הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צחוק מהעבודה
 
העובדה שעם גיוסם לצה"ל יכולים רוב בני ה-18 לשאת כלי נשק, הופכת את הצעת החוק הפופוליסטית שאמורה למנוע מהם לשתות אלכוהול למגוחכת להפליא. עומר גלילי עונה לענבר בר-יהודה
מאת עומר גלילי | 29.12.2009
 
נתוניו ההזויים של ארגון הבריאות העולמי זרעו פאניקה בממשלה. על פי תוצאות המחקר, ישראל נמצאת במקום השני בצריכת אלכוהול בקרב ילדים מתחת לגיל 11. זהו נתון חמור שקצת קשה לקבל אותו, מכיוון שחלק גדול מהילדים בישראל באים מבית דתי אם יהודים ואם מוסלמים. על פי המחקר, כל ילד חמישי שותה אלכוהול באופן קבוע. ממצאים אלה גרמו לממשלה להחליט, באופן בהול, שלא להילחם בתופעה אלא לצאת ידי חובה. התוצאה היא "חוק היובש" שצריך לעבור את אישור הכנסת, שבחלקו נכון ובחלקו פשוט לא הגיוני.

נתחיל בתקנות הנכונות: איסור מכירת אלכוהול בשעות הלילה (בין 23:00 ל-07:00) והגבלת המכירה למקומות מסוימים הוא החלק המבורך. מטרתו של סעיף זה למנוע הפרזה בשתייה. הרי המנה הראשונה של שתיית האלכוהול היא לא בעייתית בכלל, משפיעה פחות על הגוף וכמעט שאינה גורמת לשיכרות שעם כל הסימפטומים הנלווים אליה, כגון חוסר התמצאות במרחב או אגרסיביות, מתחילה בכוס אחת יותר מדי. החוק החדש אמור למנוע מבני הנוער השתיינים לקנות את הבקבוק הנוסף בפיצוציה הקרובה.

הגבלת מספר העסקים שיורשו למכור אלכוהול תיצור מצב בו החנויות למכירת אלכוהול יזדקקו לרישיון. דרישה לאישורים מיוחדים והצבת תנאים למכירה יגרמו לבעל העסק שהצליח להשיג רישיון לרצות שלא להיפרד ממנו בקלות. כך יוצרת הממשלה תמריץ נוסף למוכרים לשמור על החוק ולא למכור אלכוהול לילדים הסוררים תמורת כסף קל. תוצאה נוספת היא אפשרות לאכיפה מוגברת, מכיוון שכמות החנויות תצטמצם, והיכולת לעקוב אחריהן תגדל.

ישראל נמצאת במקום השני בצריכת אלכוהול בקרב ילדים מתחת לגיל 11
תצלום : sxc

אך מדוע החליטו לאסור את מכירת האלכוהול גם לבוגרים מעל לגיל 18? אם המדינה חושבת שלשלוח נער בן 18 לשירות קרבי בצה"ל עם כלי נשק ביד זה בסדר כי הוא כבר בוגר ואחראי ויכול לקבל מרות ומשמעת, אך אי אפשר לתת לו כוס בירה ביד כשייהנה ויחוש הרגשת פורקן? לזה הוא לא מספיק אחראי? יגידו הצדקנים כי צריכת אלכוהול גורמת לתאונות דרכים, לאלימות ולמקרי ונדליזם והצעירים שמשתכרים אחראים פחות על מעשיהם. אז הנה חדשה בשבילכם, לא רק צעירים נוהגים תחת השפעת אלכוהול. 58% מכלל הנהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים ושתו אלכוהול היו דווקא בגילאים 25-44.

אם אתם רוצים להיות מופתעים עוד יותר, דעו שממחקרים שנעשו בנושא, מתברר כי אלכוהול משפיע פחות על צעירים מאשר על מבוגרים. מה שאומר שהסיכוי למצוא מבוגר מסתובב שתוי ברחובות ולא יודע את דרכו הביתה גדול יותר מאשר אצל צעירים, אם כי זה תלוי במידת ההפרזה בשתייה. טענה נוספת שמנסה להצדיק את העלאת גיל השתייה היא שבני 18 מתפתים יותר לקנות אלכוהול לילדים מאשר מבוגרים. גם טענה זו אינה מספקת, מכיוון שכעת, בעקבות החוק החדש, בני 21 בוודאי יתפתו יותר לקנות לצעירים בני 18 את המשקאות.

השאלה הכי חשובה היא, מי בדיוק יאכוף את החוק החדש? הרי היום לא מצליחים אפילו לאכוף את החוק הנוכחי, כך שלא באמת יהיה פתרון לבעיה. הכי קל זה לנסח חוק, הרבה יותר קשה לאכוף אותו. המשטרה קורסת תחת נטל רב של אבטחה, תפיסת פושעים ושמירה על הדרכים, מתקשה גם ככה לעמוד בקצב המשימות. אז בטח שיהיה לה קשה למצוא את הזמן לחפש צעירים שמסתובבים עם אלכוהול בתוך בקבוק מים. סיירות ההורים, טרנד חדש שהתפתח בכמה ישובים בארץ, מנסות למנוע מהילדים ללכת אחר הטיפה המרה. להם אין סמכות לעצור או לתשאל את הצעירים מי מכר להם את המשקה או בעזרתו של מי אותו בקבוק נקנה. במקרה הטוב, הם מצליחים לשפוך את תוכנו של בקבוק שנתפס, אך מכאן ועד למנוע מהם לקנות בקבוק נוסף, הדרך עוד ארוכה.

נראה כי שוב הממשלה החליטה ללכת על בטוח בדרך הקלה של איסור, מאשר בדרך של תוכנית מקיפה שתחנך את הצעירים לשתות באחריות. פרסומות והסברה בבתי הספר ובצה"ל, איסור שתייה ברחובות, הגבלת שעות הבילוי במקומות ציבוריים, ואף קנסות חמורים למוכרי אלכוהול לקטינים ולמבוגרים שעזרו, הם פתרונות טובים יותר שעובדים בכל העולם. הבעיה היא שהם דורשים יותר מאמץ, ואת התוצאות ניתן יהיה לראות רק בטווח הרחוק, מושג שמתנגש עם החשיבה של הפוליטיקאים שרוצים להביא תוצאות מיידיות ובעלות כספית נמוכה. פופוליזם בהתגלמותו. כחלק מתהליך קבלת ההחלטות יצירתיות ומחשבה לעתיד לא נלקחות בחשבון. וחבל, כי אם במצב כיום, בגיל צעיר מדי מכדי להתחיל לשתות אלכוהול (11), מצליחים ילדים להשיג אותו בלי כל בעיה, לבטח ובטח שבני 18 ימצאו אותו בקלות יתרה.

                                                         <> <> <> <>  

לא סקסי, בעליל  ענבר בר-יהודה חושבת שהגיע הזמן לשים סוף להפקרות בשתיית האלכוהול המוגזמת של בני הנוער, ויפה שעה אחת קודם

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©