הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
והאדמה תרעד
 
אחרי מה שקרה בהאיטי, עומר גלילי מזכיר שכדאי להתכונן לאסון הגדול שצפוי כאן, ממש בקרוב
מאת עומר גלילי | 26.01.2010
 

ישראל יכולה להיות במצב דומה להאיטי בשנים הקרובות. רעש האדמה שפגע במדינה הענייה ביותר בחצי הכדור המערבי החריד את העולם, והוביל מדינות רבות לשלוח סיוע ועזרה הומניטרית רבת היקף. למעלה מ-220 אלף בני אדם נהרגו, עשרות אלפים נפצעו ומיליונים נשארו ללא קורת גג. גם טרם רעידת האדמה האיטי הייתה מדינה לא מפותחת, וכעת נשארה בלא כלום. כדי לשקם את ההריסות, היא תהיה זקוקה לסיוע גדול וארוך טווח.

אין כאן עניין להשוואה או לנבואות זעם, אלא פשוט ניצול המועד והשעה כדי לעזור לכולנו להתעורר מהשאננות, ולנקוט באמצעים הדרושים למנוע אסון בסדר גודל דומה בישראל שנמצא ממש מעבר לדלת. על פי דעתם של מומחים רבים, זה עניין של כמה שנים ושל סטיית תקן סטטיסטית
.
בישראל עובר קו השבר הסורי האפריקאי שמפריד בין שני לוחות טקטוניים שמתחככים ללא הרף. בערך אחת ל-80 שנה משתחררת אנרגיה בכמות גדולה שיוצרת רעידת אדמה בעוצמה חזקה (שש בסולם מראקלי ובערך שבע בסולם ריכטר). הרעש הגדול האחרון שתועד היה ב-1927 באזור העיר יריחו וגרם לנזק רב ול- 500 הרוגים.

80 שנה אחרי, צורת הבנייה אומנם טובה יותר ומותאמת לעמוד ברעידות אדמה חזקות, אך עדיין קיימים בארץ מבנים רבים שאינם עומדים בתקנים הנדרשים. ככל הנראה, מבנים אלו יקרסו בעת רעידת אדמה חזקה. אלו בעיקר בתי שיכונים ודירות שנבנו לפני שנות ה-80', שמצויים בכל עיר בארץ ושרבים מהם בנויים על עמודים צרים יחסית. לצורך כך נוצרה תוכנית תמ"א 38 שמטרתה חיזוק המבנים בישראל. בשיטה זו כולם מרוויחים: המדינה מצידה גורמת לשיפור המבנים שלא עומדים בתקנים וחיזוקם, הדיירים מרוצים כי הם זוכים לשיפוץ מקיף לבניין, והקבלנים מקבלים רשות לבנות כמה דירות על גג הבניין.

צה"ל לא יעיף את ההריסות במטה קסם ויציל את כולנו. הרמטכ"ל גבי אשכנזי
 

אך זוהי רק טיפה בים. אחרי הרעידה הגדולה, נמצא את עצמנו בעולם שונה מזה שהכרנו. ההערכות מדברות על עשרות אלפי הרוגים (עד כדי מצב בו ייאלצו לקבור אותם בקברי אחים), מאות אלפי פצועים, וזה עוד בלי לדבר על מחוסרי הדיור הרבים מדי והנזק התעשייתי והכלכלי הרב שייגרם למדינה. אז מדוע ישראל ואזרחיה לא נותנים את דעתם לנושא בדעתנות ובעוצמה הנדרשת? ככל הנראה, בגלל שאין אויב מוגדר להילחם מולו או להתכונן עבורו, להבדיל מהאיום האיראני או משפעת החזירים. סיבה נוספת נעוצה בזיכרון. רעידות אדמה אינן נמצאות בזיכרון הקולקטיבי, להבדיל ממלחמות ישראל או מהמאבק בתאונות הדרכים. נזקי רעידת האדמה והרוגי אסון הטבע משנות ה-20' אינם חקוקים בזיכרון שלנו.

ישראל שולחת סיוע פעמים רבות למדינות שהתרחשה בהן רעידת אדמה. סיוע זה מסוקר בצורה אוהדת ומחמיאה בתקשורת הישראלית והעולמית שיוצר את האשליה כי פועלים פה מיטב האנשים, שברגע האמת יבואו מיד לחלץ את כולנו מבין ההריסות. יצירת תמונה חד צדדית ובעלת זווית ראייה כה צרה מובילה למחשבה כי פיקוד העורף וחיל הרפואה יוציאו משלחת ויצילו את הישראלים. מה, לטורקים, לארמנים ולתושבי האיטי הם יכולים לעזור ולמדינת ישראל לא? אז נכון שיש לנו צבא למוד ניסיון, חזק ויעיל אבל אתם בוודאי לא מאמינים שבמטה קסם הוא יעיף את ההריסות ויציל את כולנו.

ברעידת האדמה שהתרחשה בלוס אנג'לס ב-1994 נהרגו 57 אנשים בלבד, נתון נמוך יחסית לעוצמה שלה שהייתה קרובה לזו שבהאיטי. כיצד הם עשו זאת? ובכן, הם היו מוכנים. כעיר למודה אירועים מסוג זה, האוכלוסייה יודעת שיש להתמגן ולהתכונן. הבתים נבנים בתקנים הנדרשים, התושבים יודעים בעת אירוע כזה לפעול ולהגיב בהתאם ולכן הנזק הוא נמוך מאוד. ישראל שמגדירה את עצמה כמערבית, היא מדינה בעלת יכולת ועוצמה גבוהות וככזו, היא יכולה לעשות הרבה כדי למזער את הנזק.

אך אין הממשלה צריכה לעשות זאת לבדה. על האזרחים לשתף פעולה, לעודד תרגילים במקום העבודה, להכין את בני הבית להתרחשות זו ואף לעודד לתיקון הליקויים הנדרשים. אמנם עדיין לא חווינו סוג כזה של אסון במדינה, אך כשהזמן יגיע, וסטטיסטית ברור שהוא יגיע, נהיה הכי מוכנים שאפשר. נדע איך להתנהג ובכך נמזער את הנזק שייגרם, נמנע פגיעות בנפש וברכוש ונוכל שוב להגיד שאת ישראל אף אחד לא יוכל להרוס.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©