הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מהומת אלוהים
 
כמו במקרים רבים, גם את פרויקט שימור אתרי המורשת הלאומית ממשלת ישראל הייתה צריכה לעשות אחרת
מאת עומר גלילי | 08.03.2010
 

שיקום אתרי המורשת הלאומית שהוביל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא פרויקט שאפתני וגדול בתקציב המגיע לחצי מיליארד שקלים. מטרתו המוצהרת היא לשפר, לשמר ולקדם אתרים לאומיים שחלקם נמצאים כיום במצב מביש. הפרויקט אמור לעזור ללמעלה ממאה אתרים ארכיאולוגיים, מוזיאונים, פרויקטים ואתרים היסטוריים ברחבי הארץ, לשנות את מצבם המוזנח ובכך לעודד הגעה של מבקרים ותיירים, בעיקר יהודים.

כמו כל פרויקט ממשלתי, גם בשיקום אתרי המורשת שרר ויכוח סביב חלוקת התקציב ושיטת העבודה, אך מסיבה לא ברורה, במקום שהפרויקט יעצים את ישראל ואת האטרקטיביות שלה בעולם, הוא הצליח לעורר סערה ואף איומים לפריצת אינתיפאדה שלישית. אז כיצד פרויקט חיובי כמו שיקום אתרי הנצחה הופך לסאגה בינלאומית?

לאחר שראש הממשלה הצהיר בכנס הרצליה בתחילת פברואר כי משרדו יפעל לשיפור פני ההיסטוריה ויקדיש לכך תקציב רב, פנו אליו יושבי ראש השדולה היהודית בכנסת, הח"כים זאב אלקין ואריה אלדד, בבקשה שיכניס לפרויקט את מערת המכפלה, קבר רחל ואתרים היסטוריים נוספים הנמצאים מעבר לקו הירוק. למרות שהתנגד בתחילה, נתניהו רצה לרצות את חברי הקואליציה שלו, והחליט ברגע האחרון להסכים לבקשתם, ובכך הביא להתנגדות חברי הכנסת הערבים והציבור הפלסטיני והשמאל היהודי.

פעילי ימין קפצו על ההזדמנות להציק לפלסטינים ופתחו במאבק מתוקשר. אבו מאזן
 

הפלסטינים חוששים מכל פעולה ישראלית בשטחי יהודה ושומרון. החלטה זו גרמה להם לדאוג שמא התוכנית תוביל לחיזוק השורשים היהודיים בגדה. הרשות הפלסטינית אינה פטורה מאחריות. במקום לנצל את ההחלטה על אתרי המורשת לשיתוף פעולה ולתועלת כלכלית, היא החליטה לשתוק אל מול צעקות הקיצונים בדבר השתלטות ישראלית על מקומות הקדושים להם. כך הפך פרויקט שדגל בהעצמת ההיסטוריה בארץ ישראל למאבק בין דתות.

חברי כנסת ופעילי ימין קפצו על ההזדמנות להציק לפלסטינים ופתחו במאבק מתוקשר מצידם על זכותו של העם היהודי במערת המכפלה וקבר רחל. כך החלה התנצחות הדדית שהפכה לאלימה מצד הפלסטינים. איפה ראש הממשלה עכשיו? מדוע הוא לא קורא ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לצאת בהצהרה משותפת כי מערת המכפלה הוא אתר היסטורי לשתי הדתות? הרי מאז שהונהגו שם סידורי הביטחון בעקבות הטבח שביצע ברוך גולדשטיין, הצליחו יהודים ומוסלמים להתפלל בו כמעט ללא אירועים חריגים. הצהרה כזו תאפשר לשמור על הסטאטוס קוו גם לאחר השיפוץ. מערת המכפלה אכן יכולה להיות התחלת הקשר בין בנימין נתניהו לאבו מאזן, חיבור שעדיין מבושש להגיע.

יגאל אלון, מי שהיה מפקד הפלמ"ח, שר וראש ממשלת ישראל בפועל לאחר פטירת לוי אשכול (למשך כמה שבועות) אמר פעם כי "עם שאינו זוכר את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". אין ספק שמשפט זה כוון לעם היהודי אך הוא גם רלוונטי לכל העמים באשר הם. לכן, אם לא נשכיל היום לשמר את העבר של קבוצות המיעוט בארצנו שאתריהן לא נכללים בתוכנית המורשת, נמצא קבוצות זרות ומתוסכלות החיות בקרבנו, ולא ירחק היום בו ייצאו לדרוש את זכויותיהם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©