הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מורחים אותנו
 
הגיע הזמן להחזיר את כל משחקי הכדורגל לשבת. לפחות לטובת הצופים שישמחו למלא את הטריבונות, גם אם בית"ר ירושלים או מכבי תל אביב לא על המגרש
מאת יואב מלכה | 08.02.2010
 

חגיגה לדמוקרטיה. לראשונה בישראל נערכו בחירות חשאיות להנהלת ההתאחדות לכדורגל בישראל. כצפוי אבי לוזון נבחר שוב לתפקיד היו"ר, ולו רק בגלל שרץ נגד עצמו. אפשר להתווכח אם מעשיו בקדנציה הנוכחית קידמו את הכדורגל בישראל או שמא החזירו אותו לא מעט לאחור בשנים, אבל עם תחילת הקדנציה השנייה עליו לבצע דבר אחד מתבקש - לבטל את פיצול ימי המשחקים בשתי הליגות הראשונות - ליגת העל והליגה הלאומית.

בעשור האחרון דובר בעיתונות הספורט לא מעט על הפיצול מיום משחקים אחד - שבת - לשלושה - שבת, ראשון ושני, כאחת מהסיבות המרכזיות לירידת העניין במוצר שנקרא "הכדורגל הישראלי". שכן מחוויה שבועית שבסיסה היה בשעות הצהריים המוקדמות של יום המנוחה היהודי, המנה העיקרית בשעות בין הערביים - משחק המחזור - והדובדבן בצאת השבת, במשדר המסכם את משחקי המחזור, הפך למריחה בלתי נסבלת.

לא מדובר בפופוליזם זול של פרשנים ממורמרים. עקב ההתפתחות הטכנולוגית, וכניסתם של גורמים עסקיים לשוק שידור משחקי כדורגל בטלוויזיה, השינוי בימי השידורים היה בלתי נמנע או במילים אחרות, יישור קו עם המתרחש בליגות באירופה ורכישת זכויות שידור. אולם האם גם כיום, כאשר עברו עשר שנים מאז המהפך הראשון (עונת 1999/00 - צמצום ליגת העל ל-12 קבוצות וקיום משחק מרכזי ביום שני במקום במוצאי שבת בערב) ונראה כי הניסיון לא צלח, יש מקום בישראל לקיים את משחקי ליגת העל בתחילת השבוע. התשובה שלילית.

מוצר רווחי ומצליח מושך אליו קהל צרכנים גדול. הקהל של מכבי חיפה
תצלום : מתוך האתר הרשמי של מכבי חיפה

אומנם צפייה במשחקים בימי ראשון ושני מיטיבה עם הציבור הדתי, חובבי הכדורגל, אך הכמות הגדולה יותר של חובבי הענף הם חילונים, אשר הגעה למגרשים בימי העבודה יוצרת עבורם בעיה לא קטנה. ומן הראוי שהטריבונות המלאות, או המושבים המלאים במשחקים המרכזיים כמו דרבי תל אביב, דרבי חיפאי, ומשחקיה של בית"ר ירושלים נגד הקבוצות הגדולות לא יבלבלו אתכם.

המציאות הנגלית לעין במשחקים שנערכו בינואר עגומה במיוחד: במשחק של הפועל רמת גן נגד מכבי פתח תקווה נכחו 400 צופים בלבד, במשחק של הפועל רעננה - מכבי אחי נצרת 500. משחקים שמלכתחילה מעניינים כמות מועטה של אנשים, על אחת כמה וכמה אין סיבה שיתקיימו בימים שענף הכדורגל נמצא בתחתית סדר העדיפויות. כמו כן, זו העונה הרביעית שהנוהל מתקיים גם במשחקי הקבוצות בליגה הלאומית. לא זו בלבד שמדובר בקבוצות פחות טובות מאלו של ליגת העל, אלא גם מרבית השחקנים שם די אלמונים. ואם בימי סוף השבוע האצטדיונים של קבוצות אלו לא מלאים, המצב בימי ראשון ושני גרוע הרבה יותר. 

המספרים מדברים בעד עצמם. העונה, בשלושה משחקי הליגה הלאומית של ס. נס ציונה, מכבי עירוני בת-ים, הפועל ראשון לציון, בית"ר שמשון תל אביב, הכח עמידר רמת גן ומכבי באר שבע נספרו ביציעים לא יותר מ-700 צופים. עצוב. בעבר, קבוצות אלו - מלבד באר שבע ובת-ים (שבשנותיה היפות נקראה הפועל בת-ים) - היו מעניינות כמויות גדולות הרבה יותר של צופים. ככה זה שהמשחקים נערכו בשישי ושבת. כיום, לא רק שבסוף השבוע היציעים ריקים אלא שמשטחי הדשא הירוקים מעניינים הרבה פחות באמצע השבוע.

מוצר רווחי ומצליח מושך אליו קהל הצרכנים גדול. וככזה, הוא אמור, בשלב הראשוני, לגרות את תשומת הלב. מדובר בשיעור ראשון בשיווק. ואינני גאון גדול בתחום. קבוצות כמו הפועל רמת גן, מכבי אחי נצרת, הפועל רעננה ומכבי באר שבע לא מגרות באמצע השבוע. השינוי בשעות ובימי המשחקים הוא דבר מתבקש. ורצוי שזה יקרה במהירות האפשרית. אפילו עוד העונה, בכדי שאפשר יהיה לבטל את שלב הפחתת הנקודות לחצי בתום הסיבוב השני. העניין במוצר הרי יגיע קודם.  

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©