הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נאמן להלכה
 
ענבר בר-יהודה עדיין מזועזעת מדבריו של שר המשפטים, יעקב נאמן, שרוצה לייסד כאן מדינת הלכה, וטוענת ש"אהבת לרעך כמוך" היא לא בקשה מוגזמת מדי
מאת ענבר בר-יהודה | 14.12.2009
 

לרגע קט חשבתי שאני הופכת לחזרזיר. הייתי חולה מאוד, ועשיתי את הדבר ההגיוני ביותר: התקשרתי לקופת חולים כדי לצעוק על הפקידה בקבלה שתקבע לי תור, ושיהיה לעכשיו כי יש לי שפעת חזירים. מהר מאוד התברר שבסך הכול חטפתי דלקת גרון קטנה. אבל המיוחד באותו יום היה שכשתורי כמעט הגיע, הבחנתי מבעד לים המבוגרים באישה צעירה עם ילד קטן שבער מחום. ראיתי שהיא מחכה לאותה רופאה ושהתור שלה הוא הרבה אחרי התור שלי אז הצעתי להתחלף איתה. ממילא האקמול התחיל להשפיע והרגשתי יותר טוב. בתמורה, זכיתי ל"ברכה": "בעזרת השם שתזכי לבריאות למצוות, שהילדים שלך יהיו זכים וטהורים, שתלכי למקווה ושתתלבשי כמו צדיקה חסודה".

הדת ואני אף פעם לא היינו חברים. לא כשההורים שלי הכריחו אותי לעלות לתורה כשהגעתי למצוות בגיל 12 (כן, בארה"ב גם בנות עושות את זה), לא כשאמרו "קדיש" במסע לפולין, ומעולם לא התרגשתי מברכות הרב בחתונות. יכול להיות שחוסר אהבתי בעליל לדת נובע מבורות, אבל במקרה הזה אני מאמינה שהבורות היא ברכה. לכן התמלאתי זעם כששר המשפטים, יעקב נאמן, אמר שצריך להחזיר עטרה ליושנה, להנחיל לאזרחי ישראל, שלב אחר שלב את חוקי התורה ולהפוך את ההלכה לחוק במדינת ישראל. נאמן פרש את משנתו בכנס "משפט התורה" של ארגון "הליכות עם ישראל" בהשתתפות הרב עובדיה יוסף, שר הפנים, אלי ישי, שר התחבורה, ישראל כץ, הרב הראשי האשכנזי לישראל, יונה מצגר ורבים אחרים. לכן משום מה חשב נאמן שזהו המקום והזמן להכריז על תחיית מדינת התורה.

התומכים בירכו את על "הנשמה היהודית" שבכוונתו להכניס למערכת. בג"צ
 

מדינת ההלכה, כופה על אזרחיה לקיים את מצוות ההלכה או לפחות מעדיפה ומתגמלת אזרחים הפועלים לפיה. חכמי הדת אשר אינם נבחרים על ידי הציבור מחליטים בענייניה או לפחות זוכים לזכות וטו. במדינה ההלכה החלטות השלטון מתבצעות בהתאם לשיקולים של מימוש או קידום ההלכה היהודית, כפי שהיא נתפסת על ידי הרבנים. בעצם, זה אומר שלום למכנסיים צמודים, לחצאיות קצרות, לנסיעות בשבת, אבל באמת שהכי חשוב והכי משמעותי, לשלום הדמוקרטיה. היה שלום שלטון העם, להתראות חופש הבחירה.

מגילת העצמאות, כידוע, אומרת בפירוש: "מדינת ישראל תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע או מין, מדינת ישראל תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות". כמובן שכבר לפני שוך הסערה לשכת נאמן הוציאה הסבר לדברי השר. "השר לא התכוון", "השר בעצם אמר". הם טוענים שכוונתו הייתה לעסוק בחשיבות המשפט העברי בחיי המדינה וגם נאמן עצמו אמר שאין שום כוונה להחליף את החוק בישראל. נו באמת. כמו אצלי, הספק הטריד גם את ציפי לבני, יו"ר האופוזיציה שמיד גינתה את הדברים, ואת יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון וחברו לסיעה, ח"כ ניצן הורוביץ, שביקרו את נאמן ואת התנערותו מערכיה הדמוקרטים של המדינה.

גם ככה כל העניין של האוכל הכשר, זה שאין תחבורה ציבורית בשבת (למעט מקומות בהם חיים מיעוטים), שהסופר והקניון סגורים ושאחרי הסרט אין איפה לשבת, ממש מקומם. שלא לדבר על זה שהקינוחים באולמות אירועים הם תמיד פרווה, מגעיל! אני לא אלבש חצאית מיני בבני ברק, ביום כיפור אני לא עושה על האש, אבל אני מכבדת את הרצון שלהם לשמור את השבת. אז למה הדתיים ונציגיהם לא יכולים לכבד אותי באותה מידה ולאפשר לי מידה מסוימת של חופש דת? במדינת ישראל לא חיים רק דתיים ומסורתיים, הרי חמישית מהאוכלוסייה היא בכלל לא יהודית ועוד מאות אלפי עולים לא נחשבים ליהודים על פי ההלכה. אז למה אני חייבת שרב אורתודוקסי יחתן אותי?

לצערי, ישנם גם כאלו שתומכים בנאמן ובדעותיו. יו"ר "הבית היהודי", ושר המדע, פרופ' דניאל הרשקוביץ', בירך אותו על "הנשמה היהודית" שבכוונתו להכניס למערכת המשפט. ובכן, אם בדת כתוב "ואהבת לרעך כמוך", אני חושבת שהגיע הזמן שהשר נאמן וחבריו יחזרו למקורות ויבדקו מה זה אומר לכבד ולקבל את האדם השונה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©