הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כולם היו בניו
 
פרשת הרב מרדכי אלון הזכירה לירון קלנר את התקופה בה פגש אותו לראשונה וגילה את קשריו המיוחדים עם תלמידיו
מאת ירון קלנר | 23.02.2010
 

בניגוד לרושם המוטעה שאולי נוצר בציבור בעקבות הסיקור האינטנסיבי של פרשת ההטרדות המיניות לכאורה, לא כולם מכירים את הרב מרדכי אלון. למרות שלל הפרשנים, הפובליציסטים, התלמידים לשעבר והקולגות שגדשו את כלי התקשורת בדברי שבח על פועלו, ישנם כאלו שלא נמנים על המעריצים, המעריכים והנדהמים. לא כך הוא החתום מעלה, שלא רק ששמע על הרב הגדול אלא פעם אחת אף זכה לפגוש אותו.

היה זה בקיץ 2004, עת פיקדתי על בני ישיבות הסדר בהתנחלות מעלה חרסינה הסמוכה לחברון. חלקם הגדול למד בישיבת הכותל אותה ניהל הרב אלון, טרם פרש למגדל הצפונית. באחד הימים, הבחנתי שהקרוואן בו לנו התרוקן מיושביו, וכשיצאתי לחפש אותם גיליתי את כל החיילים, מלבד אלו שהיו בעמדות השמירה, יושבים מסביב לאדם מזוקן. מאחר ובתקופה הקצרה בה הייתי עם חיילי, הבנתי במהרה את חשיבותו של אותו רב בחייהם.

עמדתי במרחק מה, חרד להפריע לאינטימיות ששררה בין הרב לתלמידיו, וניסיתי להאזין על מנת ללמוד מדוע הערכתם כלפיו כה רבה. המלל היחיד שהצלחתי לקלוט הייתה בדיחה על חשבון האמריקאים ואהדתם לשטרות כסף, אותה מצאתי חסרת טעם, ולאחריה חזרתי לקרוואן. זוהי פגישתי עם הרב אלון, שמן הסתם לא הספיקה להתרשמות ממשית מהאדם שבימים אלו מתבררת לציבור החילוני האהדה הרבה כלפיו. את הרב לא הספקתי להכיר אך את תלמידיו, שהיו חיילי, הספקתי גם הספקתי. זה מה שכתבתי עליהם למגירה בשעתו, לפני יותר מארבע שנים:

תוכנם התרבותי של הצעירים החילונים נע בין ריאליטי למועדוני לילה. אסי עזר וארז טל
 

"בני הישיבה בגיל ה-20 חריפים בשכלם פי כמה ממקבליהם החילונים. הם בוגרים מהם מבחינה מנטאלית לאין שעור. כנראה שתופעה זו היא בלתי נמנעת כשאתה מבלה זמן ניכר מחייך בלמידה. הם אינם לומדים רק תורה, כך אומרים לי אלא בעיקר רוכשים כלים שיאפשרו להם ניתוח ותקיפת עניינים מכמה נקודות מבט, כדי לנסות ולהבין את כוונותיו הנסתרות של הקב"ה, אך אין ספק כי הם עושים גם שימוש יומיומי באותם כלים בכמה סיטואציות. בני ה-20 החילונים סיימו 12 שנות לימוד בתיכונים לא תמיד ערכיים, תוך כדי הרגשת מיאוס. תוכנם התרבותי נע על הסקאלה שבין ערוץ 2 ותוכניות הריאליטי לבין מועדוני לילה".

דברים אלו מלמדים שאף אם לא התרשמתי מהרב שלהם, הרי שמאוד הערכתי את בני הישיבות. קומתם הזקופה, חריפות שכלם, הכול העיד על צעירים רציניים וביקורתיים, לא כאלה שיעצמו עיניים כשכבוד הרב עושה דברים לא נאותים בגופם. יתכן ואף אחד מאלה שהיו תחת פיקודי לא נתקלו במעשים המכוערים בהם הוא חשוד, אך בכל מקרה, לאותה אינטימיות שדובר בה קודם כבר נוצרה אסוציאציה חדשה. אדם הוא אדם, ואפילו אדם כרב אלון יכול להיות שקרן, צבוע, נוכל, אכזר ועוד שלל תכונות נוראיות, אפילו אם הוא נחשב למחנך דגול, אפילו אם נהג להתבטא בחריפות נגד הומוסקסואליות, חף מפשע עד שיוכח אחרת.

הנחמה היחידה מכל הפרשה היא שעובדת קיומם של הומוסקסואלים דתיים צפה על פני השטח. אולי ההדחקה וההסתרה המסורתיים יפנו מקומם לשיח. אם להסתמך על ההערכה שכתבתי על אותם חיילים, החברה הדתית לאומית בהחלט מסוגלת לעשות זאת.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©