשו לאחרונה במקביל, הפוכים אך משלימים. "מצד אחד, חוויה גוברת של צמצום המרחב הדמוקרטי והידרדרות מצב זכויות האדם בישראל, ומצד שני, חוויה מעודדת של מאבקים בקיץ האחרון של אזרחים שהחליטו שהם לא עומדים מנגד". היא מציינת את המאבק נגד גירוש ילדי העובדים הזרים, ונגד חוק המאגר הביומטרי שאושר לאחרונה בגרסה מרוככת - כהתארגנות אזרחית, שמוכיחה שחלק מהציבור כבר לא מוכן רק לשבת בבית ולהתלונן.

היא חשבה לקיים מצעד לזכויות אדם, "הראשון בישראל" כפי שהאגודה מכריזה, שייצא מכיכר רבין ביום שישי ה-11 בדצמבר בשעה 11:00 ויסתיים ברחבת מוזיאון תל אביב בשדרות שאול המלך. "יש מצעד גאווה ואינספור מצעדים למען מטרות נקודתיות", מציינת מוסקוביץ', "אבל עדיין לא כזה שאיגד את כל המיעוטים, המדוכאים והמוחלשים בישראל תחת כותרת אחת". "היופי הוא שיש לארגון אפשרות להגיד שהוא לא מזדהה עם כל המטרות, אבל הוא מזדהה עם דגל אחד, ותחתיו הוא יצעד" מסבירה רעי את הרעיון הבסיסי.

רשימת המשתתפים חושפת את היעדרם של ארגוני הימין
 

המצעד הנוכחי בהחלט מתיימר לעשות זאת. הוא מקבץ יחדיו פמיניסטיות, פמיניסטיות ערביות, וערביות לסביות יחד עם עמותות שפועלות למען מהגרי עבודה וילדיהם, זכויות הומוסקסואלים, ארגונים שמתנגדים לכיבוש, יוצאי אתיופיה, רבנים למען זכויות אדם ועמותות למען זכויות בעלי חיים. למעשה, עשרות ארגונים הודיעו על כוונתם להשתתף במצעד, ביניהם "בצלם".


"במציאות הפוליטית הישראלית, 'בצלם' הוא סדין אדום", אומרת מוסקוביץ' ומלמדת על הקושי שבכריכת מטרות רבות כל כך תחת מטריית זכויות האדם. היא מספרת על פעיל בעמותה מסוימת שהודיע כי לא יגיע למצעד עקב השתתפות הארגון הפרו פלסטיני. היועצת המשפטית של "האגודה לזכויות האזרח", דנה אלכסנדר, הצביעה על הבעייתיות בפוסט שפרסמה בבלוג "אין מצב!" שמפעילה האגודה לרגל המצעד. אלכסנדר קראה להתעלות מעל המאבקים הסקטוריאליים ולהתמקד במטרה הגדולה, בזכויות האדם באופן כללי.

בפוליטיקה המקומית קריאה זו נשמעת כמעט תמימה, ובכל זאת, מוסקוביץ' טוענת שהיא לא מופרכת: "זה הכי קל להתמקד בקבוצה שלך", היא טוענת אבל מבהירה "הכוח של הנפגעים הוא באיחודם". לכן היא גם לא מתפלאת על השתתפותם של ארגוני זכויות בעלי חיים כמו "אנונימוס" או "שבי". "חמלה היא חמלה", היא אומרת בעודה מלטפת את אנה כלבתה. "מי שמסוגל להציץ מעבר לפופיק שלו ולראות סבל של אחר ולהזדהות איתו, אני מניחה שיכול לעשות אותו דבר כלפי בעלי חיים".

הדיבור על הסולידריות הבין ארגונית והבין אזרחית חוזר בכל שיחה עם אנשי האגודה או נציגי הארגונים שמתכננים להשתתף במצעד. "חושן", למשל, עוסק בחינוך והסברה לקהילה ההומו-לסבית, אך מסרב להתמקד בנישה שלו. "ישנה הזדהות למטרות הכלליות של המצעד הזה", אומרת נעם גל מהארגון. "אמנם עשרות פעילים שלנו שמתכוונים להגיע יצעדו למען זכויות הקהילה, אך הם יפעלו תחת הדגל שרואה את התמונה הרחבה. הקישור שאנשים עושים לאו דווקא מוביל ישירות לסולידריות ולמאבקים אבל זה נותן את ההסתכלות של קו כללי, שמה שקורה זה שזכויות אדם אינן מכובדות", אומרת גל "במקום הזה אנחנו מתחברים למצעד ומקווים לקדם את המטרות".

אם המצעד ישפיע על מקבלי ההחלטות, מה טוב. הכנסת
 

לעומתה, סיגלית גבעון פדידה, מרכזת סניף לוד של עמותת "סנגור קהילתי" מספרת שהפעילים יגיעו לא על מנת להפגין כלפי חוץ אלא כדי לגרום להעצמה עצמית. העמותה שעוסקת בהגברת המודעות בקרב אזרחים לזכויותיהם החברתיות ולהקטנת הפערים בחברה, מקווה שהאזרחים יבינו שיש להם את הכוח להשפיע. "לאפשר לתושבים את החוויה הזאת", כדבריה.

כשאומרים שהכל פוליטי מתכוונים לכך שהכל משחקי כוח, לאו דווקא במובן היומיומי שמתקשר למפלגות, לכנסת ולשחיתות. ב"האגודה לזכויות האזרח" לא הסכימו שהמפלגות ישתתפו באופן רשמי במצעד, למרות שיקבלו בשמחה את פעיליהן. מבט על רשימת המשתתפים חושף את היעדרם של ארגוני הימין. מוסקוביץ' מסבירה זאת בסירובם לצעוד לצד ארגונים ערבים ומצרה על כך, כיוון שמצע המצעד לא אמור להיות נחלת השמאל. "גם מתנחלים שהם פעילים סובלים מהפרת זכויות אדם", היא טוענת.

לדבריה, האגודה משתפת פעולה במגוון נושאים עם חברי כנסת מימין. "אי אפשר לומר שהארגונים ימין סולדים מזכויות אדם", היא מבססת את טענתה בעזרת שמם של ח"כ דני דנון מהליכוד שתומך במאבק נגד גירוש ילדי מהגרי עבודה, ח"כ דוד אזולאי מש"ס שפועל למען זכויות אסירים, והשר המקשר בין הממשלה לכנסת, מיכאל איתן מהליכוד שהוא "איש זכויות אדם מאוד רציני", כהגדרתה.

את שצף המקרים שהובילו להחלטה על המצעד מוסקוביץ' לא מייחסת דווקא לעליית הממשלה בראשות בנימין נתניהו. אמנם היא מציינת לגנאי פעולות ספציפיות שביצעה הממשלה, כמו פנייתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, לממשלת הולנד בדרישה שיפסיקו את המימון ל"שוברים שתיקה", אך מספרת שפעילים ימניים וחרדים נפגעים בעצמם. דוגמה לכך ניתן למצוא בדו"ח "תמונת מצב" לשנת 2009 מטעם האגודה. בין היתר, הדו"ח מצא מעצר לא מוצדק של פעיל ימין, כיוון שעטף עצמו בדגל ישראל מול הפגנה נגד מבצע "עופרת יצוקה". המשטרה קראה למחאתו פרובוקציה, האגודה לזכויות האזרח רואה בכך "הצרה לא חוקית של חופש הביטוי".


גם המתנחלים סובלים מהפרת זכויות אדם
 

לעומתה, רעי מציינת את התבטאויותיהם של שרים בכירים בממשלה הנוכחית כמלבות אווירה ציבורית שמעניקה לגיטימציה להפרת זכויות אדם. "מאז כינונה, אנחנו שומעים יותר התבטאויות נגד ארגוני זכויות אדם שבאות מצד אנשים מאד בכירים בממשלה". היא מדגימה זאת באמצעות האמירה הקשה והידועה לשמצה של שר הפנים, אלי ישי, על הפליטים מאפריקה שמביאים עמם מחלות, אבל גם על ידי הביקורת שהפנה ציקי סלע, מפקד יחידת "עוז" לשעבר, כלפי הארגונים שדואגים לאותם פליטים ממש.

עשרות ארגונים ואלפי אנשים כבר הודיעו שיגיעו לכיכר רבין או שהם שוקלים להגיע, אבל מוסקוביץ' לא מתחייבת למספרים. אחרי הכל, קשה לסמוך על אישורים שמגיעים דרך הפייסבוק, שיחד עם הבלוג, מהווה את עיקר הפרסום. התקשורת הממוסדת עדיין לא התייחסה למצעד, אך מיקומו התל אביבי נבחר במיוחד על מנת להקל על העיתונאים להגיע ולסקר, הרי "מרכז הכובד העסקי והתקשורתי נמצא בתל אביב".

היא דוחה את הטענה שהמצעד הוא עוד הפגנה תלושה, שרק מי שלא מבין את המציאות סביבו יכול ליזום. "עם ההאשמות האלה אי אפשר לעשות כלום", היא מתרעמת, "אם לא עושים כלום, יטענו שאתה אדיש ואם אתה מפגין, יגידו שאתה יפה נפש שאוהב ערבים כי אתה לא מכיר אותם". ממילא בתוך הביקורת על הבועה התל אביבית טמון פרדוקס "העיתונאים שאוהבים לדבר על תל אביבים מפונקים לא יטרחו בעצמם לנסוע לפריפריה", היא עוקצת.

יותר מכל, מוסקוביץ' מקווה שאנשים יפסיקו לנפנף בציניות ב"בצלם" כדי להתחמק מהשיח על זכויות האדם שכולל בתוכו גם, למשל, מאבק למען אנשים עם מוגבלויות. "פעיל זכויות האדם האידיאלי חייב להיות רגיש לסבל של כולם", היא קובעת. סולידריות תחת דגל אחד ותחושת השותפות במאבק הן המטרות שאליהן שואפת רעי. "שיישמע קול חזק, משמעותי וברור באשר לחשיבות זכויות האדם וחיוניותן לדמוקרטיה". ואם הוא ישפיע גם על מקבלי ההחלטות, מה טוב.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©