הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ריגוש וכיבוש
 
האם אהבה היא הבניה חברתית שיצרנו רק כדי להפוך להורים? מה בעייתי כל כך ביחסים מתוך הרגל? עד מתי ייחשבו הרווקים כמי שהמזל לא האיר להם פנים? ולמה בכלל צריך יום מיוחד כשאפשר לאהוב כל השנה? אילנה ליברמן מחפשת תשובות
מאת אילנה ליברמן | 14.02.2010
 

לא חוגג חגים נוצרים. התירוץ המושלם עבור הרווק שנדרש לתת הסברים לסביבתו על יום האהבה שחל בכל שנה ב-14 בפברואר. ועוד לחוש אשמה בנוסף לתסכול שממילא אופף אותו כי לא מספיק שהוא לבד כל השנה, ישנו יום מיוחד שמטיח זאת בפרצופו? ככל הנראה לפני כמה שנים התירוץ הזה היה מתקבל בהבנה, אבל מלווה במבט סקפטי. היום, כשחוגגים את הסילבסטר במסיבות מטריפות חושים ומסתובבים בגאון ברחובות עם כובעים אדומים בכריסמס, גם החגים של הגויים קיבלו לגיטימציה. לאחר שאולי הגענו להסכמה בעניין, נשאלת השאלה מדוע אנחנו זקוקים ליום מיוחד כדי להוכיח שאוהבים? לא ניתן פשוט לאהוב לאורך כל השנה?

שאלת מיליון הדולר היא איך בכלל יודעים שאוהבים? גבר פוגש אישה, אישה פוגשת אישה או כל הרכב אחר שתבחרו, מדינה חופשית. נראה שהחברה לא מהססת להשתמש במילה הזאת, אהבה, וניכרת כאן זילות במלוא הדרה. כולם ממהרים לומר אהבה, אך מתי היא מקבלת את המשמעות האמיתית והכנה שרבים וטובים ניסו במהלך השנים להגדיר אותה בשירים, מזמורים ואמנות.

ניתן להסביר סוגייה מורכבת זאת בהבדלי האישיות בין הסובבים אותנו. לדאבוני, בעיקר במגזר הנשי, ישנן נשים שאהבה אצלן נמדדת בכסף - עד כמה משקיע בן הזוג מתוך ההון העצמי במתנות, פינוקים ואבנים על סוגיהם.ככל שהמתנה מרהיבה יותר וגרנדיוזית כך האהבה יותר חזקה. אצל אנשים אחרים האהבה שוות ערך למושג כאב. משמעות האהבה גוברת ככל שהכאב עז יותר - מזוכיזם? לאו דווקא. האוהבים הללו מייחסים חשיבות לפרטים הקטנים שעלולים ללא סיבה להחריב את עולם, אך לעיתים במקרים כאלו, ההבנה האמיתית כי אכן הייתה שם אהבה נגלית רק בתום היחסים.

גם אם הקיטש מחליא ודביק, החברה תכעס נורא אם לא נתייחס ליום האהבה
תצלום : sxc

סוג נוסף של אהבה המחרידה רבים, שנרתעים ממנה כמו מאש, היא ההרגל. השלב בו ההרגל הופך לאהבה או האהבה הופכת להרגל אינו ידוע, אך גם הרומנטיקנים הדגולים נשאבים לסיטואציה הזאת, למרות שלעולם לא יסכימו להודות בכך. ככל שהאהבה הזאת מסוכנת, כך מסרבים רבים להרפות ממנה - הפחד מוויתור על המוכר והידוע, שמכיר את המגרעות, מולו אין צורך ליפות את הדברים, משתק רבים ומותירם טובעים בספינה ללא חגורת הצלה. קיימים גם המכורים. זן של אוהבים שבדרך כלל לא ישתקע במערכת יחסים לטווח ארוך, אלא יקפץ ביניהן. הם מכורים לאדרנלין של ההתחלות החדשות, לתחושת הריגוש מהכיבוש שלאחר סיפוקה, ממריאים ליעד הבא.

כולם אוהבים, אבל מי מאוהב? הגבול הדק בין השני המושגים פרובלמטי במקצת. לא פעם נשמעת הצהרות כגון אוהב אבל לא מאוהב. האם המאוהב נמצא בשלב הראשוני באהבה? האם ניתן להיות מאוהבים לאורך כל מערכת היחסים? אנחנו הרי אוהבים רבים מהסובבים אותנו, חברים, משפחה אך כיצד נבדלת האהבה לבן הזוג, מעבר למשיכה המינית כמובן. לעניות דעתי, המשמעות היא בפרפרים בבטן. אדם מאוהב מתרגש ומתלהב לקראת המפגש עם הצלע השנייה, צמא לשמוע את דבריה, גם אם מדובר בהבל הבלים. הנכונות להפגין ויתורים ולהתגמש, הרצון לראות את נקודות האור באחר גם אם לפעמים זה לא קל בכלל.

אך לא הכול ורוד באהבה. לא ניתן שלא לתהות אם מושג האהבה אינו אלא הבנייה חברתית שיצרנו לעצמנו בדרך למסלול פיקטיבי להגשמת הייעוד הביולוגי הבסיסי ביותר. מדוע אנו לא מסוגלים להסתפק באהבת חברים אמיתית שמספקת לנו את הצרכים להם אנו זקוקים - תמיכה, עניין וחום. האומנם אנו משתוקקים לאהבה? ואולי האמת העירומה הינה תכנון מדויק של המשכיות - יצירת צאצאים. האם אנו פועלים בדרכים מונוגמיות לשם הרצייה החברתית כי בסופו של דבר בעיני הסביבה, למרות הקדמה, הרווק ללא הילדים נתפס כמסכן שהמזל לא האיר לו בחייו. ייתכן והאדם שטוען שבחר להיות לבד משקר לעצמו, וייתכן שבאמת ובתמים נוח לו בחייו מתוך בחירה בדרכים אחרות שברצונו לבחור, כגון קריירה או רחמנא לצלן, טיפוח עצמי. ככל הנראה לעולם לא נדע, כי כולנו בסופו של דבר שבויים בתפיסה החברתית.

למאוהבים, אוהבים, רודפי הבצע או סתם אלו שנמצאים בהכחשה עצמית יום האהבה מזכיר כי גם אם הקיטש נורא מחליא ודביק, החברה תכעס נורא אם לא תתייחס לכך שאתה אוהב אותה. קיימים כאלו שמתחילים במרדף שבועות לפני יום האהבה לשם מציאת בן זוג, ולו רק בעבור היום הזה בלבד. כשהלבבות האדומים צצים מכל מקום, והמוסיקה הדביקה מרפדת את האווירה ימים ספורים לפני, לא ניתן להתעלם מהמאורע, ולכן אולי כדאי להתייחס ליום הזה לא רק בהקשר של אהבה בין שני אנשים, אלא לנצל אותו כדי להראות הערכה לאנשים שאנחנו אוהבים לאורך כל השנה, ותמיד נמצאים לצידנו גם אם קמנו מהצד הלא נכון של המיטה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. הכל חוץ מצאצאים
ליטל 15.02.2010
 
 
2. פשוט אין כמוך!
סיגל משה 18.02.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©