הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תדע כל אם עברייה
 
התחקירים שהצבא עורך על כל פשלה אפקטיביים לזמן קצר ביותר, לדעת ענבר בר-יהודה, מורעלת ידועה
מאת ענבר בר-יהודה | 23.01.2010
 

המשפט המפורסם של דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון, "תדע כל אם עברייה שמסרה את גורל בניה בידי המפקדים הראויים לכך", הוא הזיכרון הראשון והאחרון מהבסיס שבו שהיתי במהלך ארבעת חודשי הטירונות שלי. בימים אלו ממש עברה שנה מאז השתחררתי, וכמו רבים, מרחק הזמן (אפילו שהוא לכאורה קצר) מאפשר לראות את הדברים קצת אחרת. עכשיו נראה לי שחלק ממפקדי צה"ל שכחו שכל אם עברייה מוסרת את גורל בניה בידיהם, ואולי הם בכלל לא ראויים לכך יותר. התרופה הצבאית לכל תקלה היא תחקיר. ובצה"ל ישנם לא מעט כאלה: גדולים, קטנים, כלל צה"ליים או יחידתיים, אבל מה שמשותף לרובם הוא היותם קצרי טווח.

השפעתם מיידית אך לא פעם תקפה לכל היותר לארבעה חודשים גג שמונה, כלומר, מחזור אחד או שניים במונחי הצבא.
תחקיר יכול לקבוע שהתקלה הנבדקת נבעה כתוצאה מטעות אנוש. חייל שירה לכיוון הלא נכון, קצין שפעל בניגוד לנהלים ביודעין או לא, טכנאי שלא בדק את כלי הרכב, סמל שלא הניח שק חול במקום וכדומה. זה לא כל כך מפתיע, הרי בכל זאת מדובר בצבא של בני אדם ולא של מכונות. אפשרות נוספת היא ציוד לא תקין, כמו כלי נשק לא נקי, כלי רכב מקולקלים או מחסור בציוד. חשוב לזכור תמיד שגם מאחורי תקלת הציוד מסתתרים מכונאים, אחראי רכש או סתם חיילים, כך שאולי לא ממהרים להציג לנו את זה ככה, אבל גם תקלה בציוד מקורה באנשים.

לכן כלל לא הופתעתי לשמוע על לוחם גולני, רב"ט מור כהן, שנהרג במהלך אימון לוחמה בשטח בנוי במתקן האימונים "זעורה" שברמת הגולן כתוצאה מסימון לקוי של המבנים. לפי החשד, נראה כי המבנה שאושר לאימון באש חיה סומן בטעות בתור "יבש", שאסור לירות בתוכו אלא רק להתאמן ולעשות בכאילו, ואילו המבנה הלא תקני סומן כ"רטוב", בו אפשר לירות באש חיה. אם כך, מי אשם במוות המיותר? נציג מערכת הבטיחות שבדק את המבנים או החייל שטעה בסימונם?

למרות שלא הכל יצא מושלם, ניכרה מגמת שיפור. עופרת יצוקה
תצלום : מתוך חדשות ערוץ 2

בתחילת דצמבר 2009 טבע למוות סמ"ר גל אזולאי במהלך תרגיל צלילה שגרתי של "שייטת 13", יחידת הקומנדו הימי. ציוד הצלילה האישי שלו נשלח לבדיקה אם הייתה בו תקלה טכנית. מיד לאחר האירוע ציין גורם בכיר בצה"ל כי אזולאי נחשב לחניך מצטיין, שצבר עשרות צלילות ללא אירועים חריגים. על פי הידוע, מצבו הרפואי היה טוב, וגם בבדיקה שנערכה לו טרם האימון לא נמצאו ממצאים מדאיגים. התחקיר הצה"לי העלה כי מדובר בהרעלת חמצן, תופעה נדירה שמקורה במערכת חמצן סגורה, ושהציוד היה תקין, וככל הנראה, גם בריאותו של החייל.

לפעמים לתחקירים האלה יש כוח רב, למשל, אחרי מלחמת לבנון השנייה הבינו בצה"ל שכוחות המילואים לא מאורגנים ולא מאומנים, ושהציוד שנמצא במחסני החירום היה מיושן ולא תקין לגמרי. צה"ל הקשיב, הפנים ויישם, כך שאת התוצאות יכולנו לראות בדיוק לפני שנה ב"עופרת יצוקה", במהלכו הצבא היה הרבה יותר מאורגן ומתורגל. זה לא שפתאום הכול היה מושלם, אבל הייתה מגמת שיפור. התחקיר הזריז שערכו לאירוע המצער בו נהרג אזולאי נראה כאילו צה"ל מיהר להראות שהוא עושה משהו. איך הוא יכול לקבוע שאזולאי היה בריא לפני מותו בזמן שהנתיחה שלאחר המוות לא הסתיימה? מה גם שחקירת המשטרה הצבאית עדיין לא הסתיימה, ובכל זאת מפקדי שייטת 13 מיהרו לספר למשפחה שהבעיה הייתה בנהלים, ואת הנהלים אי אפשר להעניש.

הנפגעים העיקריים הם החיילים, החברים שלכם, החברים שלי. הם נפגעים כי לפעמים מטעויות לא לומדים. רק לאחרונה פורסם ב"מעריב" על פלוגה בצה"ל שביצעה תרגיל יבש, ומיד לאחר מכן תרגיל רטוב (באש חיה), כך שבמהלכו החיילים גילו שהם יורים לכיוון חייל מהמחלקה שלהם. העובדה שבסופו של יום, תהיה עוד אימא ששום תחקיר כבר לא יוכל לנחם אותה ולא יחזיר את הילד שלה. שום תחקיר כבר לא ישנה כלום. בשלב מסוים היא גם תבין שהמוות המיותר של בנה לא בטוח שיציל אחרות מלהפוך לאימהות שכולות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©