הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קול העם
 
עומר גלילי חושב שחוק משאל העם הוא רק הצעד הראשון בדרך לדמוקרטיה אמיתית. הגיע הזמן שישראל תלמד משהו משווייץ
מאת עומר גלילי | 19.12.2009
 

נדמה כי חילוקי הדעות בקרב שרי הממשלה בנוגע להחלטות הרות גורל כמו השלום עם הסורים והחזרת רמת הגולן, נמאסו על ראש הממשלה, בנימין נתניהו. כנראה שזו הסיבה שהוא החליט לקדם את חוק משאל העם בנושא החזרת שטחים בריבונות ישראל, ולתת בידי העם את המנדט לגבי החלטות חשובות מעין אלה. אכן חוק ראוי וחשוב, שטוב תעשה הממשלה אם תחיל אותו לא רק על החזרת שטחים אלא גם על נושאים חשובים דוגמת החלטות ביטחוניות או שינויים מהותיים בשיטת השלטון או החקיקה.

במצב העניינים הנתון בו מדינת ישראל נמצאת, כשבערך מדי שנתיים מתחלפת ממשלה, ומדי שעתיים מחליפים את סדר היום, אין לממשלות ישראל יכולת לקדם מהלכים עקרוניים וחשובים כמו הסכם שלום. לכן טוב עשה נתניהו שהחליט לשנות את אופן קבלת ההחלטות ולהעבירו לידי האזרחים. אומנם רבים התנגדו לחוק זה, וטענו כי שיטה בה העם קובע את המדיניות שלא במסגרת מערכת בחירות, עלולה להיות מסוכנת ואף להביא לחורבן. טענתם היא שלא יתכן כי אנשים שאינם בקיאים בכל פרטי ההסדר או לא מבינים את כל ההשלכות, יקבלו את ההחלטה. נראה כי ביקורות מעין אלו מובעות בגלל הפחד כי דעתם אינה משקפת את דעת הרוב ולא מפאת חרדה אמיתית ומציאותית לגבי מעמדן של רשויות השלטון בישראל.

ראייה לחיוניותו של משאל העם ניתן למצוא במדינות דמוקרטיות דוגמת שווייץ ואוסטרליה. תפקידו של המשאל הוא להביא לידי האזרחים את זכות ההחלטה בנושאים אקוטיים. משאל העם לא פוגע בכנסת ובממשלה אלא להיפך, הוא מפרה את הדיון הציבורי ומחזק את השלטון, המשטר הדמוקרטי ויציבותם. ישראל היא מדינה צעירה ורוויות שינויים שאומנם כבר גיבשה זהות דמוקרטית, אך עדיין החלטות מכריעות עומדות לפתחה. זו הסיבה בגינה היא חייבת להביא בחשבון את דעת הרוב בישראל, ולא רק את דעת הרוב בכנסת כשמדובר בנושאים עקרוניים שחשיבותם גבוהה מאוד.

מצביעי "העבודה" לא האמינו שאהוד ברק יישב בממשלת ימין
תצלום : צחי סרפיאן

הרי הכנסת, ככל הנראה, אינה מייצגת באופן מלא את דעות האזרחים. "העבודה", לדוגמה, שמצביעיה נמנים עם השמאל, לא האמינו כי יו"ר מפלגתם, שר הביטחון, אהוד ברק, יישב בממשלה עם מפלגה ימנית. האם ניתן לומר שכעת ברק משקף את דעת מצביעיו בנושא השלום עם סוריה או החזרת שטחים בתמורה? האם ניתן לומר כי יו"ר "ישראל ביתנו" ושר החוץ, אביגדור ליברמן, שאת רוב הקולות שקיבל בזכות העמדה הלאומית הקשיחה שהציג, יודע מה מצביעיו הרבים חושבים בנושא שיחות השלום? האם הוא אכן מייצג את עמדתם? נראה כי בישראל, רצוי לתת לעם את זכות הבעת הדעה וההחלטה בנושאים מסוימים. הרי ממילא לאחר שנבחרו, מצליחים המנהיגים לזגזג ולהותיר את האידיאולוגיה האישית והמפלגתית מאחור.

את הסיסמאות "דברים שרואים מכאן לא רואים משם" או "למען יציבות הקואליציה, הצבעתי נגד דעתי", שמענו מספיק. תירוצים אלה באים לומר כי אותם הנבחרים מעוניינים כל כך לשמור על כיסאותיהם שהם מוכנים לוותר על האידיאולוגיה שלהם בתנאי שיישארו בתפקידם ובמשרתם. לעומת זאת, את העם קשה מאוד לקנות, במיוחד לא כששאלות עקרוניות עומדות על הפרק. העברת הסמכויות מהרשויות המחוקקת והמבצעת לידי כלל האזרחים תשקף בצורה הטובה ביותר את הבסיס האידיאולוגי של הדמוקרטיה, בה דעת כלל האזרחים חשובה. אין הדבר אומר שכעת על כל חוק ותקנה יצטרכו חברי הכנסת לקבל את אישור העם אלא רק בנושאים עקרוניים כמו החזרת שטחים, שינוי שיטת הממשל, קבלת סעיפים משמעותיים בחוקה, הפרדת הדת מהמדינה.

נכון, ישנן לא מעט בעיות בשיטה וצריך לדאוג לייצוג הולם של כל הדעות והאפשרויות והבאתם לידיעת הציבור טרם ההצבעה. אך מי יידע טוב יותר מאזרחי המדינה מה טוב להם ולמדינתם? מי יכול לקבוע החלטות הרות גורל אשר ישפיעו על המדינה לתקופה ארוכה ובכלל? רק האזרחים שמשלמים מיסים, שרוצים להמשיך ולהתקיים בה בכבוד, ולפעמים מקריבים את חייה למענה.

אם נתניהו רוצה להיזכר כראש ממשלה שהביא לשינוי גדול, עליו להוציא את חוק משאל העם אל הפועל, גם במחיר שדעותיו לא יתקבלו והשלום עם סוריה יעלה על שרטון. אומנם כרגע נסתפק במשאל עם על החזרת שטחים בלבד, אך זוהי רק הסנונית הראשונה. לאחריה, יהיה ניתן לקדם את התהליך ולהרחיב את משאלי העם לתחומים נוספים. אולי אז נוכל לקיים שלטון יציב שמייצג נאמנה את כלל האוכלוסייה בישראל ויספק לאזרחים את האמונה כי אכן דעת הרוב מתקיימת ויוצאת אל הפועל.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©