הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חמש דקות מכפר סבא
 
עכשיו כשתיכנס שנה אזרחית חדשה, בתל אביב יתנשקו לשנה טובה ומתוקה ובהתנחלויות יפריעו לפקחים לאכוף צווי הקפאה. שני עולמות במרחק נגיעה
מאת ירון קלנר | 09.12.2009
 

בדיוק כשחשבנו שאנחנו עם ככל העמים, שנים בודדות אחרי שגם בישראל השתרש האתוס הקפיטליסטי באופן מוחלט, כשגילינו שגם הפוליטיקאים הישראלים מועלים באמון הציבור ושגם בעלי ההון המקומיים חומדים את כספם של בני הארץ שלא שפר עליהם מזלם. ממש אחרי שהביאו לנו את "הישרדות" ואת "האח הגדול", שמכבי חיפה והפועל תל אביב בכדורגל העפילו למפעלים האירופאים המכובדים ושאיילת זורר משחקת בהוליווד. רגע לפני שישראל מתקבלת לארגון המדינות המפותחות, ה-OECD, שבועות ספורים לפני חגיגות השנה האזרחית החדשה בה הבליינים סופרים לאחור ומתנשקים ממש כמו במדינות המערב, ממש אז מתעקשים המתנחלים לפוצץ את אווירת הקוסמופוליטיות המזהירה ששוררת פה.

הרי פרשיות השחיתות המקומיות לא מרשימות מאלו של ראש ממשלת איטליה, סילביו ברסקולוני או משל חברי הפרלמנט הבריטי. הגעתו של עומרי כספי ל-N.B.A זה נחמד, אבל כבר שנים שמשחקים גרמנים, איטלקים, ספרדים ויפנים בליגת הכדורסל הבכירה, ואפילו הסושי איננו מעדן אקזוטי בעל נופך תל אביבי כמו שמקובל לחשוב. למעשה, הוא נפוץ בכל רחבי העולם. רק המתנחלים הם שלנו, בשר מבשרנו, תופעה מקומית ומבלבלת שמדברת על ציונות ונלחמת בסמליה, שמתגייסת בהמוניה לכוחות הביטחון, ומונעת מהם את הכניסה ליישוביה, שדורשת הגנה מצה"ל ומתנגדת לשימוש בו כנגדה.

הכל יחזור לקדמותו כיוון שהאמריקאים יראו שאין עם מי לדבר. אובמה וקלינטון
 

אין אפילו צורך לומר אלא לשם ציון המובן מאליו, שאין מדובר בכל המתנחלים. ברור שלא כולם עוקרים עצי זית ששייכים לפלסטינים ולא כולם חוסמים את דרכם של פקחי המינהל האזרחי בחלוקת הצווים שמורים על הקפאת הבנייה, אך כדרכם של מיעוטים כוחניים, הם משחירים את פניה של כלל האוכלוסייה המדוברת. לא שבמקרה של הפקחים זה כל כך משנה, הרי קשה לדמיין שישנם מתנחלים רבים שמסכימים להקפאה, שמקבלים אותה ואת מבשריה בזרועות פתוחות. אף אחד לא אוהב שמטילים עליו הגבלות.

בסך הכל אפשר להבין את המתנחלים, ששומעים הבטחות מראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך בהכירם את האיש, אין הם יכולים להביא עצמם לכדי אמונה בו. ההקפאה זמנית בלבד? לאחר מכן תחודש הבנייה? כך ישראל תחשוף את סרבנות הפלסטינים? ההחלטה נבעה מלחץ אמריקאי? נשמע טוב. עוד עשרה חודשים הכל יחזור לקדמותו, והמצב אפילו ישתפר, כיוון שהאמריקאים יראו שאין עם מי לדבר. ואם לא? הרי גם ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, אמר בעבר ש"דין נצרים כדין תל אביב" ולאחר מכן פינה את גוש קטיף. אז אין סיבה שיאמינו לפוליטיקאים, שכדרכם של פוליטיקאים בכל מקום, הרוויחו את הפקפוק בהם ביושר.

אז ראש מועצת בית אריה, אבי נעים, נעצר. אז אותם חוסמי דרך מתלוננים שפינו אותם באלימות, כאילו שאפשר להזיז בעדינות המון שלא רוצה לזוז. הם יודעים שזה נראה רע, הם גם רוצים שזה ייראה קשה מנשוא וטראומטי, הרי מהי מדיניות תג המחיר אם לא רטוריקה תקשורתית שמטרתה להשפיע על כללי המשחק? מבחינתם, בצדק. הם קובעים עובדות בשטח בקריצה לממשלה כבר עשרות שנים. אפילו בתקופת רבין הבנייה נמשכה ופתאום אומרים להם לעצור? לזהות הימנית של הממשלה אין באמת קשר למחאה האגרסיבית שהם מייצרים, אלא הזדמנות לפרוט על מיתרי הפוליטיקה של מרכז הליכוד.

סצנות העימות שמהדורות החדשות שידרו היו נראות הולמות יותר אילו התרחשו בקיץ. אחרי הכל, הזיעה היא משהו מאוד ישראלי. רצה נתניהו והעביר את ההתרחשויות לדצמבר בו נעים ביום וקריר בלילה, שבועות ספורים לפני חגיגות השנה החדשה. צעירי ההתנחלויות הישראליות יעמדו בכניסה ליישוביהם, וייאבקו בנציגי המשטר שמנסה להשליט ריבונותו גם על השטח השנוי במחלוקת של הגדה המערבית. צעירי ישראל המערבית יתנשקו בחצות של השנה האזרחית החדשה. אלה יספרו מבנים ואלה יספרו לאחור. רק חמש דקות מכפר סבא, שני עולמות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©