הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קטר בולגרי שועט
 
התקשורת טעתה כשהכתירה את מכבי "קביליו" יפו כסינדרלה של גביע המדינה בכדורגל. ההיסטוריה של הקבוצה לא מאפשרת לה להיות כזו
מאת יואב מלכה | 07.03.2010
 

מכבי "קביליו" יפו היא לא הסינדרלה במשחקי שמינית גמר גביע המדינה בכדורגל. הקבוצה אומנם מדורגת במקום הראשון בליגה ב' מחוז דרום א' לאחר שהדיחה את מוליכת הליגה הלאומית, עירוני קריית שמונה, ובכך מהווה את הנציגה היחידה בשלב שאינה משחקת באחת משתי הליגות הבכירות בישראל. אך היא עדיין לא נחשבת לסינדרלה. מדוע? כי ההיסטוריה, המטרה (לחזור לליגת העל) וקהל האוהדים הרחב שמשקיע סכומי כסף גדולים, לא מאפשרים לה להיות כזו.

כבר בעונה שעברה, כשדרסה את ליגה ג', ניכר היה כי מכבי "קביליו" יפו, שקרויה על שמו של הרצל קביליו, שוער הקבוצה בשנות ה-70, לא מתאימה לנוף הקבוצות שהתחרו בה. אוהדים רבים על הגדרות, שחקני עבר גדולים שמשחקים בשורותיה - יוסי אבוקסיס, אביבי זוהר ואלון חזן - ותקציב שהוא פי כמה מאלו של הקבוצות החובבניות, הותיר את הרושם כי הקבוצה נמצאת רק באופן זמני בליגות הנמוכות. במילים אחרות, מכיוון שהמקימים שלה, אוהדי הקבוצה, רצו להתחיל את הכול מאפס, נקיים מחובות וללא קניית קבוצה בליגה גבוהה יותר. ככה זה כשמכבי יפו המקורית התפרקה עקב חובות כבדים. המחיר היה להתחיל את פעילות הקבוצה בליגה הנמוכה בישראל.

ואכן בסוף העונה שעברה היא העפילה לליגה ב' כשלא פחות מ-8,000 צופים, אוהדי יפו ברובם הגדול, חוזים בהיסטוריה באצטדיון בלומפילד. אך האם אכן מדובר בהיסטוריה? לא מן המצופה שקבוצה בסדר גודל כזה תעלה בכל עונה לליגה גבוהה יותר עד שתיעצר בליגת העל? תיאורטית אין תשובה מוחלטת, אולם מעשית אין סיבה שמכבי "קביליו" יפו לא תגשים את מטרתה. בינתיים היא עומדת במשימה בצורה יפה.

לא מתאימה לנוף הקבוצות שהתחרו בה. הרצל קביליו
 

"היידה יפו, היידה יפו", פתח מגיש "חדשות הספורט", אלי אילדיס, את המהדורה בערב העפלתה של מכבי "קביליו" יפו לשמינית הגמר. כשחיוך רחב על פניו, ורינה גדולה על שפתיו, הוא נראה כאחרון הליצנים מאוהדי הקבוצה. או אם תרצו סוג של מגיש מהדורה באתר של הקבוצה. כי עם כל הכבוד לפרגון ולרומנטיקה שהחזירה הקבוצה וקהל אוהדיה לכדורגל הישראלי, היה מצופה ממגיש כמו גם מפרשני הערוץ וכתבי מוספי הספורט בעיתונים, להציג נימה פחותה של ביקורתיות.

הרי שחקני הקבוצה לא הבריקו בניצחון החוץ על קרית שמונה, כמו שאינם עושים זאת במהלך השנתיים האחרונות. זה אגב, רק מסמל את חולשתן של שאר הקבוצות בליגה שלה. כמו כן, לא נשמעה מילה אחת בדבר התנשאות האוהדים ה"רומנטיים" של הקבוצה כלפי אוהדי ושחקני הקבוצות האחרות בליגה ב'. שילוב של בורות מצידם של הכתבים עם הרצון להציג רק את הצד הטוב, המוכר, החנפני והמפרגן.

ושלא יובן לא נכון. בהחלט יש מקום לפרגון ולשמחה עם היפואים. גם אם זה כולל מריחת תמונות השחקנים הצוהלים במוספי הספורט ובאתרים. אולם, חגיגות התקשורת על הישג מכבי "קביליו" יפו כפסטיבל הפך מהר מאוד לסקנדל. כשהפרגון של מנחי חדשות הספורט ב-19:00 - יונתן כהן (שגם שידר את המשחק) ועמיחי שפיגלר - לדבריו של אחד משחקני הקבוצה כי "מאז הניצחון קיבלתי טלפונים מסוכנים", היה השיא. אם כבר מדובר בהצגה, מדוע אחד מהם לא סתר אותו, לשם הקונפליקט כמובן, במשפט: תהיה רגע רציני, אתה לא באמת חושב שבעונה הבאה כבר תשחק בליגת העל.

קוראים לזה פיקנטיות

ממוסף הספורט של "מעריב" לא היו לי ציפיות גדולות לגבי אובייקטיביות בנושא. ככה זה כשאחד מבעלי הקבוצה הוא גם עיתונאי המוסף: רון עמיקם. גם הכתבה שהתפרסמה ב"המגזין" של העיתון במהלך אותו שבוע ההעפלה לשמינית הגמר לא הייתה הפתעה. לכן האכזבה כה גדולה משאר מוספי הספורט, כמו גם מהאתרים, שלא הרימו את הכפפה, ופרסמו טורים או כתבות קצת פחות מפרגנות.

בשמינית הגמר ייפגשו שחקני מכבי "קביליו" יפו עם אלו של הפועל תל אביב. או במילים אחרות, ציפייה של לא מעט כתבי ופרשני ספורט בישראל מאז עברה הקבוצה את הפועל חדרה בסיבוב ח' של הגביע. פיקנטיות קוראים לזה. שכן, אבוקסיס משמש כעוזר מאמן הפועל תל אביב, אלי גוטמן, והשוער של מכבי "קביליו" יפו, גבי בורשטיין משמש מאמן השוערים בהפועל תל אביב. למרות ההתרגשות, נראה כי הפעם הקטר הבולגרי ייעצר בתחנה האדומה. פערי הרמות המקצועיות בין שחקני שתי הקבוצות גדול מאוד.

עם זאת, הקלישאה אומרת שבכדורגל הכול יכול לקרות. ואם להיות יותר ספציפיים, גם ניצחון של מכבי "קביליו" יפו נלקח בחשבון. במידה והקבוצה שקמה על טהרת העדה הבולגרית ב-1949, והוקמה מחדש בדצמבר 2007, אכן תעפיל גם לרבע הגמר, מצופה מכתבי ופרשני הספורט לכפר על הלקקנות. ליווי מוקדם של הקבוצה במשחקי ליגה ב' וספיגת הנקודות החלשות של שחקניה ואוהדיה, כמו גם הסתכלות על סיפור הסינדרלה העונתי במבט ביקורתי יכולים להיות אפשרויות סיקור מתאימות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©